Állatvédelem

2024.05.02. 16:24

Újra HARC-oltak Debrecenben az állatokért.

Látványos módon demonstrálták milyen nagy szenvedésnek vannak kitéve több iparág tesztalanyai.

BDR Média

Évente több mint százmillió gerinces állaton végeznek kísérleteket.

Forrás: CH-archív

Április 27-én világszerte, 44 településen demonstráltak állatjogi aktivisták a laboratóriumi állatokon való tesztelés ellen, közöttük három magyar városban: Budapesten, Debrecenben és Győrben is – írja a Cívishír.

A HARC aktivistái elmondták, hogy világszerte évente mintegy 100-130 millió gerinces állaton végeznek állatkísérleteket, amelyek során az állatokat a legkülönfélébb kínzásoknak vetik alá és az áldozatok döntő része nem éli túl a folyamatot. A legtöbb kísérletet a gyógyszer- és élelmiszeriparban végzik, de jelentős a számuk a kozmetikai termékek és vegyszerek, dohánytermékek fejlesztése során, ahogy az oktatásban és a kutatásban is, ahol többek közt élve boncolás által vagy pusztán az emberi kíváncsiság kielégítésének céljából végzik ezeket a nagy szenvedéssel és halállal járó tesztelési folyamatokat. A 21. században teljesen elavult, kegyetlen és felesleges gyakorlat az állatokon történő tesztelés.

Egy nem megszokott szemléltetés

Erre kívánták felhívni az utcai demonstrációnk során a járókelők figyelmét. A megmozduláson mindhárom városban egy aktivistájuk laboratóriumi védőruházatba öltözött és kezében egy keretbe rögzített plüss nyulat tartott, amelyen a kísérleti anyagok maró hatásának tesztelési folyamatát imitáló sebek voltak láthatóak. A performansz figyelemfelkeltő volt, sokan megálltak a hatására és beszélgetést folytattak. Az érdeklődők döntő része nem ért egyet az állatkísérletekkel, bár volt olyan, aki szerint természetes, hogy az erősebbek arra használják a gyengébbeket, amire csak akarják - olvasható a HARC közleményében. 

Arra a következtetésre jutnak, hogy a kísérletezésekhez használt fajok és reakcióik nagyban különböznek az emberekétől, ezért a tesztelési eredmények sok esetben pontatlanok és használhatatlanok.

Az Egyesült Államokban már eltörölték azt a törvényt, amely kötelezővé tette az állatkísérleteket a gyógyszerfejlesztések során, az Európai Unióban pedig (több ország mellett) a kozmetikai célú tesztelések tiltottak jelenleg élő állatokon, azonban az ilyen termékek forgalmazása engedélyezett.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában