2023.01.02. 20:00
A szakemberek szerint ezért gyulladnak ki spontán az autók
Autószerelőt és tűzoltót kérdeztünk a mostanában megszaporodó jelenség okairól.
Forrás: Illusztráció: Shutterstock
Az elmúlt időszakban különösen gyakran gyulladtak ki autók Hajdú-Biharban. Az év első napján Hajdúdorogon égett teljes terjedelmében egy jármű, két nappal korábban pedig Hajdúnánáson füstölt egy személyautó. December 20-án egy autó motortere menet közben gyulladt ki Komádiban, 16-án Hajdúszoboszlón, előtte egy nappal Hajdúszovátnál kapott lángra egy gépkocsi. Alig egy héttel korábban pedig Ebesnél gyulladt ki egy autó, de még a hónap elején Mezőpeterd és Biharkeresztes közt, valamint Derecskén is lángok csaptak fel egy-egy járműből.
Autószerelőt kérdeztünk arról, hogy milyen műszaki tényező vezethet egy jármű kigyulladásához. Horvát Istvántól megtudtuk, egy ismert prémium kategóriás autógyártó egyik újabb szériájára jellemző a rendellenesség. Egy tervezési hiba miatt a jármű hűtőrendszerének szívócsövében lecsapódik a korom, ami a forró levegőtől később begyulladhat. A szériát visszahívták, és a gyártó ingyenes szervizelési lehetőséget kínál a rendellenesség kiküszöbölésére. Habár levélben értesítik az érintett ügyfeleket, sokan azonban elmulasztják a javítást.
Nem csak ezt az autómárkát fenyegeti azonban az öngyulladás veszélye, régebbi járművekben is keletkezhet tűz a szakember szerint:
Az autók leggyakrabban a nem megfelelő szervizelés következményeként gyulladhatnak ki, illetve kábelkötegek, elektromos meghibásodások okozhatják a tüzet
– mondta. A debreceni autószerelő észrevétele szerint jellemzően az elégtelen karbantartás és a kötelező szerviz elhalasztása miatt történik baj. Az autók elhanyagolása visszavezethető a műszaki vizsgáztatás türelmi idejének meghosszabbítására, a moratórium miatt az ügyfelek észrevehetően ritkábban vitték szervizbe a gépjárműveket.
Papp-Kunkli Nóra szerint szintén a gépkocsik műszaki állapota tehető felelőssé a tűzesetek miatt. A Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője a Haonnak elmondta, a legtöbb tűz rövidzárlatból, akkumulátor-meghibásodásból, üzemanyagfolyásból vagy egy nem kellően rögzített kábel kidörzsölődéséből adódik.
A tűzoltó főhadnagytól megtudtuk, 2022-ben harmincegyszer vonultak a tűzoltók kigyulladt autókhoz, ebből huszonnégy alkalommal személyautóban volt tűz, a többi esetben teherautó és busz gyulladt ki. Hozzátette, az esetek túlnyomó részében a motortérben keletkezett a tűz, amely átterjedt az utastérre is.
– Egyre többet és erősebben süt a nap, ezért olyan tárgyakat, amelyek hamar felforrósodnak – például szemüveg, öngyújtó, parfümös vagy szeszesitalos üveg –, ne tegyünk a kalaptartóra, szélvédő mögé vagy olyan helyre, amely parkolás során erős napsugárzásnak lehet kitéve. Autóban lehetőleg ne dohányozzunk, ha mégis megtesszük, eloltott állapotban, az autó hamutartójába helyezzük a csikket. Ne dobjuk ki az égő cigarettát az autóból, mert a szél a nyitott ablakon visszafújhatja, ha pedig mégis kiesik az autóból, szabadtéri tüzet okozhat – tudatta Papp-Kunkli Nóra.
A szóvivő elmondta, ha füstöt érzünk vagy tüzet látunk, álljunk félre a gépjárművel, és szálljunk ki az utasokkal együtt. Ha az autó utas- vagy csomagterében keletkezik a tűz, és van nálunk porral oltó készülék, megkezdhetjük az oltást. Amennyiben a motortérben keletkezik a tűz, nem célszerű, ha laikus kezd oltani. A motorháztető felnyitása során égési sérüléseket okozhat a hirtelen kiáramló meleg levegő és a forró karosszéria. A beáramló levegő ráadásul az égést meggyorsítja, így azt kizárólag kibiztosított tűzoltó készülékkel a kezünkben nyissuk ki.
HL