Törökországi földrengés

2023.02.12. 11:32

Hét túlélő élete a küzdelem jutalma: befejezte a munkát a magyar mentőcsapat

Befejezte küldetését a Baptista Szeretetszolgálat HUBA Rescue24 mentőcsapata Törökország Antakya városában – derült ki nem sokkal azután, hogy vasárnap reggel helyszíni fotókat küldött portálunknak Balogh Zsolt, az alakulat debreceni tagja.

Befejezték a munkát a HUBA Rescue24 mentőcsapat tagjai a törökországi földrengés helyszínén
A fotót a mentőcsapat debreceni tagja, Balogh Zsolt küldte a helyszínről a Haonnak
Forrás: Balogh Zsolt-archív

Hazatérésükről Pavelcze László, a török mentőakció magyar parancsnoka tájékoztatott a Facebook-oldalán. Bejegyzésében a küldetés során nyújtott teljesítményüket a következőképpen összegezte: 

11 élőszemély jelzése, 7 személyt ki is emeltünk élve, közülük 2 túlélőt nagyon rossz állapotban kellett az egészségügyi csapatnak ellátnia, hogy szállíthatóak legyenek. A túlélők kiemelését önállóan vagy török barátaink segítségével tettük. A többi fellelt élő személy kiemelését más-más technika igénybevételével a török hivatásos és önkéntes csoportok végezték. 

A Baptista Szeretetszolgálat és a HUBA Rescue24 köszönetet mond mindenkinek, akik bármilyen módon segítették és támogatták munkánkat 

– fűzte hozzá. A parancsnok – aki néhány napja elérzékenyülten mesélt küzdelmes munkájukról az ATV riporterének –  köszönetet mondott a csapat tagjainak, köztük a debreceni Balogh Zsoltnak is, aki technika mentőként vette ki a részét a feladatokból.

Az MTI vasárnap délben közölte, hogy reggel megérkezett Törökországból a budapesti Liszt Ferenc-repülőtérre a Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata, a HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoport az egészségügyi szakemberekkel együtt összesen 18-an, 8 keresőkutyával. Hangsúlyozzék, hogy az Antakyában öt napon át dolgozó csapat 2 tonna felszereléssel együtt az Isztambulból jövő járattal érkezett. A csoportot a családtagok, a kollégák és a sajtó képviselői mellett a török nagykövetség képviselői fogadták virággal, tapssal, ennivalóval.

Pavelcze László, a kutató-mentő csapat vezetője, a szeretetszolgálat veszélyhelyzet-kezelési igazgatója úgy fogalmazott, hogy a lehetőségeik elfogytak. Minimális esély a túlélők találására még maradt, hiszen lehetnek olyan épületek, amelyek úgy omlottak össze, hogy majdnem légmentesen lezártak részeket, így nem hűlt le ott teljesen a levegő. Amennyiben a betondózerekkel odafigyelve dolgoznak, nagy szerencsével előfordulhat még, hogy tudnak embereket menteni – fűzte hozzá.

Kiemelte a „szimatukban nem becsapható, dolgukat tevő” kutyák kitartását és a csapat azon tagjainak a hősies munkáját, akik a legtöbbet véstek-fúrtak-faragtak, olykor az épületek 3-4-5 szintjét is áttörték, annak a törmelékét kitermelték, vasat és betont vágtak, hogy a romok közé szorult emberek közelébe jussanak.

Arra is kitért, hogy bár a csapat szakemberei több szervezettől érkeztek, a társaság jó része 30 éve dolgozik együtt, és 1999-ben is együtt mentették az embereket az akkori törökországi földrengéskor. Hozzátette: a török emberek hozzáállása nem változott, továbbra is segítőkészek, a körülmények azonban egészen mások voltak, a romosodás jelenlegi viszonyai „mindenkit megrendítettek”.

Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke azt mondta, felemelő volt látni a csapatot együtt dolgozni azon a területen, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete kijelölt számukra. A földrengés sok embert nagyon apró helyekre szorított be, ahol mínusz 7 fokos hidegben kellett a túlélőknek megvárniuk, míg a mentőcsapatok értük érkeznek, közben pedig naponta 4-5-6 különböző erősségű utórezgés következményeivel is számolni kellett – fejtette ki, utalva arra, hogy sajnos nem minden túlélőt lehetett ilyen körülmények között kijuttatni.

A csapat tagjai közül kiemelte egy „kereszttüzes” 19 éves kolléga teljesítményét, aki első alkalommal dolgozott valós katasztrófahelyszínen, embert próbálóan.

A körülmények katasztrofálisak, nincs világítás, vízellátás, az emberek a sarkokon tüzet raknak, hogy melegedjenek, és levest főznek, amiből a segítőket is megkínálják. A túlélők sátrakban és mára már üzemanyag nélkül maradt autókban alszanak, kevés a kialakított szálláshely, ahol biztonságosan túlélhetik a hideget – részletezte.

A szeretetszolgálat elnöke beszélt arról, hogy eddig 10 millió forint segélyt juttattak el a földrengés károsultjainak, és folytatni szeretnék a programokat, legközelebb hétfőn indul egy szállítmányuk, ezúttal Szíria területére.

Magyarországról a szervezet adatai szerint 156-an utaztak Törökországba a földrengés túlélőinek kimentésére, 7 szervezet irányítása mellett.

A Református Szeretetszolgálat az MTI-t korábban arról tájékoztatta, hogy első csapata szombat este érkezett vissza Budapestre; a 6 tagú csapat mentőkutyákkal együtt február 7-én utazott ki a földrengés sújtotta területre. A szervezet második, 11 tagú csoportja továbbra is kiküldetésben van, és folyamatosan végzi a szolgálatát – írták az MTI-hez eljuttatott anyagban.

Ahogy arról többször beszámoltunk, a törökországi mentési munkálatokból a Hajdú Speciális Kutató-Mentő Egyesület is kiveszi a részét. Lukács Péter egyesületi elnök kutyájával, Kinggel dolgozik fáradhatatlanul. Az egyesület vasárnap délelőtti bejegyzése szerint ők tovább kutatnak a romok alatt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában