Vizeink védelme

2020.08.08. 14:34

Több mint 16 milliárddal támogatja a kormány a Civaqua-programot

A magyar kormány 16,25 milliárd forintot biztosít megyénk vízgazdálkodásának fejlesztésére.

Fotó: Napló-archív

Új környezetpolitikát hirdetett a Debrecen 2030 programmal Papp László, Debrecen polgármestere. E környezetpolitika legfontosabb eleme a Civaqua-program. A terveket cselekvés követte, s most az első ütemben a magyar kormány 16,25 milliárd forintot biztosít a Civaqua-program megvalósítására – tájékoztatta portálunkat Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata.

A kormánytámogatásról szóló információt a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat módosításáról szóló határozat tartalmazza, amely 2020. augusztus 7-én jelent meg a Magyar Közlönyben.

A Civaqua-Tócó projektre, mint a Hajdúhátsági Többcélú Vízgazdálkodási Rendszer átalakítására, kibővítésére 15,75 milliárd forint, a Hajdúhátság vízgazdálkodásának fejlesztésére pedig fél milliárd forint az előirányzat.

Az előbbi projekttel szembeni szakmai elvárás a Tócó vízfolyás vízpótlása a Keleti-főcsatornából biztosított vízellátás révén, a felszíni vizekre gyakorolt káros hatások, elsősorban a vízhiányok mérséklése, a térség vízgazdálkodási helyzetének javítása. A projekt további célja a vízvisszatartás és vízszétosztás a vizeink jobb hasznosítása érdekében, valamint a vizes élőhelyek kialakítása és rehabilitációja. Az utóbbi projekt pedig egy olyan fejlesztést készít elő, melynek célja a Hajdúhátság és térsége állandó jellegű vízellátásának megoldása. Ennek érdekében az 1970-es években megkezdett, majd az 1980-as években félbemaradt főmű továbbfejlesztése történik. A meglévő létesítmények felhasználásával, illetve korszerűsítésével, valamint új létesítmények építésével lehetségessé válik a Hajdúhátság és térsége részére eljuttatni a Keleti-főcsatorna vizét.

Debrecen városa szempontjából ez a fejlesztés igazi áttörést jelent, hatalmas jelentőségű mind a Tócó, mind a Nagyerdő, valamint a város környéki jóléti tavak vízellátása szempontjából. A kormány és a város együttműködése révén több évtizedes probléma megoldására kerülhet sor. Debrecen, mint a jövő közép-európai régióközpontja nem képzelhető el a fenntarthatóságra törekvés és a környezettudatos városirányítás nélkül.

Kapcsolódó cikkek:

A két főcsatorna a sajátosságunk

Debrecen lehet a kelet-európai régió centruma

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában