Bő évszázada a kicsikért

2021.06.30. 21:36

Már az első napokban is a családok segítségére vannak a védőnők

A hungarikumként számontartott védőnői szolgálat hazánkban 1915 óta működik.

20210617 Győr Staller Mária díjat kapott a győri védőnő, Képen: Kertészné Kátai Erika védőnő Fotó: Nagy Gábor NG Kisalföld

Fotó: MW-archív

Világelsők vagyunk, hiszen sehol máshol nincs ilyen hagyományokkal rendelkező, jól szervezett támogatórendszer, mint a Magyarországon működő védőnői szolgálat. Az elhivatott szakemberek a családok egészségének megőrzéséhez szükséges preventív feladatokat végzik. A szakma jelentőségéről Papp Csabával, a DE Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) igazgatójával beszélgettünk.

– A védőnők rendkívül komplex munkát végeznek, amelyhez felsőfokú oktatási intézményben megszerzett tudás, valamint magas empátia szükséges. A védőnők egy család életének a legnehezebb pillanataiban vannak jelen. A babavárás – főként akkor, ha az első gyermek érkezik – feszültséggel teli időszak. A Covid–19 is magas fokú félelmet keltett a gyermeket várók körében, hiszen bizalmatlanság övezte a járványhelyzetet. A babavárást kísérik végig a védőnők, akik kommunikációjukkal, szaktudásukkal támogatják a szülőket – mondta.

Amíg felnőtté válik

A védőnő feladata a terhesgondozással kezdődik, részt vesz már a családtervezés, az anyaságra való felkészítés lépéseiben, végigkíséri a terhességet, a szülést, majd a csecsemő érkezése után támogatja az édesanyát a gyermekágyi időszakban. A törvényi előírások alapján a szülést követő 72 órán belül meglátogatja az anyát, s azon túl, hogy megvizsgálja, tanácsokkal is ellátja. – A kötelező első látogatás a koronavírus-járvány idején sem maradt el. Az, amikor a kórházi körülmények közül hazakerül a csecsemő, feszült időszak a szülőknek. Tele vannak kérdésekkel, és bizonytalanná válnak. Szükségük van a támaszra. A védőnő ettől a pillanattól kezdve folyamatos biztonsági pont. Tavaly a debreceni körzeteinkben 923 várandóst és 1803 csecsemőt tartottunk számon, összesen 12 509 ellátottal tartották a kapcsolatot a védőnőink. Az elmúlt esztendőben 15 219 látogatást rögzítettünk, összességében pedig, így személyes, telefonos, valamint online konzultációból 51 352 alkalom volt – részletezte.

Fotó: MW-archív

A terhesgondozásért, a családok segítéséért a területi védőnő felel, aki a gyermeket hatéves koráig kíséri el, ezt követően a preventív feladatokat ellátó iskolaorvos és védőnő veszik át, akik a gyerekek testi és pszichés fejlődését követik nyomon. Hatéves kor után, az iskola megkezdésével a feladatokat az iskolai védőnők veszik át, és kísérik tovább a több mint 32 ezer tanuló egészségügyi fejlődését. A cívisvárosban a 35 iskolavédőnő és 17 körzetben dolgozó iskolaorvos végzi áldásos munkáját.

A védekezés élvonalában

Papp Csaba elmondta: a védőnői szolgálat munkatársai a világjárvány elleni védekezésben is kiemelt szerepet vállaltak. – Részt vettek a város védekezésében, szociális munkát vállaltak, segédkeztek a szűrések elvégzésében, és az oltások nagyszámú beadásakor is közreműködtek – mondta. Debrecenben nincs védőnői létszámhiány, a munkatársak átlagéletkora 35 év, a szakemberek zömében Nyíregyházán szereztek diplomát, de jelen vannak szegedi és miskolci intézmények végzettjei közül is.

BBI

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában