2017.11.20. 07:32
Esküvőszervezés: a rózsaszín álmon túli pénzügyi projekt
Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Esküdünk. A holtomiglan, holtodiglan kimondása előtt még ezer elképzelésre. Esküszünk, hogy mi nem idegesítjük föl magunkat apróságokon a szervezési időszakban, a legszebb napon meg már semmin...
Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Esküdünk. A holtomiglan, holtodiglan kimondása előtt még ezer elképzelésre. Esküszünk, hogy mi nem idegesítjük föl magunkat apróságokon a szervezési időszakban, a legszebb napon meg már semmin...
Esküszünk, hogy mélyreható kutatómunka nyomán megtaláljuk a legolcsóbb és legjobb lehetőségeket, az ültetőkártyától kezdve a zenekarig, mindenben. Előrelátóan, idejében egyeztetjük a részleteket, így a nagy nap előtti héten hátradőlve élvezzük a művünk közeledtét, s a tudatot, hogy mások előtt is kimondjuk, amit már rég tudunk: összetartozunk. Így képzeljük egy esküvő megszervezését.
Az interneten az esküvő témakörében figyelemre méltó fórum is létrejött Abuczki-Zagyi Anikó szervezésében: az 1500 főt számláló Debreceni esküvő Facebook-csoport már az első találkozón is túl van, amelyen az előadók kijózanították a fehér tüllben lebegőket, és az érzelmi lényegre is segítettek rátapintani.
A maradandón a hangsúly
Nagy Andrea egy esküvői kézműves-kiegészítők készítésével foglalkozó cég kreatív igazgatója. Lapunk kérésére sorra vette a leglényegibb kiadásokat. – Az esküvőszervezés pénzügyi projekt is, talán az első jelentős esemény, amelyet együtt rendez a pár, ezért nem árt józan ésszel kezelni a témát. Az esküvői menü a megyében átlagosan 12-20 ezer forint/fő körül van, de ismerek olyan helyszínt, ahol 7–8 ezer forint a vacsora ára. Sok esetben a csomagban benne vannak az italok, máshol külön kell fizetni érte, ezt érdemes összevetni. A legtöbb esküvő esetében díjuk van a szertartásoknak is. Ez pár tízezer forinttól akár 100-200 ezer forintig is terjedhet. A zene ára megint csak a választott szolgáltatótól függ, általában egy dj kevesebbet kér, mint egy 4-5 tagú zenekar. Előbbi 80 ezer forintnál, utóbbi 250 ezer forintnál kevesebbért aligha játssza végig a hetedhét országra szólót… Egyébként talán itt a legegyszerűbb a párok dolga a szervezésben, hiszen a zenészeket előre meg lehet hallgatni – mondta el a Naplónak.
Ne csináljunk lelkiismereti kérdést a szerződésből" Nagy Andrea
Mint szavaiból kiderült, a vőfély/ceremóniamester díjazása 70-150 ezer forint között mozog. Ötven fő fölött sok bosszúságtól megmentheti a résztvevőket egy profi, az eseményeket kézben tartó, a vendégsereget terelgető, összefogó személy. A fotós és a videós szintén nem kis tétel a frigybüdzsében, ám az ő munkájuk az, ami maradandó, hiszen a virágok elhervadnak, a kölcsönzött ruhákat vissza kell vinni, és az étel is elfogy. A 100-200 ezer forintos díjazás átlagosnak nevezhető, a felvett anyagokkal sok-sok órányi utómunka van, mire a pár szemügyre veheti a felvételeket.
[related-post post_id="3652913"]
– A dekoráció és a virágok szintén elég sokba kerülnek, nyilván ez a mennyiség és a típus függvénye, egy szál rózsa a virágboltban 500 forint, a menyasszonyi csokrot pedig legalább 20-30 szálból kötik. Ehhez jön általában egy kisebb méretű dobócsokor, a koszorúslányok csokrai, a férfiak kitűzői, az asztaldíszek és a teremdekoráció ára, összesen akár 200-300 ezer forint lehet. És itt nem monumentális díszítésre gondolok, hanem ízlésesen dekorált teremre – közölte, hozzátéve: talán ez az, amin lehet pénzt megfogni, mert a vendégek a legritkább esetben emlékeznek a dekorációra.
A szó elszáll…
– A menyasszony és a vőlegény öltözéke szintén jelentős tétel. Menyasszonyi ruhát használtan lehet kapni akár 20 ezer forintért is, ugyanez a helyzet az öltönnyel. De a hölgyek esetében egy márkásabb, idei kollekcióból való darab kölcsönzéséért általában 150-200 ezer forintot kell fizetni, míg az urak 100-150 ezer forintért örök darabot vehetnek. És akkor még szó sem volt a cipőkről, egyéb kiegészítőkről – sorolta. Hozzáfűzte, persze minden változhat az egyéni igényekre szabottan. Kifejtette, a szolgáltatókkal alkudhatunk, de tegyük korrekten, érdeklődve, ha lehet, kínáljunk mi is valamit: ha például a korlátlan italfogyasztás időpontját kitoljuk, ajánljuk fel, hogy nincs szükségünk például a fogadófalatokra. – Általában rugalmasak az éttermek tulajdonosai, de fontosnak tartom szerződést kötni, s hogy ebből ne csináljunk lelkiismereti kérdést. Védőháló mindkét félnek. Engedjük elmenni, és ne sajnáljuk azt a szolgáltatót, aki ódzkodik a megbeszéltek hivatalos dokumentumban való rögzítésétől – hangsúlyozta.
[related-post post_id="3674802"]
Igen! Itt és most
Fotós és zenész: e kettő megfelelő kiválasztására nem szabad sajnálni a pénzt, az időt. Mikos Ákos tanácsát azzal támasztja alá, hogy egy esküvő résztvevőiben néhány hónap vagy év távlatából a hangulat marad meg leginkább; a képek pedig időskori önmagunkon túl az utánunk jövőknek is sokat jelentenek majd. Mikos Ákos lassan hat éve ceremóniamester, tapasztalatait nemrégiben kötetbe is foglalta. A már jelzett találkozón az egyházi esküvő szimbólumait kibontva mutatta meg, hogy az egyházi szertartások, a lelkészi felkészítés miért fontos út a házasság felé. Mint megtudtuk, a hetvenes években 90-100 ezer menyegző volt hazánkban, az ezredfordulóra ez a felére, 2010-re még tovább, 36 ezer 500-ra csökkent. Az utóbbi években biztató jelek mutatják, hogy fellendültünk a mélypontról: 2015-ben 46 ezren mondták ki az igent. A ceremóniamester szerint a leglényegesebb, hogy miként éljük meg az esküvőnket. Mert a lényeg a költségeken, a szervezési nehézségeken, a vendégek vélt vágyainak kielégítésén túl mégis csak az, hogy jó élmény legyen a nagy nap és az odavezető út is.
A ceremóniamester szerint…
Minden nem lehet tökéletes, de te így is, úgy is imádni fogod az esküvőd napját.