2017.07.29. 11:57
Lassíts le, hogy tovább élj!
Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - A menedzserbetegségnek nevezett tünetegyüttes nem csak vezetőket, bárkit sújthat.
Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - A menedzserbetegségnek nevezett tünetegyüttes nem csak vezetőket, bárkit sújthat.
Túlhajszoltság, állandó készenléti állapot, időhiány és egyre nehezebben viselhető feszültség? A menedzserbetegség kiváltó okai nemcsak a közép- és felsővezetőket érintik, a népesség jelentős része is küzd velük. A tünetek jellemzően a pihenés, regenerálódás hiánya miatt jelentkeznek. A legtöbben azonban nem tesznek ellene semmit, pedig a krónikus stressz fokozottan igénybe veszi a szervezetünket, immunrendszerünket, ezzel megágyazva a különböző megbetegedéseknek – áll a Morpho közleményében. De pontosan honnan tudhatjuk, hogy menedzserbetegségről van szó, vagy esetleg még pihenéssel is orvosolhatók a problémáink?
Csak az elnevezés…
Sajnos nem csak őket érinti, de elsőként a vezető pozícióban lévőknél azonosították a tünetegyüttest, így a név adott volt. A betegség azonban bárkinél jelentkezhet, aki hosszú ideje fokozottan stresszes életet él. Van néhány jellemző tünet, amelyek egyaránt jelezhetik a menedzserbetegséget és a kiadós alvással orvosolható általános kimerültséget is, viszont mielőbb forduljunk orvoshoz, ha a fáradékonyságon, hangulatváltozásokon és alvászavaron túl a következő jeleket is észleljük magunkon: koncentrációs nehézségek, alvászavar; ingerültség, feszültség; szorongás, pánikérzés; gyomor- és emésztési panaszok; magasabb vérnyomásértékek; fej- és hátfájás, izomfájdalmak; szédülés, illetve fokozott izzadás, esetleg hajhullás.
Észrevétlenül
„A menedzserbetegség tünetei hosszú ideig észrevétlenek maradhatnak, és nemegyszer csak akkor keresi fel a beteg az orvost, amikor már nagyobb a baj. Ha a tünetek tartós fennállását követően nem fordulunk szakemberhez, és nem szüntetjük meg a kiváltó okokat, akkor ezek előbb-utóbb szervi megbetegedésekhez vezethetnek. Leggyakrabban magas vérnyomás, gyomorfekély, súlyosabb esetekben akár szívinfarktus alakulhat ki. Ha azonban rendszeresen részt veszünk szűrővizsgálatokon, nemcsak a kialakuló betegségekre derülhet fény, hasznos tanácsokat is kapunk a megelőzéshez, valamint segítséget kérhetünk az életmódváltáshoz is” – mondta dr. Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont munkatársa.
Egészségi állapotunk felmérésére teljes körű, több szakorvosi vizsgálatból és diagnosztikai vizsgálatból (EKG, hasi UH, esetleg szív ultrahang, részletes vér-, vizelet- és más laborvizsgálatok) álló kivizsgálás alkalmas. A rendszeres ellenőrzés mellett azonban nem mindegy, hogy mennyit teszünk egészségünk megőrzéséért. Ha odafigyelünk magunkra, és fokozatosan változtatunk életmódunkon, jelentős eredményeket érhetünk el.
HBN
Stresszkezelő tippek a mindennapokhoz
[related-post post_id="3472477"]
[related-post post_id="3470307"]
[related-post post_id="3411121"]