2021.04.21. 15:00
Haditudósítói felvételekből állított össze kültéri kiállítást a Hadtörténeti Múzeum
A fotókiállítás Magyarország második világháborúba lépésének 80. évfordulójáról emlékezik meg,
Haditudósítói felvételekből állított össze kültéri kiállítást a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum a Budapest FotóFesztivál részeként.
A múzeum közleménye szerint az „Objektív” szemmel – Válogatás a haditudósító század felvételeiből, 1941-1944 című fotókiállítás Magyarország második világháborúba lépésének 80. évfordulójáról emlékezik meg, és a Magyar Királyi Honvédség kötelékében a háború dokumentálására 1941-ben felállított haditudósító alakulatok felvételeiből ad válogatást a múzeum ablakaira kihelyezett molinókon.
A kiállításon a Budai Várnegyedben sétálók betekintést nyerhetnek a keleti hadszíntéren küzdő magyar csapatok és az őket megörökítő haditudósító alakulatok életébe. A tárlat egészen október 17-ig megtekinthető a múzeum Tóth Árpád sétány, valamint Kapisztrán tér felőli szárnyán.
A haditudósító alakulatok a Magyar Királyi Honvédség kötelékében 1941-től létező, a háború dokumentálására felállított speciális katonai szervezetek voltak, amelyek mozgó nyomdákkal, hangstúdiókkal, filmvetítő kocsikkal szolgáltak a fronton. Tagjai újságírók, rádiósok, filmesek, fényképészek és a hozzájuk tartozó műszaki személyzet voltak, ők látták el a sajtót a frontról küldött írott és képanyaggal.
A haditudósító alakulatok kiadásában jelent meg a Tábori Újság, a Képes Tábori Újság, a Tábori Híradó és a Donparti Járőr.
Az alakulatok először 1941 őszén kerültek ki a keleti hadszíntérre, majd ezt követően 1942 májusa és 1943 áprilisa között, a magyar 2. hadsereg kötelékében. 1943. május 2-án Haditudósító Kiállítás nyílt a pesti Vigadóban, amely a harcoló honvédet, a keleti hadszíntéren küzdő magyar csapatokat mutatta be a haditudósítók által készített fényképeken, filmeken, rádióközvetítéseken és harctéri újságokon keresztül.
Az 1944-1945. évi kárpátoki és magyarországi hadműveletekhez is kivezényelték őket, majd 1944. december 8-án Budapestről Nyugat-Magyarországra települtek – olvasható a múzeum háttéranyagában.
Borítókép: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum /facebook