2024.03.09. 14:49
A népművészet élő energiamező
Szentmártoni János a Néptáncantológia című rendezvényen örömtelinek nevezte, hogy a három évtizedes múlttal rendelkező Néptáncantológia akkor is él, amikor napjanikban globális szinten folyik az értékek, a hagyományok megkérdőjelezése.
Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium mûvészetért és közösségi mûvelõdésért felelõs helyettes államtitkára beszédet mond a 30 éves Martin György Néptáncszövetség rendezésében megtartott Néptáncantalógia címû elõadás elõtt az Operettszínházban 2024. március 9-én
Forrás: MTI
Fotó: Illyés Tibor
A népművészet, a népi hagyomány elevenen élő energiamező, energiatér, amely körbe vesz minket, bennünk és velünk létezik - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára szombaton a Néptáncantológia című rendezvényen mondott köszöntőjében.
Szentmártoni János a Martin György Néptáncszövetség szervezésében a Budapesti Operettszínházban megvalósuló eseményen, a néptáncosok országos ünnepén tartott beszédet.
A népi kultúra ősi anyanyelvünk, néptáncnyelvünk, népdalnyelvünk, kézműves nyelvünk összessége. Mélységes mélyen múltunkban gyökerező néptánckincsünk kifogyhatatlan és egyedülállóan gazdag
- szögezte le a helyettes államtitkár.
Szentmártoni János örömtelinek nevezte, hogy a három évtizedes múlttal rendelkező Néptáncantológia akkor is él, amikor napjanikban globális szinten folyik az értékek, a hagyományok megkérdőjelezése.
Azok a fiatalok, akik a néptáncot választják, pajzsot emelnek a kezükbe. Ezen a pajzson címere van a közösségi lét erejének, a művészet semmihez sem fogható csodájának, és a kitartó, kemény munkának. Ezeknek a fiataloknak válaszaik lesznek a kor kihívásaira, tudni fogják, kik ők, honnan jöttek és merre tartanak
- tette hozzá.
Kitért arra, hogy a néptánc szellemi, lelki és fizikai tartást ad, az identitást gyémántszilárdságúvá keményíti, megtanítja emelt fővel, tudatosan, méltósággal megélni nemzeti hovatartozásunkat. Szentmártoni János felhívta a figyelmet arra, hogy a digitális forgószélben felbecsülhetetlen értékkel bír a jelenléti közösségi élmény, a közös munka, a veríték árán elért siker megtapasztalása.
"Szívmelengető, hogy az országban a népművészeti fesztiválok, seregszemlék, szakmai programok száma egyre növekszik, dinamikusan erősödnek, gyarapodnak a hagyományőrző alkotóközösségek, művészi csoportok, és a táncházmozgalom újra reneszánszát éli" - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Elhangzott, fiatalok tízezrei járják a táncot Kárpát-medence-szerte és a tengeren túl. Úgy vélte, a művészi élményen túl azért jó részt venni évről évre a Néptáncantológia közösségi ünnepén, mert erőt meríthetünk a jövőbe vetett hitből.
"A Néptáncantológia több évtizede esszenciáját adja néptáncanyanyelvünk gazdagságának, ez a lenyűgöző, nagyszabású műsor nemzeti kultúránk diadalmas és büszke ünnepe" - mondta Szentmártoni János.
Az amatőr néptáncosok országos szakmai szövetségeként 1993-ban alakult Martin György Néptáncszövetség harminc éve rendezi meg a Néptáncantológiát, a néptáncosok országos, téli ünnepét. A válogatás érdekessége, hogy mindössze egyetlen alkalommal kerül közönség elé. A reprezentatív bemutatón az elmúlt esztendő kiemelkedő néptáncegyüttesei, alkotói, legjobb koreográfiái szerepelnek.
Az előadás résztvevőit a néptáncosok országos szakmai szervezete, a Martin György Néptáncszövetség minden évben pályázat útján választja ki. A műsorban idén tizenhárom táncegyüttes, valamint a békéscsabai szólótáncfesztivál díjazottjai, összesen több mint ötszáz néptáncos és népzenész lép színpadra és eleveníti meg a Kárpát-medence népművészetét.
A műsor rendezője Diószegi László, az esemény támogatója a Csoóri Sándor Program.