2018.12.31. 08:43
Van olyan inger, ami már az érzékszerveinknek is sok
Hajdú-Bihar - A veszélyes zajokkal terhes szilveszteri mulatozás elővigyázatosságot kíván.
Hajdú-Bihar - A veszélyes zajokkal terhes szilveszteri mulatozás elővigyázatosságot kíván.
Az óév búcsúztatása, a szilveszteri mulatozás manapság sokak számára elképzelhetetlen az érzékszerveket stimuláló ingerek túlzsúfolt kavalkádja nélkül. Fényár és színes villódzás, zsivaj, zene és durranások, változatos ízek és illatok teszik izgalmassá az ünnepet. S habár jó ezekben elmerülni, van olyan inger, ami már az érzékszerveinknek is sok. Az erős hangok káros hatásáról kérdeztük dr. Rezes Szilárd Gyulát, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika megbízott igazgatóját.
Akár maradandó is lehet
– A hallószerv érzékenységét jellemzi, hogy igen szélsőséges körülmények között is tökéletesen tud működni: a nagy csendben való halk neszeket éppoly pontosan képes érzékelni, mint az ipari gépek hangos zúgása mellett elhangzó beszédhangot. A hallószerv a természetes, élettani hangingerek mellett működik ideálisan, míg a természetestől jelentősen eltérő erejű hangok hatására megsérülhet. Szilveszterkor gyakoribbak a hangsérülések a nagy hangerejű koncertek és a pirotechnikai eszközök (házi tűzijátékok, robbanótöltetek) használata miatt. A sérülés az átmeneti halláscsökkenéstől akár a maradandó halláskárosodásig terjedhet – mondta a szakember.
Dübörgés
Mennyire veszélyesek a koncerten dübörgő hangfalak? – kérdeztük. – A dübörgés találó kifejezés, hiszen ha valaki egy koncert során az extrém nagy erejű hangfalak elé sodródik, bizony a mellkasán is érezheti dübögni a hangnyomás változása révén a zene lüktetését. Egy ilyen nagy erejű hang hosszabb időn át hatva megviseli, elfárasztja a hallószervet. A hallásfáradás jelenségének jele a halláscsökkenés és tompa fülzúgás, amely a zajos környezetből szabadulva, csendes körülmények között, a koncertről való hazabandukolás, vagy ágyban fekve elalvás előtt válik észlelhetővé. Sokan a fáradtságnak, a nyüzsgés utáni kimerültségnek, esetleg az elfogyasztott italoknak és ételeknek tulajdonítják, és nem is gondolnak arra, hogy a hallószervük szenvedett el átmeneti kifáradást. Másnapra a baj megszűnik, egy pihentető alvás, és főleg a csend elegendő a hallószerv teljes regenerálódására.
Az egyszeri szilveszteri mulatozóknak így nincs nagyon mitől félniük, azonban a rendszeres koncertre járók esetében a gyakran ismétlődő hallásfáradás, főleg, ha nem biztosított a rendszeres és teljes regenerálódás lehetősége, akár maradandó halláscsökkenés kialakulásához is vezethet”
– figyelmeztetett dr. Rezes Szilárd Gyula.
A tűzijátékok
A szilveszter a tűzijátékok, durranások, robbanások ideje. Okozhat-e fülészeti bajt a szilveszteri pirotechnika? – faggattuk tovább a klinikaigazgatót.
– A tűzijátékok és egyéb pirotechnikai eszközök robbanása során keletkező hirtelen nagy erejű hang halláskárosodáshoz vezethet. A legsúlyosabb esetben, a fül közvetlen közelében történő robbanás (dörej), amely a hanghatás mellett légnyomásváltozással is jár, akár mechanikailag károsíthatja a dobhártyát vagy a középfül apró részeit. A dörejártalom a sérült oldalon azonnali halláscsökkenéssel és éles fülcsengéssel jár. Szerencsére ritka balesetről van szó, bár súlyossága miatt azonnali orvosi ellátást igényel. A házi tűzijáték balesetek másik fajtáját a hosszú perceken át tartó, ismétlődő, nagy intenzitású robbanások zaja váltja ki. A hallószerv heveny zajsérülést szenved, a hallás tompává válik, hirtelen bedugul a fül, szokatlan fülcsengés vagy zúgás jelentkezik. Ilyen esetben a belső fülben, az érzékelősejtek szintjén alakul ki károsodás. A durranó hangok után visszamaradó tompa hallás az esetek nagy részében a hallásfáradáshoz hasonlóan pár óra elteltével regenerálódik. Amennyiben azonban egy hosszú éjszakai alvás, illetve 12–16 óra elteltével sem tér vissza a teljes hallás, vagy múlik el a fülcsengés, orvosi vizsgálatra és hallásvizsgálatra van szükség. A vizsgálatokkal igazolt heveny zajsérülés következtében kialakuló halláscsökkenés időben alkalmazott gyógyszeres kezeléssel visszafordítható.
A hangsúly a kellő időben elkezdett kezelésen van, hiszen a baleset időpontjától számítva minél hamarabb tudjuk elkezdeni a kezelést, annál nagyobb eséllyel várható a heveny zajsérülésből való teljes gyógyulás”
– tudtuk meg.
Ma már büntetik
A szilveszteri petárdákat illetően a doktor leszögezte: a felelőtlen petárdahasználat volt korábban a hallásbalesetek leggyakoribb oka. A szilveszteri szabadtéri rendezvényekre összegyűlt tömegben az emberek közé dobott petárdák robbanása több alkalommal hallássérülést okozott. Jelenleg azonban a törvényi úton megvalósuló tiltás miatt ezektől a balesetektől már kevésbé kell tartanunk. Hazánkban már a petárda birtoklása is szabálysértésnek minősül, használatuk pedig büntetést von maga után.
- Barak Beáta -
[related-post post_id="4091619"]
[related-post post_id="4091917"]