2021.01.21. 07:43
Koplalás helyett tudatosan táplálkozzunk!
Nem a tápanyagok kizárásra a fontos, hanem azok megfelelő mennyisége és minősége.
Fotó: illusztráció / Shutterstock
Sokan szeretnének az új év kapcsán tiszta lappal indítani, az új célok megfogalmazásakor pedig rendszerint előtérbe kerül az életmódváltás. A bőséges ünnepi fogások után jólesik a diéta, sokan azonban olyan drasztikus elhatározásokat hoznak, amelyek az egészségre is károsak lehetnek. A témában Pecséri-Baranyi Szilvia dietetikus mondta el tapasztalatait a Naplónak.
A szakember szerint az újévi fogadalmak két tábort eredményeznek. – Van, aki egyből belevág a fogyókúrába, de túl szigorú diétát kezd el követni, illetve vannak olyanok is, akik halogatják az elhatározásukat, és még január közepén se kezdtek bele semmilyen életmódváltásba – kezdte a dietetikus. Mint mondta, alapvető probléma, hogy a szakemberek helyett az internet a segítőtársa a fogyni vágyóknak. – Az interneten sok divatdiéta kering, melyeknek közös ismertetőjelük, hogy rövid idő alatt nagy mennyiségű fogyást ígérnek, illetve mindig valamilyen élelmiszercsoport kizárásán alapszanak. Emellett sokszor egybekötik fogyókúrás szerekkel is. Mindenképpen tudatosan kezeljük ezeket a hirdetéseket – javasolta.
A „mumusok”
A szakember rendszeresen találkozik drasztikus elhatározásokkal a munkája kapcsán. – Vannak, akik egyik napról a másikra mindenféle állati eredetű terméket kizárnak az étkezésükből. Mások a szénhidrátokat tartják mumusnak, és képesek pillanatok alatt elhagyni minden tésztaféleséget és cukrot, pedig különbséget kellene tenni a szénhidrátok között. Olyanok is akadnak, akiknek az a célja, hogy minél több fehérjét juttassanak a szervezetükbe, valamint olyanok is, akik időszakos étkezéseket határoznak meg, és csak 16–20 órás koplalás után étkeznek. Az efféle népszerű étkezési szokások alapja az, hogy minden ember szeretne valahova tartozni, és mivel ezek a diéták jól körülhatárolhatóak, így erősítik a csoporthoz tartozást – mondta.
Hozzátette: az a probléma ezekkel az irányelvekkel, hogy egyhamar elhitetik a követőjével a pozitív hatást. – Mindenképpen bekövetkezik a súlyvesztés, hiszen kalóriamegvonás történik. Ez leggyakrabban az első egy-két hétben történik, és nagyon megtévesztő, mert az esetek többségében ez mindössze vízvesztés. Amikor pedig végre a zsírból történhetne a fogyás, akkorra már feladják, vagy véget ér a diéta. Ezek nagyon szélsőséges és hosszú távon tarthatatlan irányelvek. Mindemellett gyakran vezetnek jojóeffektushoz, ami azt jelenti, hogy a leadott kilók hamar visszajönnek, sőt sokszor a kiindulási súlyhoz képest is többlettel zárul a fogyókúra. Amire evidencia van, az a kiegyensúlyozott, változatos, minden tápanyagot tartalmazó táplálkozás. Nincsen sem jó, sem rossz tápanyag, csak megfelelő mennyiség és minőség – részletezte a dietetikus.
Nem csak szépségért
– Be kell látni, hogy a hízásra is sok idő kellett, így a fogyásra is időt kell szánni. Amikor legalább tíz kilogrammos fogyást szeretnénk elérni, semmiképpen ne gondolkodjunk hetekben, barátkozzunk meg a gondolattal, hogy hónapokba is telhet megszabadulni a súlyfeleslegtől! A fogyásra nem lehet csak esztétikai megközelítéssel gondolni, így sosem lehet az éhezés a cél, mindig az egészséges életmód elérése lebegjen előttünk! Úgy gondolom, hogy elengedhetetlen a szakemberek tanácsa, akik jelenlétükkel fenn tudják tartani a motivációt is. A fogyásban mindig van holtpont, egyik héten még csökken, de másik héten stagnál a súly. A dietetikus segít ezekben a pillanatokban. Arról sem lehet megfeledkezni, hogy a gyorsdiéták nem tartanak tovább néhány napnál, de utána nem kap instrukciókat a követője. A szakemberek figyelembe veszik az érintett egyéni céljait, napirendjét, testalkatát, ízlését, és ehhez igazítanak étrendet. Ha kialakul a saját rutin, akkor elengedheti a szakember a páciens kezét, de a szokás rögzítéséhez legalább egy hónap kell – mondta Pecséri-Baranyi Szilvia.
Bucsi Bernadett Ildikó
Apró lépésekkel is támogathatjuk a fogyásunkat
Nem szükséges megvonással indítani a fogyókúrát, elég, ha kisebb adagokban gondolkodunk. – Üdítők helyett vizet igyunk! Mindig legyen otthon zöldség és gyümölcs, ezek legyenek szem előtt, és fogyasszunk belőlük naponta két-három adagot! A megszokott ételeink adagjait csökkentsük, felezzük meg a köretet és a kieső fél adag helyett salátát vagy párolt zöldségeket fogyasszunk! A magyar konyhában gyakran készül rántott étel, de ehelyett is érdemes inkább a zsírszegény konyhatechnológiát alkalmazni, és párolt, sütőben sült húsokat választani. A cukorbevitel csökkentésével is tudjuk a testsúlyunkat normalizálni, ehhez elég csökkenteni a megszokott mennyiségeinket. Ha addig három cukorral ittunk kávét, akkor nem kell egyből keserűn fogyasztani, de tegyünk bele csak egy kanál cukrot a három helyett. Érdemes egy-egy húsmentes napot is tartani, és érdemes minden termékből zsírszegényet vásárolni – javasolta Pecséri-Baranyi Szilvia.