Digitalizáció

2024.11.05. 14:07

Forradalmat hozhat a mesterséges intelligencia a magyar egészségügyben

Új lehetőségeket nyit meg hazánk adatvezérelt megközelítése az egészségügyben. Az EgészségAblak applikációval és az EESZT támogatásával az ország kiemelkedő szerepet tölt be a digitális ellátásban.

MW

Az egészségügyi adatok elemzésének alkalmazása a közeljövőben várhatóan jelentős szerepet fog játszani az egészségügyi szakpolitika kialakításában. A mesterséges intelligencia térnyerése és a nagy adathalmazok olyan következtetésekhez járulnak hozzá az ellátás területén, amelyeket korábban használt elemzési módszerekkel nem lehetett volna levonni – írja cikkében a Világgazdaság.

Az egészségügy területén is óriási lehetőségeket rejt a mesterséges intelligencia
Fotó: Illyés Tibor / Forrás: MTI

Az adatversenyben Magyarország jelenleg komoly előnyben van a regionális társaival szemben az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér által (EESZT), illetve már bevált gyakorlata van a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai elemzésének az egészségügyi cégek számára történő ellátásában. 

A valós egészségügyi adatokból következő eredmények kiaknázása Magyarországon jelenleg egyedülálló lehetőségeket rejt magában. 

Erre vonatkozóan a legújabb tanulmányokat ismertetik majd be az 5. Digital Health Summiton olyan meghatározó piaci szereplők, mint az MSD Pharma. A cég részéről dr. Kiss Zoltán tudományos munkatárs mutatja be a magyar egészségügyi adatokon végzett legújabb kutatásaik eredményeit, a hazai egészségügyi adatvagyon célzott elemzésében rejlő lehetőséget, illetve az erre épülő paradigmaváltást.

A lakosság számára az egészségügyi digitalizáció a folyamatosan új szolgáltatásokkal bővülő EgészségAblak mobilalkalmazásban jelenik meg, amely néhány hete a betegelégedettségre vonatkozó funkcióval bővült. Az app legnépszerűbb funkciói között

  • a beutalók, 
  • laboreredmények, 
  • leletek, 
  • zárójelentések, 
  • és receptek megtekintése 

mellett a nyáron elindult járóbeteg szakellátásra, a Járóbeteg Irányítási Rendszere (JIR) történő időpontfoglalás is szerepel. A foglalások első sorban bőrgyógyászatra, szemészetre, valamint fül-orr-gégegyógyászati szakrendelésekre történnek, ugyanakkor már a gyermekbetegségek is megmutatkoznak. Annak ellenére, hogy módosítani és törölni is lehet az időpontot, az elmúlt közel 4 hónapban a 2,4 millió időpontfoglalás közel 20 százalékánál, mintegy 440 ezer esetben nem jelent meg a páciens a lefoglalt időpontban.

A tapasztalatok szerint a felhasználók több időpontot is lefoglalnak a biztonság kedvéért, ezzel viszont más betegek nem jutnak hozzá a szolgáltatáshoz. A kormányzat várakozásai szerint egyébként a visszajelzések segítenek majd az egészségügyi ellátás további javításában, az EgészségAblak funkciói pedig a jövőben tovább bővülnek.

Az anonim visszajelzés mellett ráadásul arról is információt lehet adni, hogy a beteg az ambuláns lapon rögzített ellátásokat teljes egészében megkapta-e. 

Az EgészségAblak applikációt eddig már több mint 3 millióan töltötték le, 

igaz, az aktív és időskorú potenciális felhasználók száma több mint 8 millió fő, így van még tere a további bővülésnek.

Az egészségügy soha nem látott ütemben fejlődik, és ezt az utat olyan kulcsfontosságú trendek alakítják, mint a digitalizáció és az adatvezérelt innovativitás. Ahhoz az azonban, hogy ez az átalakulás mind a betegek, mind az egészségügyi rendszerek számára előnyös legyen, alapvető fontosságú a folyamatos adatcsere és a megfelelő minőségű adatok.

A digitális és fizikai csatornák összefonódása számos területen lehetőséget ad arra, hogy a páciensek bármely ponton kapcsolódjanak az egészségügyi szolgáltatásokhoz. A gyógyszerkereskedelem erre jó példát szolgáltat, ebben az ágazatban legyen szó online rendelésről, patikai átvételről vagy házhoz szállításról, biztosan csak a több csatornás ügyfélelérés lehet a megoldás a jövőben.

Hiába az új időpontfoglalási rendszer, tömegesen maradnak távol a betegek a vizsgálatok során

Megkönnyíti az egészségügyi időpontfoglalást az EgészségAblak alkalmazás új funkciója, de majdnem félmillió időpont maradt kihasználatlanul az elindítása óta. Az ingyenesen letölthető EgészségAblak applikáción keresztül július 1-jétől van lehetőség időpontot foglalni a járóbeteg-szakrendelésekre. Ráadásul a fejlesztés révén a felhasználók a lefoglalt időpontokat könnyedén összekapcsolhatják telefonjuk naptárával, ezzel megkönnyítve a mindennapi tervezést és az értesítések személyre szabását.

Hozzátették, az applikáció újításának célja, hogy még gyorsabb és kényelmesebb időpontfoglalási lehetőséget biztosítson. A rendelkezésre álló statisztikák azonban azt mutatják, hogy az időpontok jelentős része kihasználatlan marad.

Az EgészségAblak alkalmazás funkcióit bemutató videót itt tudja megtekinteni:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában