2019.12.08. 21:38
A szaúd-arábiai nők mostantól a férfiakkal közös bejáraton léphetnek be az éttermekbe
A kórházakban és az iskolákban továbbra is a nemek szigorú elkülönítése van érvényben.
A szaúd-arábiai éttermeknek mostantól nem kötelező külön bejáratot fenntartaniuk a férfiak és a nők számára – közölte vasárnap az önkormányzati és a vidéki ügyek minisztériuma a Twitteren.
A korábbi jogszabály értelmében a vendéglátó egységeknek külön bejáratot kellett fenntartaniuk a nők és családok, illetve az egyedül érkező férfiak számára. A Reuters hírügynökségnek nem sikerült tisztáznia, hogy a szegregált ülőhelyeket is felszámolják-e az éttermekben. Az új szabály nem kötelező érvényű, a vendéglátó egység tulajdonosa dönthet arról, hogy él-e a lehetőséggel.
A kórházakban és az iskolákban továbbra is a nemek szigorú elkülönítése van érvényben.
Szaúd-Arábiában évtizedekig tiltották, hogy a rokoni kapcsolatban nem álló férfiak és nők nyilvános helyeken vegyüljenek egymással.
A szabály betartását az erkölcsrendészet felügyelte.
Azonban a 34 éves Mohammed bin Szalmán koronaherceg modernizáló reformjai jelentős társadalmi változások előtt nyitottak utat a vahhábita királyságban. 2018-ban engedélyezték, hogy a nők jogosítványt szerezhessenek, és néhány stadionba is beengedték őket.
Az elmúlt egy évben fokozatosan csökkent a szegregáció, és az éttermek, a kávéházak és a koncerttermek működtetői sem ragaszkodtak a férfiak és a nők szigorú különválasztásához.
A változások ellenére Szaúd-Arábia továbbra is azon országok közé tartozik, amelyek a legszigorúbban korlátozzák a nők jogait, legyen szó öltözködési előírásokról vagy a döntési szabadságról. Emellett több nőjogi aktivistát vetettek börtönbe az elmúlt években.