2023.08.21. 16:08
Speciális terméket gyárt, és most tovább erősödött a debreceni családi cég
A hazai kkv hatékonyságának fejlődéséhez járul hozzá a most átadott beruházás.
A vendégek megtekintették az új eszközöket
Forrás: Kiss Annamarie
Több mint 200 millió forint értékű beruházást mutattak be hétfőn a debreceni Daniella Ipari Parkban lévő Intramark Kft. telephelyén. Az ipari tömítéseket gyártó és forgalmazó cég családi vállalkozásként működik több mint 3 évtizede.
Barcsa Lajos, Debrecen alpolgármestere emlékeztetett rá: a városban mintegy 900 kis- és középvállalkozás (kkv) működik, ez az összes cégnek a 9 százaléka, azonban a 900 milliárd forintos árbevételnek és a 26 ezer fős foglalkoztatotti létszámnak egyaránt a 44 százalékát adja.
– Ezért amikor a hely kkv-t segítjük, akkor a debreceni családok boldogulását segítjük – hangsúlyozta Barcsa Lajos. Elmondta, hogy a már futó, kkv-k támogatását célzó programok mellé novemberben újabb érkezik, amikor is egy beszállítói fórumon segítik majd a kkv és a nagyvállalatok egymásra találását. Megjegyezte, ahhoz, hogy egy kis cég multinak a beszállítója legyen, komoly minőséget kell előállítania (ahogyan teszi ezt az Intramark Kft. is), ehhez járulnak hozzá az elsősorban a hazai kkv szektort segítő GINOP és GINOP Plusz források, melyek a termelékenység javítását célozzák. Így a mostani fejlesztés tovább növeli az Intramark Kft. hatékonyságát, termék- és szolgáltatási portfólióját szélesíti.
Dr. György László kormánybiztos hangsúlyozta: a kormányzat 2010 óta jelentősen csökkentette a hazai kkv-szektor adóterheit, miközben a támogatását megnövelte. Arra is rámutatott, hogy ahol megtelepszik a járműipar, ott magával húzza az egész térség gazdaságát.
Emlékeztetett: az elmúlt három évben a a kormányzat 3 ezer 600 milliárd forint beruházásösztönző támogatást adott a Magyarországon működő vállalatoknak, ennek 77 százalékát a mikro-, kis- és középvállalkozások kapták, a maradékot fele-fel arányban a hazai és a külföldi tulajdonú nagyvállalkozások.
Elismerését fejezte ki a hazai cégeknek, melyek a járványhelyzet és azt azt követő világgazdasági nehézségek idején is kitartottak.
Bizakodóak
Mint mondta, a háború okán, és mert a szankcióknak van egy jelentős részben elhibázott csomagja; e kettő miatt Magyarország 2022-ben és 2023-ban mintegy 4,6 százalékos gazdasági növekedést veszít. Idén e hatás csökkentésén dolgozik a kormányzat, azon, hogy elkerüljük a recessziót, „kijöjjünk nullára”, jövőre pedig újra növekedési pályára álljon a magyar gazdaság.
Bizakodásra ad okot éppen az, amit itt látunk. Az említett 3 ezer 600 milliárd forintnyi támogatásból 9 ezer milliárd forintnyi friss összberuházás valósult meg. Ezek többnyire új technológiák, mint itt is. 9 ezer milliárd forint a magyar GDP ötöde; ez az, amiért a magyar beruházási ráta a teljes megtermelt GDP-ben 27-28 százalék volt az elmúlt 3 évben és idén is hasonlóan alakul. Az EU átlaga 22 százalék, a visegrádi vetélytársainké 19 százalék
– fejtette ki György László. – Márpedig a jelen beruházása a jövő növekedése – tette hozzá.
Szabados Richárd, az Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA) ügyvezetője arról beszélt, a jövőben milyen támogatásokkal segíti a kormány a vállalkozásokat.
Négy nagy pillére lesz a rendszernek, elsőként a beszállítói fejlesztés, versenyképesség növelés. Az energetikával kapcsolatos támogatások, továbbá a környezettudatosság fejlesztése, zöldberuházások segítése is kiemelt szerepet kap. Negyedikként a digitalizációt említette, mely többek közt az egyszerűbb pályázásban nyilvánul majd meg.
Végül ifj. Vántus Viktor ügyvezető mutatta be a mostani fejlesztést. Elmondta, új CNC-gépet; automata, egyedi raktározó rendszert, valamint óriás munkahengeres szervízpadot valósítottak meg a projekt során.