2024.11.11. 15:52
Lehallgatnak minket a konyhai eszközök?
Manapság már nemcsak a falnak, hanem a sütőnek is füle van? Egy tanulmány azt vizsgálta, vajon lehallgatnak-e az okoseszközök.
Alighanem sokan tapasztalták már az okostelefonjukkal kapcsolatban, hogy egy-egy beszélgetés után a témába vágó hirdetések jelentek meg a böngészőben vagy a közösségi média felületein. Ilyenkor többekben felmerülhet a kérdés, vajon hogyan látnak a fejünkbe? Talán lehallgatnak? Az Origo még tavaly járt utána, hogy a jelenség leginkább a böngészési előzmények, az algoritmusok és a GPS helymegosztás miatt tapasztalható. A cikkben megkérdezett szakértők azt mondták, rendkívül kevés bizonyíték áll rendelkezésükre, ami arra utalna, hogy az okostelefonok fülelnek, és hangsúlyozták, a vezető technológiai cégek jelentős erőforrásokat fordítanak a felhasználóik adatvédelmére.
A napokban azonban megjelent egy újabb tanulmány a New York Post honlapján, ami azt boncolgatja, lehallgatják-e a felhasználókat a különböző okoseszközök. Az írás egy olyan elemzésre hivatkozik, amelyet kétes hírű brit tudósok helyett megbízható brit fogyasztóvédők, azaz a Which? nevű cég munkatársai végeztek. Mint közölték, a kutatásuk rávilágított, hogy az okoseszközök gyakran a működéshez szükségesnél több adatot gyűjtenek, ami arra utalhat, hogy az információkat esetenként harmadik feleknek is továbbíthatják. A fogyasztóvédelmi szervezet többféle terméket is megvizsgált, és a hazánkban is egyre elterjedtebb air fryerekre, vagyis légkeveréses sütőkre külön hangsúlyt fektettek. Azt találták, hogy az általuk tesztel mindhárom termék a felhasználók pontos helyzetének meghatározása mellett engedélyt kért a telefonon történő hangrögzítésre is.
Melyik sütő akar túl sokat tudni?
A Which? részletesen kitért rá, hogy melyek azok az air fryer márkák, amelyek olyan dolgokba szerették volna ütni a bekapcsoló gombjukat, ami egyáltalán nem tartozik rájuk, és a legnagyobb jóindulattal sem lehet megindokolni, hogy szükségesek egy adag ropogós csirkeszárny elkészítéséhez. A tesztelés alatt a Xiaomi sütőjének az alkalmazása kapcsolódott a Facebookhoz, a TikTok for Business hirdetési hálózatához, valamint a kínai Tencent techóriáshoz a felhasználó helyzetétől függően.
Az Aigostar sütőről a kutatásban kiderült, hogy valószínűleg érdeklődik az asztrológia iránt, mivel a tulajdonosainak a születési dátumát is meg szerette volna tudni a felhasználói fiók létrehozásakor. A fogyasztóvédők azt találták, hogy az Aigostar és a Xiaomi sütők egyaránt továbbították a felhasználók személyes adatait ázsiai szerverekre, bár erre a tényre a vállalatok adatvédelmi tájékoztatójukban felhívták a figyelmet.
Lehallgat az okoseszköz? – így kerülhetjük el
Ha el szeretnénk kerülni, hogy az okoseszközeink kiteregessék a szennyesünket, akkor érdemes lehet betartani a brit fogyasztóvédelmi szervezet tanácsait. Cikkükben hangsúlyozzák, javasolt az iOS és Android rendszereken még az alkalmazás letöltése előtt átnézni az engedélykéréseket, és a beállításokban ellenőrizni, hogy az egyes applikációk milyen adatokhoz férnek hozzá. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a telefon beállításaiban van rá lehetőség, hogy megtagadjuk vagy korlátozzuk a helymeghatározáshoz való hozzáférést, bár ez a módszer bizonyos funkciókat leállíthat vagy korlátozhat. Az adatvédelmi szabályzatok olvasgatása feltételezhetően keveseknek a kedvelt elfoglaltsága, de a Witch? szerint ha szeretnénk elkerülni, hogy illetéktelen kezekbe vagy szerverekre kerüljenek az adataink, akkor legalább adatgyűjtésre vonatkozó részeket tanulmányozzuk át az okoseszköz használata előtt.