2021.07.23. 18:05
Kiemelkedő eredmény a körforgásos gazdaság jegyében
A sikeres projekt részeként nemcsak kutatás, hanem az eredmények hasznosítása is létrejött.
Fotó: Molnár Péter
A Szervesanyag Kutató Központ átadóünnepségével együtt a „Többcélú organikus biofermentum termékcsalád kidolgozása és piaci bevezetése” projekt zárórendezvényét is megtartotta pénteken a Debreceni Egyetem.
A program első részében a kutató központ ünnepélyes átadására és bejárására került sor.
„A körforgásos gazdálkodás jegyében itt olyan technológiák fejlesztése történik, amely segít a melléktermékek újrahasznosításában, visszaforgatásában. Ezáltal csökkenti a környezeti hatását az alapanyag előállításnak, illetve a feldolgozásnak, valamint új értéket is elő tud állítani.”
– Az alapkoncepció a régi parasztudvarokhoz hasonló, semmit nem dobunk ki, mindent újrahasznosítunk. A cél az, hogy a melléktermékből, ami az egyik helyen keletkezik, nyers- vagy alapanyag legyen egy másik folyamatban – hangsúlyozta Stündl László a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja, aki elmondta, a K+F (kutatás-fejlesztés) – melynek zárórendezvénye az esemény részét képezte – mintegy 1,6 milliárd forintnyi támogatást jelentett, illetve csaknem 800 millió forint beruházás történt az eszköztárat és az épületet tekintve.
Átadták a Szervesanyag Kutató Központot az egyetemen
Példaértékű együttműködés
Az Európában is egyedülálló baromfitrágya alapú organikus biofermentum termékcsaládot érintő projektben szervesanyag fejlesztés és újrafeldolgozás szerepelt. Egy konzorcium részeként az egyetem két partner közreműködésével biotrágyából alkotott szervesanyagot. Ez önmagában keveset érne, ha nincs hozzá víz, így a területi vízgazdálkodásra is nagy hangsúlyt fektettek. A zárókonferencián Palkovics László innovációs és technológiai miniszter hangsúlyozta, a projekt minden elvárásnak megfelelt.
„Kitűztük a magyar gazdaság számára, hogy legyen magyar, high-tech és zöld. Ez a projekt mindhárom szempontot kielégíti”
– hangsúlyozta a miniszter, aki többek között a hosszútávon elérni kívánt karbonsemlegességre is felhívta a figyelmet beszédében. Elmondása szerint az egyik eszköz a korforgásos gazdaság kialakítása lehet. – A figyelem 2020-ban a vírusra terelődött, de mind az energetikában, a klímavédelemben, mind a körforgásos gazdaság területén kiemelkedő fontosságú események történtek (ilyen például az energiakötelezettségi rendszer elfogadása) – mondta. Palkovics László a pénteki eseményen gratulált a projekthez és kiemelte, az agráriparra jelentős mennyiségű támogatást szánnak.
Hozzátette, a Debreceni Egyetem országosan is elől helyezkedik el abban, hogy kialakítson egy olyan környezetet maga körül, ami már nemcsak a kutatásokról, de a kutatás eredményeinek hasznosításáról is szól, melyben az állam is támogatást fog nyújtani, sőt az egyetemek támogatását érintő források a jövőben tovább növekedhetnek minden területen.
Bács Zoltán kancellár úgy fogalmazott, az ilyen típusú pályázatok különösen fontosak az egyetem számára. Örömét fejezte ki, hogy a projekt tartamát tekintve is sikerrel zárult.
A konzorcium vezetőjeként Bárány László, a Baromfi-Coop Kft. ügyvezetője összefoglalta az elmúlt évek együttműködését. – Az alapkutatást rábíztuk az egyetemre, mi magunk a gyakorlati felhasználással foglalkoztunk, illetve azzal, hogyan lehet az alapkutatás eredményét termékként hasznosítani (a nyírjákói szervesanyagkezelő központban történt a trágya fermentálása) – mondta.
PSZ