koronavírus

2021.03.05. 18:09

A legjobb védőoltás a beadott védőoltás

Szerte a megyében megkezdődött, és ahogy mind több vakcina érkezik, úgy gyorsul a vírus elleni oltás üteme.

A megye településein élő munkatársaink segítségével több orvoshoz, polgármesterhez is eljutottunk, akik készségesen adtak tájékoztatást a koronavírus elleni oltás menetéről, üteméről. Összességében elmondható, hogy a tervezettnek megfelelően, szervezetten, zökkenőmentesen zajlik a vakcinák beadása, és mind többen jelentkeznek az oltásra.

Elfogadják a kínait

Az oltásra regisztrált nyíradonyiak a háziorvosoknál és a debreceni oltópontokon kaphatják meg a vakcinát. Az önkormányzat igény esetén segítséget nyújt az oltásra való regisztráció mellett az oltópontokra való utazáshoz is. Továbbá az Egészségfejlesztési Iroda munkatársai segítséget biztosítanak a háziorvosoknak az oltás megszervezésében és az adminisztrációs munkákban. Háziorvosoknál az oltás, a tömeges várakozást elkerülve, időpontra való hívással, külön bejáratú és elkülönített helyiségben történik – tájékoztatott Tasó Béla polgármester, majd hozzáfűzte, mindent megtesznek annak érdekében, hogy rövid időn belül minél több lakos megkapja az oltást. Hiszen – tette hozzá – a legjobb védőoltás, a beadott védőoltás.

Vonház Péter, a nyíradonyi II. körzet háziorvosa elmondta, az AstraZeneca mellett a kínai, Sinopharm-vakcinával oltanak, amelyet teljes mértékben elfogadnak az oltásra regisztráltak. Kurtyán Miklósné a kínai vakcina felvétele után elmondta, számára mindegy volt, melyik oltóanyagot ajánlják fel, ő azt elfogadja, hiszen már nagyon szeretné végre magához ölelni két hónapos unokáját.

Segít az önkormányzat

Hajdúszoboszlón az idősek az eljárásrendnek megfelelő helyen és módon kapják meg az oltást, vagyis attól függően, hogy az melyik típusú. Helyben időpontra érkeznek a háziorvosokhoz, a betegváróban töltik a várakozási időt oltás előtt és után. Oltási időközöknek 5-5 percet határoztak meg, ez adott esetben csúszhat maximum 15-20 percet, mert a kontrollt elvégzik a háziorvosok. Az oltást követő 15 perc múlva ellenőrzik a vérnyomást, pulzust, oxigénszaturációt. E héttől megkezdték a Sino­pharm-oltások beadását – nyilatkozta Kovács Petronella vezető háziorvos.

Nyíradonyban Vonház Péter háziorvos beadja a védőoltást Kurtyán Miklósnénak, Kerecsenyné Marján Katalin lázat mér | Fotó: Blascsák Kata

Az oltópontokra saját maguk mennek be az emberek. Betegszállító igényelhető. A fekvőbetegeket nem szállítja betegszállító, mentő sem. Az önkormányzat az adminisztrációs terhek enyhítésére egy munkatársat biztosít, továbbá a felnőtt háziorvosi körzeteknek kilencezer darab hozzájáruló nyilatkozatot papíralapon. Védőfelszereléseket, fertőtlenítőket is adott az önkormányzat – mondta el Dede Erika egészségügyi és szociális irodavezető.

Február végéig a debreceni oltóponton és a helyi háziorvosi rendelőkben összesen 316 nádudvari lakos kapta meg a vakcinát. Pfizer-, AstraZeneca- és Sino­pharm-oltóanyaggal is oltottak. Nádudvaron az oltásra megjelentek minden esetben időpontra érkeznek, a telefonos egyeztetés során már megkérdezik őket a vakcinázáshoz szükséges információkról, ezzel is minimalizálják a rendelőben eltöltött időt. Jellemzően az oltásra, 2-7 fő érkezik fél óránként. Ezen időtartamon túl az oltás után még körülbelül 15-20 perc kontrollidőt töltenek a beoltottak a rendelőkben. Szükség esetén az internetes regisztrációban és az oltópontra, háziorvosi rendelőbe történő eljutásban is segít az önkormányzat – tájékoztatott Maczik Erika polgármester.

Nem viselte meg őket

Csökmőn először a legidősebbek, 80-90 éven felüliek kapták meg az oltást még február elején, helyben, az orvosi rendelőben. Őket vagy a családtagok vagy a gondozási központ munkatársai szállították oda. Azóta a hatvan és hetven év közöttiek közül is többen megkapták már a vakcinát. Voltak, akik beutaztak érte saját gépjárművükkel Berettyóújfaluba az oltópontra. Február 25-én már a hatvan év felettiek helyben történő oltását is megkezdték. A megkérdezettek úgy nyilatkoztak, hogy hamar sorra kerültek, hiszen időpontra mentek. Legtöbben azt mondták, hogy nem viselte meg őket az első oltás. Csak néhányan számoltak be kis közérzetváltozásról, izomfájdalomról. A fiatalabb korosztályból is sokan regisztráltak már. Őket leginkább a szabadabb mozgási lehetőség motiválta a döntésben. Nagy Tibor polgármester azt mondta, hogy aki igényli az orvosi rendelőbe szállítását, annak a gondozási központ munkatársai és az önkormányzat is szívesen segít.

Nagy Tibor polgármester | Fotó: Kiss Annamarie

Akár betegszállítóval is

Hajdúdorogon is zajlik a koronavírus elleni védőoltások beadása. Az oltás a háziorvosi rendelőkben történik, a regisztráltakat előre egyeztetett időpontokban fogadják az orvosok, majd az oltás után félórás megfigyelés követi a váróteremben. Az oltópontokra irányított személyek szállításához, amennyiben azt az oltást kérő személy hozzátartozója segítségével nem tudja megoldani, a háziorvosok betegszállítót rendelnek. A megnövekedett adminisztrációs feladatok ellátását segítő, tehermentesítési kérelem a háziorvosok részéről egyelőre nem érkezett az önkormányzathoz.

Sok adminisztrációval is jár az oltás

Egyre többen kapják meg Körösszegapátiban, Körösszakálban és Mezősason a védőoltást. Nekik Szabó Mihály háziorvos adja be a vakcinát. A legidősebb 1920-ban született, míg a legfiatalabb 1961-es születésű, aki eddig megkapta. Körösszegapáti­ban már több mint százan kapták meg eddig az oltást, a másik két faluban összesen együtt kaptak ennyien.

Szabó Mihály háziorvos | Fotó: Vmirjáncki József

Az orvosi rendelőben hét elején megkapják a névsort, hogy kik kerülnek sorra és milyen vakcinával fogják őket beoltani. A helyi családsegítő szolgálat munkatársai kiviszik a jelentkezők lakására a hozzájáruló nyilatkozatot, azt segítenek kitölteni. Az önkormányzat vállalta az oltópontra való beszállítását azoknak, akik kérik. Eleinte többen úgy tudták, hogy a lakásukon is megkaphatják a védőoltást, ez a háziorvos szerint nem lehetséges. Általában egy óra alatt 10 főt tudnak beoltani. Így elkerülik a tömeges megjelenést az orvosi rendelő várójában. Az oltás felvétele után legkevesebb 20 percet még az orvosi rendelőben van a beoltott személy. Eddig még nem volt panasz a beadott vakcina kellemetlen hatására. Dr. Szabó Mihály háziorvos elmondta, hogy eddig 34 fő beoltása volt a legtöbb egy napon. Amikor befejeződik az aznapra behívott személyek oltása, az orvosnak és az asszisztensének az adminisztrációs munka következik, a jelentés összeállítása a budapesti központnak következik. Ez legkevesebb egy órát vesz igénybe. Ezután mennek a másik településre oltani. A védőoltások beadása után következik a hagyományos rendelés a megjelent betegek számára.

 

Egyáltalán nem kell félni a kínai oltóanyagtól

A koronavírus elleni védőoltás beadására több lehetőség van. Ezzel kezdte tájékoztatását Borus László, hajdúsámsoni felnőtt háziorvos. – A rendelőben a rendelési időn kívül tudunk oltani, de csak előzetes időpont-egyeztetéssel és annak megfelelően, ahogyan érkezik a vakcina. Kínai oltóanyaggal oltottunk már 55 főt, ­AstraZenecát kaptak húszan. A másik módja a vakcina beadatásának az oltási pont. Ide korlátozott számban érkezhetnek a regisztráltak közül, beutazásukat maguk szervezik, de kérhetnek betegszállítót is. Az önkormányzat a segítségnyújtást felajánlotta a telefonos megkeresésben lista alapján. Nem kell félni a kínai oltástól, mindenkinek ezt tudom tanácsolni, a védőoltás a megoldás a járvány megfékezésére – nyilatkozta Borus László felnőtt háziorvos.

Borus László háziorvos | Fotó: Dandé Melinda

Hajdúnánáson a koronavírus elleni védőoltást az idősek helyben, a Szalay János Rendelőintézetben kapják meg háziorvosaiktól az előre egyeztetett időpontban, így minimális a várakozási idő. Az oltópontra történő eljutásban a jelentkezetteknek a hozzátartozók is igyekeznek segíteni, emellett a betegszállító jármű is rendelkezésre áll. Aki szeretné beoltatni magát, de nincs lehetősége az online regisztrációra, annak a Hajdúnánás Városi Önkormányzat és a Teleház ezt biztosítja.

Segítőkész a város

Polgáron is a háziorvosokhoz eljuttatott lista alapján történik a vakcinázás. Az oltásra regisztráltak a háziorvostól kapnak időpontot; a járványügyi előírások betartása mellett az orvosi rendelőben várakoznak az emberek. A vakcinázásra a behívást igyekeznek úgy megoldani, hogy a várakozási idő ne legyen hosszú idejű. Akik oltópontra mennek a védőoltás beadása miatt, őket Debrecenbe jellemzően a család szállítja be, de ehhez az önkormányzat is felajánlotta a segítségét, akár hétvégén is. A háziorvosok adminisztrációs és egyéb terheinek könnyítésére az önkormányzat hajlandó segíteni, ezzel a lehetőséggel azonban még éltek a polgári orvosok.

Blascsák Kata, Tibai Irma, Marján László, B. Kiss Andrea, Miska Andrea, Vmirjáncki József, Csőke Vivien, Dandé Melinda, HBN

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!