2019.07.02. 17:30
Villámárvízre nincs felkészülve egyetlen csatornarendszer sem
Eszközökkel, önkéntesekkel tudunk védekezni a szélsőséges időjárás ellen.
Fotó: Napló-archívum
„Hatóságként is jelen vagyunk a megye életében, ellenőrzünk, de célunk nem a büntetés, hanem a hibák kijavítása”
– mondta Kovács Ferenc tűzoltó dandártábornok, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője pénteken a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat közgyűlésén, amikor beszámolt a szervezet 2018. évi munkájáról. – Közel ötezer hatósági eljárást folytattunk tavaly, ezen belül nagyon sok tűzvédelmi ellenőrzést, és sok hiányosságot találtunk, de az intézményvezetők partnerek ezek kijavításában – osztotta meg tapasztalataikat. Megjegyezte: a közintézményekben keletkezett tüzek közel 40 százaléka elektromos eredetű.
Mélyebben fekvő részek
Belvíz szempontjából a megye középső része veszélyeztetettebb; Berettyóújfalu, Püspökladány, Sárrét térsége, másodsorban pedig Hajdúdorog, Hajdúnánás környéke és az északi részek. Kovács Ferenc beszámolója szerint az elmúlt tíz évben zajlott komoly fejlesztéseknek köszönhetően mára sokat javult a helyzet. A csatornák és árkok kitisztítása, újjáépítése után már nem jellemző, hogy elönt egy települést a belvíz, mostanra az ellene való védekezés szinte megszűnt. – Az egyes települések nagyon sokat tettek ezért – hangsúlyozta.
Demeter Pál (Jobbik) kérte, hogy „vigyázó tekintetüket” továbbra is fordítsák a mélyebben fekvő településekre, például Balmazújvárosra, ahol az időjárás radikális változása miatt rendre előforduló hirtelen nagy esők problémát okozhatnak.
Fel kell készülni
Kovács Ferenc válaszában elmondta, nem oldották meg teljesen a helyzetet, de normalizálták. Míg korábban jellemző volt, hogy a téli hóra érkező tavaszi esőnél némely településeken rendszeres volt a harmadfokú belvízvédelmi készültség, ez most hasonló időjárásnál sem áll fenn. – Az biztos, a természet alá vagyunk rendelve. Egyetlen település csatornarendszere sincs arra méretezve, ha egy óra alatt esik 100 milliméter eső. De fel lehet készülni rá, beszerezni homokzsákokat, eszközöket a gyors védekezéshez. Múlt héten jeleztem a települési vezetők felé, hogy gondoskodjanak tetőfóliáról, tetőlécekről, ha netán az időjárás megrongálja a házakat, be tudjanak avatkozni – mondta.
Azzal, hogy a klímaváltozás miatti szélsőségek a jövőben rengeteg gondot fognak okozni, a képviselők is egyetértettek.
„Az időjárás sok új dolgot fog megtanítani nekünk”
– jegyezte meg Bódi Judit (MSZP).
Pajna Zoltán, a közgyűlés elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy hamarosan jelentős pályázati forrás érhető majd el a csapadékvíz-elvezetési rendszerek megújítására, és már mintegy 30 megyei település jelezte is rá igényét. Úgy vélte, az, hogy számítanunk kell rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék lehullására, szükségessé teszi a belvízelvezetési stratégiák újragondolását.
Önkéntesek
Bernáth László (Fidesz) a katasztrófavédelmi beszámoló kapcsán emlékeztetett az önkéntes tűzoltók szerepének fontosságára, Buczkó József (Fidesz) pedig arra, hogy az elmúlt 150 évben az egyes településeken helyben megszervezett rendszer (egyik a csákányt vitte ha baj volt, másik a vödröt stb.) kiválóan működött. Mindezzel Kovács Ferenc is egyetértett, és elmondta, igyekeznek a polgármestereket meggyőzni arról, hogy egy-egy önkéntescsoport néhány eszközzel; fűrésszel, baltával, kötéllel felszerelve sok-sok dolgot tud tenni, mire a hivatásos egység a helyszínre ér. Például egy vihar után gyorsan feldarabolhatnak kidőlt fát, útakadályt elhárítva ezzel. Cél, hogy sok ilyen, mindennapi szinten bevethető csoport legyen.
SzT