2023.03.30. 16:29
Környezetvédelmi, fenntarthatósági témájú programsorozat látogatott Debrecenbe
A civil és a közszférát is érintő kérdésekben tartottak konferenciát az iparkamara székházában.
Vereczkey Zoltán, az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, a Fenntarthatósági és Környezetvédelmi Kollégium elnöke
Forrás: Molnár Péter
Cél: a zöldgazdaság címmel szervezett közös tájékoztató fórumot március 30-ára a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Fenntarthatósági és Környezetvédelmi Kollégiuma az Energiaügyi Minisztérium programfinanszírozásával a vármegyei iparkamara debreceni székházában.
A szövetségünk már régóta tervezte, hogy az ország több pontján tartson olyan fórumokat, kezdeményezzen párbeszédeket, melyeken a hatóságok szakemberei, a vállalkozások vezetői tudnak egyeztetni környezetvédelmi, fenntarthatósági kérdésekben. Ennek az elképzelésünknek a megvalósításához csatlakozott partnerként az Energiaügyi Minisztérium, amelynek támogatásával egy legalább hat alkalmas programsorozatot indíthattunk el
– ismertette az előzményeket Hankó Gergely, a KSZGYSZ ügyvezetője, majd hozzátette: a partnerek érdeklődésének köszönhetően összesen nyolc magyarországi nagyvárosba látogat el a rendezvény és a projektben számos szemléletformálási elem is került, így például április végén tartanak egy országos szemléletformálási konferenciát.
Együttműködések a fenntarthatóságért
– Az első alkalom Miskolcon volt, most pedig Debrecenben folytatódott a programsorozat. Itt egyrészt szó volt arról, hogy a vállalati vezetőknek milyen előírásokat kell betartaniuk döntéshozataluk során, hogy környezetbarátabbá tegyék üzemeiket; másrészt pedig olyan kérdéseket jártunk körül, mint az energiaforrásokkal való gazdálkodás, valamint a piaci szereplők közötti együttműködések a fenntarthatóság érdekében – sorolta.
Mindezek mellett bemutatták az elmúlt időszak jogszabályváltozásait, európai uniós trendjeit; a résztvevők pedig az őket érintő témákban kérdezhettek olyan változásokról, mint a visszaváltási díj vagy a gyártói felelősség.
A KSZGYSZ-nek 265 tagszervezete van, így gazdag információellátottsággal rendelkezhetnek a tagok a legújabb trendekkel, lehetőségekkel, szabályokkal kapcsolatban, mindemellett pedig nyitottak is a környezetbarát, fenntartható megoldásokra.
Elsőként Vereczkey Zoltán, az MKIK alelnöke, a Fenntarthatósági és Környezetvédelmi Kollégium elnöke tartott gondolatébresztő előadást A környezetvédelem és az energiagazdálkodás konfliktusa címmel, melyben felhívta a figyelmet arra, hogy az emberi gondolkodás a legelső gátja annak, hogy a meglévő természeti javaink nagyobb mennyiségben csökkennek, mint ahogy azok vissza tudnak termelődni. Beszélt az ipari szennyezésről, a háború okozta környezeti károkról és a megújuló energiák fontosságáról is. Őt EU-s direktívák, ESG és taxonómia című előadásával Király Imre, a KSZGYSZ környezetvédelmi tanácsadója követte, végül pedig Hankó Gergely Körforgásos és ipari szimbiózis jó gyakorlatok című előadása zárta a fórumot.
BS