2021.09.27. 18:00
Eger és környéke: valódi barokk ékszerdoboz, amit érdemes látni
Újra itt az ősz, ideje bejárni régiónk híres településeit.
20190622 - Múzeumok Éjszakája - Egri Vár - Huszár Márk, HM - Heves Megyei Hírlap
Fotó: MW-archív
Jól jártak idén a hazai közkedvelt úti célok, ugyanis az elmúlt évekhez képest sokan több belföldi utazást terveztek a koronavírus-járvány miatti óvintézkedések végett. Mint ahogy arról korábban már beszámoltunk, nyáron a legfelkapottabb Balaton és környéke volt az utazók körében, ám koránt sincs vége az évnek, az őszi kirándulások még csak most kezdődnek. Egy ez évi magyar kutatás szerint a megkérdezettek (országosan mintegy ezer fő) körében – ebben a sorrendben – Debrecen, Szeged és Pécs a legismertebb magyar vidéki város, míg Eger, Debrecen, Veszprém és Pécs a leglátogatottabbak. Ennek okán kíváncsiak voltunk, a megyénkbeli kirándulók milyen gyakran keresik fel Eger és környékét, illetve utánajártunk, miért érdemes pároknak, családoknak bejárni a környéket, milyen nevezetességekre bukkanhatunk. A Napló segítségére volt Mátyus Éva, egy egri szállásadó, aki emellett azzal is foglalkozik, hogy bemutatja a városba látogatóknak a térség szépségeit, tanácsot nyújt számukra, melyek azok a helyek, amelyeket semmiképpen ne hagyjanak ki.
Felújítások a városban
Az őszi táj szépségével nem lehet betelni, illetve egy olyan évszakról van szó, amikor akár egész nap kint tudunk lenni a friss levegőn, nincs forróság, és még a napközbeni mínuszok sem veszik el kedvünket a városnézéstől. Ha nem akarunk több napot a városban tölteni, akkor sem kell elszomorodnunk, ugyanis Eger városát mindösszesen egy és negyed óra alatt megközelíthetjük személygépkocsival, ha az autópályán haladunk. Mátyus Éva megosztotta a Naplóval, a saját vendégkönyve adatai alapján a látogatók (szállást kérők) kevés százaléka érkezett megyénkből, ám egynapos kirándulásra sokan szoktak érkezni Hajdúszoboszlóról, Hajdúböszörményből, Balmazújvárosból, Hortobágyról és természetesen a cívisvárosból is.
– Eger a magyar történelemben fontos helyszín volt – többek között ezért is felkapott belföldi úti cél – kezdte. – Számtalan látnivalóval találkozhatunk, a török időkhöz kapcsolódva a belvárosban található a minaret, amely történelmi emlékként a legészakibb muzulmán templom volt – ez felújításra került, és jelenleg is minden nap látogatható. A Dobó István tér a város főtere, ahol Dobó István várkapitány és a várvédő egri asszonyokat, katonákat bemutató szoborcsoport áll 1967 óta. Itt található a Páduai Szent Antal-templom és a városháza is. Eger a templomok városa is, itt van az ország második legnagyobb katedrálisa, az egri bazilika, melynek felújítása – kívül-belül – jelenleg is zajlik, de látogatható – hangsúlyozta.
Remekművekkel találkozunk
– A településen 2015-től nagymértékű felújítás zajlik, melynek során a templomok, az egri vár, a minaret, a könyvtár, Dobó tér, érseki palota és még sok más épület felújításra került – ezen helyszínek miatt is elmondható a településről, hogy egy valódi barokk ékszerdoboz. A minaretnél található a Kopcsik Marcipánia, ami Kopcsik Lajos egri cukrász remekműveit mutatja be, még egy barokk korabeli szobát is megtekinthetnek a kíváncsiskodók. Az Oscar-díjas, Guinness-rekorder cukrász ebben a szobában az asztalokat, székeket, a kályhát, a képeket a falakon mind cukortésztából alkotta meg. A szoba üvegfallal leválasztva, klimatizálva van, hogy láthassa az utókor is, milyen gyönyörű a többéves munka eredménye. A múzeumban még sok egyéb egri jellegzetesség látható, szintén cukortésztából. További barokk nevezetesség a Kossuth Lajos utcában, a megyeházán található, Fazola Henrik által 1761-ben készített kovácsoltvas kapu, ami helyi sajátosságokat (szőlő, gólya) mutat be. A Széchenyi utcában felkereshetjük az érseki palotát, ami megújulása óta látogatható – itt körbejárható egy egyháztörténeti tárlat – sorolta a látnivalókat.
NE