2022.07.13. 21:20
Művészként alkot kóser ételeket Debrecen szívében az izraeli séf
Kelet ízeinek fúzióját nyújtja a Hamsza, a nemrég megnyílt belvárosi étterem.
Forrás: Czinege Melinda
Néhány napja nyitotta meg kapuit a gasztronómia szerelmesei előtt Debrecen első kóser étterme. Az esemény kapcsán lapunk az étterem üzemeltetőjével, valamint annak séfével beszélgetett ízekről, célokról.
Kóser a javából
– A kóser étkezésnek vannak bizonyos alapszabályai: a helyi rabbi, jelen esetben Faigen rabbi a kósersági pecsétet biztosítja, és kósersági felügyelő kapcsolja be a tüzet, hiszen vallásos zsidó tüzén kell főzni ezeket az ételeket, melyek kóser vágásból származó húsokból készülnek – emelte ki Preiszler Dániel, aki az étterem üzemeltetéséért felelős. Hozzátette, annak, hogy valami kóser, nincs különösebben köze az izraeli, vagy a magyar zsidó konyhához. Lehet sóletet, maceszgombóc levest vagy izraeli salátát kóser és nem kóser változatban is készíteni.
És hogy miért fontos, hogy ilyen vendéglátóipari egységek is legyenek városunkban? – Budapest után itt van a második legnagyobb zsidó közösség az országban, ezen kívül több száz izraeli diák tanul a Debreceni Egyetemen, és a város repterének is közvetlen járatai vannak például Tel-Avivba, vagy Londonba. Ráadásul több nagy zarándoklati hely is van a közelben, így viszonylag sok vallásos turista érkezhet ide – emelte ki.
Jókat enni, együtt lenni
Mint kifejtette, az EMIH, a Hamsza Éttermet magában foglaló Debreceni Zsidó Ház létrehozójának célja az edukáció, a zsidó közösségi és vallási élet újraindítása. Az, hogy a zsidóságra, a kóser étkezésre alapvetésként lehessen tekinteni, bárkinek elérhető legyen. – Debrecenben akkor tudunk különleges éttermet csinálni, ha újdonságot hozunk. A fűszerek java része Izraelből érkezik, az étlapon megannyi bárány-, és marhaétel található, az autentikus keleti ízvilágról pedig egy izraeli séf gondoskodik.
Az étterem által továbbá céljuk, – a helyi közösség, valamint a vallási turizmusban résztvevők fogadásán túl – hogy a hitközség a zsidóságot minél inkább beintegrálja a debreceniek életébe. – Izrael is úgy működik, hogy mindenki remekül megfér egymás mellett, itt is ez a cél. Jókat enni, együtt lenni, ez tud közösséget építeni mindenhol – összegezte Preiszler Dániel.
Megnyílt Debrecen első kóser étterme
Fotók: Czinege MelindaEnni, és megszeretni
Az ételekre valóban nem lehetett panasz: legyen az iraki kubah (savanyú céklaleves), baladi-piac saláta, lazac sashimi, hamsza humusz, vagy marokkói curry csirkével, igazi ízorgiát jelentett minden falat. Az ételek ötletgazdája pedig Ahron Faigen séf, aki a Tel-Avivban található Carlton Hotel egyik előkelő éttermében dolgozott. Később Budapesten tevékenykedett, most pedig Debrecen gasztro fanatikusait varázsolhatja el kreatív ötleteivel.
– Nagyon megszerettem Debrecent, nyugodtabb hely, mint a főváros. A helyi zsidó közösség nagyszerű, remek emberek alkotják. Az új épület ráadásul új programokat is jelent, és egyre többen jelennek meg shabbatkor, ami örömteli a számomra – mondta. – A főzés által mindig az a célom, hogy valami újat alkossak, a régi receptekhez képest ugyanis sokkal több „mondanivalóm” van. Szabadidőmben zenélek, és számomra az ételek elkészítése is egyfajta művészet. Az eredeti receptek, ízek magjából dolgozom, de új nyelvezettel, modern technikával (ilyen például a marokkói curry.) Ha ismered a tradicionális fogásokat, tudod honnan, milyen ízt vettem át, de maga a kompozíció teljesen egyedi, új lesz – hangsúlyozta. A tapasztalt séf feleségével és kislányával költözött a cívisvárosba, és mint mondta, hosszú távra terveznek.
PSZ