2019.03.19. 17:59
Hipertónia, a néma gyilkos
Debrecen - A betegség rendszerint tünetmentes, ám súlyos következményeket okozhat.
Debrecen - A betegség rendszerint tünetmentes, ám súlyos következményeket okozhat.
– A magas vérnyomás az egyik legfontosabb kardiovaszkuláris betegség, melyet a néma gyilkosnak is neveznek. A betegség ugyanis rendszerint tünetmentes, ám a vele járó kockázatok ilyenkor is fennállhatnak. Következménye akár agyvérzés, szívinfarktus és szívritmuszavar is lehet. A szív- és érrendszeri megbetegedések pedig Magyarországon vezető haláloknak számítanak – figyelmeztetett dr. Nagy Vilmos háziorvos, sebész.
Kifejtette, a vérkeringés egy zárt rendszer, melyben a szív keringeti a szervezetben lévő vérmennyiséget, ami egy 75 kilogrammos személy esetében mintegy 5 liter vért jelent. A vérnyomás normál értéke az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 120/80 és 140/90 érték közé kell essen. Az elsődleges magas vérnyomásnak – mely az esetek 90 százaléka – nem tudják az okát, ezt szokás esszenciális vérnyomásnak is nevezni. A másodlagos magas vérnyomás adja a maradék 10 százalékot, ami többnyire valamilyen más betegség következménye. – Ez lehet akár vese- vagy hormonális betegség is, a lényeg, hogy a kiváltó okot találjuk meg, és kezeljük. A fiataloknál magas vérnyomás esetén kötelezően gondolni kell a másodlagosságra, ezért gondos kivizsgálást igényel – hangsúlyozta a szakember.
A magas vérnyomást három dolog határozza meg: a vér mennyisége, az érfal rugalmassága és a stressz. – Ha sok sót fogyasztunk, ami megköti a vizet, könnyen lehet, hogy megnő a vér mennyisége a szervezetünkben, amit a szívnek nehezebb keringetni. Azt tanácsolom, hogy lehet az ételben egy kevés só, de az asztalokra már ne tegyük oda a sótartókat. Az életkor előrehaladtával az erek meszesednek, így mivel szűkebb lesz a keresztmetszetük, a szívnek megint csak nehezebb pumpálni a vért – mondta Nagy Vilmos. Ezt valamilyen szinten életmódváltással is lehet kezelni, ám sokan a könnyebbik utat választják, és inkább a gyógyszert szedik. Stresszhelyzetben pedig összehúzódik az ér, így a benne lévő vér nem fér el.
Mit tehetünk ellene?
A hipertónia jelenleg nem gyógyítható, de a vérnyomás megfelelő szinten tartható, a súlyosbodás megelőzhető. A kezelés célja a vérnyomás csökkentése, a szervi károsodások, szövődmények megelőzése. A szakember előadásában hangsúlyozta, az étkezés során 20 százalék állati-, és 80 százalék növényi eredetű élelmiszereket fogyasszunk. Ám fontos a mértéktartás is, ugyanis egészséges ételekből is lehet sokat enni, és elhízhatunk, ami szintén nem kedvez a vérnyomásunknak. Fontos, hogy beiktassuk a testmozgást is az életünkbe, valamint hagyjunk fel káros szenvedélyeinkkel, mint például a dohányzással és az alkoholfogyasztással.
Mérni vagy nem mérni?
A vérnyomás rendszeres (reggeli és esti) mérése segíthet minket abban, hogy amennyiben rosszul érezzük magunkat, kiderüljön magas vagy alacsony-e a vérnyomásunk. A szakember arra is kitért, a vérnyomásunk percről percre változik, ezért felesleges egy nap tizenötször megmérni, mert ilyenkor sokan idegeskednek, ha soha nem egyforma az érték. Ilyen esetben épp az ellenkező hatást érhetik el, ugyanis a túlzott stressz miatt megemelkedhet a vérnyomás, ezért jobb a készüléket inkább félrerakni. Ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni, aki a 24 órás vérnyomásméréssel tisztázza a helyzetet.
VK
[related-post post_id="4124051"]
[related-post post_id="4121519"]