2024.04.23. 06:00
Ez a fényképezőgép a látványból verset ír és ki is nyomtatja
Első pillantásra a Poetry Camera csak egy újabb kütyünek látszik. Valójában igazi MI-költészetet alkot a képek rögzítése helyett.
Forrás: Poetry Camera
Álltunk már egy megkapóan szép, vagy éppen szomorú helyszínen, s fogott el bennünket olyan érzés, hogy erről verset kellene írni, nem elég lefotózni? Kelin Carolyn Zhang és Ryan Mather erre vállalkozott, amikor elkészítette a Poetry Camerát – nevezhetjük magyarul költészet-kamerának, vagy verskamerának –, amivel a művészetet és az élvonalbeli technikát egy nagyon egyszerű szerkezetben ötvözték. A nyílt forráskódú eszköz az élvonalbeli technológiát művészi látásmóddal párosítva olyan alkotásokat eredményez, amelyek mindkét terület határait feszegetik.
A Poetry Camera nem kereskedelmi termékként, hanem Zhang és Mather játékaként indult, s még mindig nem terveznek a tömeggyártását. Az alkotók ahogy egyre finomították a prototípust, baráti társaságokban kezdték bemutatni élőben a kamera alkotásait, s
az embereket lenyűgözte a fényképezőgép, amely a látványból azonnal költészetet generál.
Alábbi példában a New York-i könyvtár mennyezetére irányítják a kamerát és 00:53-kor az ki is nyomtatja az akkor írt versét:
Ezt költötte a kamera:
A ceiling's dance of shadows,
gold inlay upon the wood,
Deceives the eye with skies of spring,
where stone and timbers stood.
Nyersfordításban, magyarul:
A mennyezet árnyak tánca,
arany berakás a fán,
Megtéveszti a szemet tavaszi egekkel,
ahol kő s fa áll.
A készülékben egy nálunk is potom pénzért kapható, olcsó miniszámítógép, egy Raspberry Pi lapul. A hitelkártya méretű számítógép meglepően nagy teljesítményű, és a Poetry Camera agyaként szolgál: az elkészült képekről interneten, jelen időben kommunikál az OpenAI GPT-4-gyel, hogy verseket generáljon. És a költeményeket azonnal ki is nyomtatja.
A „fényképezés” folyamata: a Raspberry Pi rögzíti a képet, számítógépes látási algoritmusokat alkalmaz a vizuális adatok elemzéséhez. A chatGPT a távolban értelmezi a képet, azonosítja a kulcselemeket, színeket, mintákat és az érzelmeket, majd ezeket az információkat használja a költemény megírásához. A Raspberry Pi helyben kinyomtatja a verset.
A Poetry Camera képessége nem korlátozódik egyetlen formátumra, vagy terjedelemre. Mivel az eszköz nyílt forráskódú, a felhasználók különféle költői formák közül választhatnak, a műalkotás íródhat akár haiku, szonett, szabad vers, vagy más stílusban is.
Aki közelebbről szeretné megnézni a kamerát működés közben, annak a TikTok tűnik a legjobb forrásnak.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották