2022.06.11. 09:36
Porszem a gépezetben: bezárta műhelyét János bácsi, a népszerű debreceni ezermester
Lévai János 30 éven keresztül élezte a környékbeliek eszközeit.
Bár műhelyét bezárta, Lévai János nem unatkozik, mindig talál munkát a ház körül | Forrás: Molnár Péter
Szinte napra pontosan fél éve, hogy megismerkedtünk Lévai Jánossal, a debreceni ezermesterrel, aki 87 éves létére olyan elánnal beszélt szenvedélyéről, mint egy kiskamasz a kedvenc szuperhőséről. Tél volt, nagyon hideg, de nem a hőmérséklet-különbség miatt járta át lelkünket melegség, amikor január végén átléptük János bácsi műhelyének küszöbét. A fáskamra szeretetet árasztott, ami nem csoda, hiszen az idős ezermester úgy nyúlt a szerszámokért, mint ahogyan egy kisgyermek nyújtózkodik féltve őrzött kincseiért.
Ottjártunkkor tudtuk, az ezermester örökké nem tevékenykedhet szeretett műhelyében, de azt nem gondoltuk, hogy néhány hónap elteltével újra találkozunk vele. Sajnálatunkra nem a kis fáskamrában fogadott bennünket csütörtökön, hanem nappalijában ecsetelte lapunknak – miközben odakint leszakadt az ég –, hogy miért tett lakatot imádott „óvóhelyének” ajtajára.
Nem volt egyszerű meghoznom a döntést, de az egészségem érdekében cselekednem kellett. A köszörűpor mindannyiunk egészségére rossz hatással van, nemhogy egy csaknem 90 évesére, aki már több tíz éve azt szippantja be nap mint nap.
Már nem úgy vettem a levegőt, ahogy kellene, mozogni sem úgy tudtam, mint azelőtt. Persze, öreg csontok már az enyémek, de az ember tudja magáról, mit bír, és meddig. Nos, az én pályafutásom eddig tartott, legalább, ami az élezést illeti, de tisztában vagyok vele, az élet nem áll meg – fogalmazott a Napló érdeklődésére Lévai János, aki 40 évvel ezelőtt épített műhelyet a háza udvarába, s 30 éven át élezte benne a környékbeliek szerszámait, eszközeit.
Van mit csinálnia
Mint megtudtuk, az egykori géplakatos nem unatkozik, úgy véli, mindig van mit csinálni, és ő bizony nem az az ember, aki egy hintaszékben átalussza a napot. Imád kertészkedni, mustot készít, és mindig azon töri a fejét, mihez is fogjon, ha éppen nincs semmi dolga. – Az egészségem elfogadható, talán most jobban is bírok kapálni, mint néhány héttel ezelőtt, amikor még nagyban a műhelyben serénykedtem. Sokszor azt néztem, hol van már a sor vége! – hangsúlyozta János bácsi. Hozzátette, most szinte észre sem veszi, hogy elkészült a feladatával.
Lévai János leszögezte, a nála hagyott tárgyakat sem készíti már el, és nem vállal több munkát. Kíváncsiak voltunk, van-e olyan eszköz, amiért soha nem mentek érte, persze rávágta: hogyne lenne!
Egy asszony egyik este felkeresett, átadott tíz kést, és megkért, másnap reggelre élezzem meg őket, ugyanis számára nagyon fontos munkaeszközök. Nos, így is tettem. A nagyját már este megéleztem, reggelre maradt 1-2 kés, de az asszony nem jött. Teltek a napok, a hetek és a hónapok, azóta se láttam, ennek pedig már csaknem húsz éve
– mondta János bácsi, és orra alatt dünnyögve: hozzátette: na, fel van adva a lecke a falunak!
– Naponta többen is jönnek, majd mikor meglátják a kiírást, elképednek. Néznek a nagy ködbe, majd azon tűnődnek, hogy mit csináljanak, kihez vigyék a késeiket éleztetni – fogalmazott Lévai János. Végül mosollyal az arcán megosztotta velünk:
Engem nem lehet elfelejteni!
Nagy Emese