2019.08.01. 11:30
Így lesz a szemétszedésből nagyszerű kaland
Ismét vízre szállnak a PET Kupa csapatai, hogy napokon keresztül gyűjtsék hajóikkal a hulladékot a Tiszán.
Fotó: Bankó József
Tele van az internet műanyagokban fuldokló távoli tengerek és óceánok siralmas képeivel, halászhálóba gabalyodott és szeméttől puffadt hassal partra vetődő állatokkal. Borzongás ezt végignézni, de a Tiszát láttuk már így? Képzeljék, a Kusturica-filmben a Dunába eső mosógépet a mi Tiszánkban találták meg… Persze, ennek csak a fele igaz, de mint azt Hankó Gergely, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője a Naplónak elmondta, abszolút lehet a folyónkról hasonló képeket készíteni, viszont teljesen más típusú hulladékokkal.
– Az elmúlt hetekben volt alkalmam az egyik óceánparton jobban körülnézni, és azt tapasztaltam, hogy ott a hulladékok nagy része nagyipari halászati tevékenységből származik: hajókötelek, halászhálók és egyéb ipari szemét. A Tiszán mi elsősorban lakossági hulladékokkal, csomagolóanyagokkal találkozunk: ezek palackok, hordók, aludobozok és minden más, ami egy háztartásban megtalálható.
„A probléma eredője az, hogy Románia és Ukrajna egyes területein nincs rendes hulladékgazdálkodás, nem szállítják el a szemetet a lakosoktól, vagy ha mégis, akkor természeti környezetbe vagy ártéri erdőbe borítják le, ahonnan aztán bejuthat az élővizekbe.”
Ha átmegy attitűdbe…
Nyolc évvel ezelőtt indította útjára a műanyagmentes július nevű kezdeményezést az ausztrál Plastic Free Foundation. Azóta több mint 170 országban vitték tovább, köztük hazánkban is. A műanyagmentes július lényege, hogy egy teljes hónapon át nemet kell mondani az egyszer használatos műanyagokra, helyettük pedig tartósabb alternatívát keresni és használni. A teljes tiltás persze biztos, hogy azonnal nem működik, de apró lépések bevezetésével bárki megkezdheti az „ökotudatos”, vagyis #zerowaste életet.
Az ilyen akcióknak nagyon sok haszna van Hankó Gergely szerint is, aki a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének (KSZGYSZ) ügyvezetője, valamint a PET Kupa szakmai vezetője. Ilyen módon több száz, sőt ezer ember „meggyőzéséért felel”, és a kezdeményezés, amit ők találtak ki, nemcsak látványos, hanem hasznos is.
– Nem elsősorban a hulladékmennyiségek csökkennek első körben, hanem változik a szemlélet, akár egy kisebb csoport szemlélete. Ha ez a változás átmegy attitűdbe, vagyis az ember rendszeresen figyelembe vesz dolgokat és aszerint jár el, akkor többeket is tud befolyásolni, meggyőzni. Mi nagyon bízunk ennek a kampánynak a szemléletformáló erejében, s nagyszerű, hogy sok média foglalkozik ezzel, tehát a környezetvédelemről is egyre több szó esik, nem csak a fogyasztásról – fogalmazott Hankó Gergely.
Az ő kezdeményezésük, a PET Kupa, amihez már több százan csatlakoztak, hat éve népszerű, mérlege 38 tonna összegyűjtött hulladék a Tiszán, 50 szennyezett terület megtisztítása mintegy 1400 önkéntes bevonásával.
– A Tisza hulladékszennyezése óriási környezet- és természetvédelmi probléma. A PET Kupa ennek felszámolására létrejött nonprofit, civil kezdeményezés. Ez a környezetvédelmi akció úgy járul hozzá a Tisza megtisztításához, hogy egész évben rendezvényeket, hónapokon átívelő hulladékszedési akciót, csapatépítő tréningeket, kiállításokat és szakmai egyeztetéseket szervez. Három fő célunk: élővizeink védelme, a vízi sportok (kajak, kenu) népszerűsítése és a közösségépítés – fogalmazott.
Több mint két évtizede
Kiemelte, a versenyt életre hívó, ismeretterjesztő filmjeiről ismert Természetfilm.hu Egyesület immáron hetedik alkalommal hirdette meg a versenyt, sőt, idén már másodszor szervez hajós futamot „szőke folyónkon”. A szervezők évek óta dolgoznak a Tisza és mellékfolyóinak tisztításán. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság meghívására idén júniusban a Tisza-tavon indítottak futamot (a kiskörei vízerőmű duzzasztójánál felgyülemlett több tonna hulladék miatt), ahol három tonna hulladékot szedtek össze a résztvevők.
– Az egyesület 1996 óta végez szemléletformáló munkát, ismeretterjesztő filmekben magyarázza el, milyen tényezők fenyegetik egy-egy faj fennmaradását, egy élőhely ökológiai egyensúlyát, és mit lehet tenni a probléma megoldására. Tapasztalatuk szerint többször bebizonyosodott, hogy ha megértik az üzenetet, a széles tömegek képesek és fogékonyak a szemléletváltozásra. Jó példa erre a világméretű műanyagszennyezés: egyre többen tesznek azért, hogy javuljon a helyzet. Önkéntesek tisztítják a folyókat és tengereket, civil szervezetek hívják fel a figyelmet a problémára, változnak a fogyasztói szokások, egyre több nagyvállalat tesz azért, hogy egyre többet vissza is adjon a környezetnek, amelyben működik – mondta Hankó Gergely.
Barak Beáta
Szombaton indítják a hetedik kupát
Augusztus első hetében ismét vízre szállnak a PET Kupa kalózcsapatai, hogy napokon keresztül gyűjtsék hajóikkal a hulladékot a Tisza, Tivadar és Záhony közötti szakaszán. A csaknem nyolcvan folyamkilométeres távot saját építésű pillepalackhajókkal teszik meg a csapatok. A május végi árhullám után rekordmennyiségű felhalmozódott hulladékra számítanak a szervezők, a 7. PET Kupa résztvevői naponta várhatóan több tonna, főként műanyaghulladéktól mentesítik a folyót és árterét augusztus 3. és 11. között. A rendezvény Áder János köztársasági elnök fővédnökségével, dr. Kollarik Tamás és Dobos Menyhért védnöksége alatt, az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával valósul meg. A PET Kupán összeszedett hulladékok körforgásban tartását az esemény szakmai partnere, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége koordinálja. A hulladékokat válogatják és tömörítik, így a megtisztított területekről a még hasznosítható anyagok a hulladékfeldolgozókhoz kerülnek.
Visszahozzák a régi Tisza-túrák hangulatát
A 7. Tiszai PET Kupa augusztus 3-án az újrahasznosított anyagokból készülő hajók megépítésével indul. A mezőny augusztus 5-én rajtol. A napi 10-20 folyamkilométeres vízi távok megtétele után más-más helyszíneken köt ki a flotta. Az esti programokon a Tisza különleges élővilágáról és kulturális kincseiről tartanak előadást. Az augusztus 7-i pihenőnapon a vásárosnamény-gergelyiugornyai strandon látogatható meg a flotta (programok a kupa honlapján). A vállalati és baráti csapatok, önkéntesek a szabadidejüket áldozzák az ügyért, saját kezűleg építik PET-hajóikat, dacolnak a nomád tábori körülményekkel, a sok szúnyoggal, és mindent megtesznek a folyam hulladékmentesítéséért. Az együtt-egymásért hangulat, az esti tábortüzek köré szerveződő programok és a nemes célok felejthetetlen élménnyé varázsolják a nem kevés fáradtsággal járó tiszai kalandot.
Borítókép: Önkéntesek válogatják a Tiszából kihalászott műanyaghulladékot