2013.03.19. 17:41
Kevésbé kedveznek a nyugdíjasoknak
Hajdú-Bihar - Három és fél millió forinttal költöttek kevesebbet a város az ingyen fürdőjegyekre.
Hajdú-Bihar - Három és fél millió forinttal költöttek kevesebbet a város az ingyen fürdőjegyekre.Idén akár négymillió forintot is megspórolhat a debreceni önkormányzat azon, hogy egy 2012-es döntés nyomán már nem hét fürdőjegy jár ingyen a helyi nyugdíjasoknak, hanem kettővel kevesebb: öt. De jó hír, hogy ez az egyetlen szociális jellegű megvonás - tudtuk meg a szociális osztály vezetőjének válaszából.
Juhász Sándorné érdeklődésünkre közölte, hogy a kérelmezők tavaly április 1-jéig kaphattak hét ingyen jegyet egy évre, azóta viszont csak öt jegy jár a "nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban, illetve időskorúak járadékában részesülő személyek részére, életminőségük javítása érdekében". Az önkormányzat ezt a kiadást csaknem tíz éve, 2003. augusztus 1-je óta önként vállalta, a fedezetet a központi költségvetés nem támogatja - hangsúlyozta az osztályvezető.
Az úgynevezett kisnyugdíjasok azon csoportja, amelynek tagjai az ingyen bérletet örömmel használták ki, mert a saját kasszából erre nem tellett volna, nem üdvözölték a "megszorítást". - Még így is kapnak ajándékba öt jegyet az adófizetőktől! Azoktól, akiknek jó része minimálbérből, vagyis sokszor jóval kevesebb pénzből él, mint egy-egy nyugdíjas - fogalmazott a téma kapcsán egy idősebb férfi, aki történetesen maga is nyugdíjas, de nem a filléreket számolók közül való.
A nyugdíjasokat emlegető politikusok szájából természetesen jól hangzik, hogy egy civilizált társadalom törődik a munkában megfáradt idősekkel, de kár volna elhallgatni, hogy szempontjaik között a nyugdíjasok kiemelt figyelmet kapnak abból az okból is, hogy szavazótáboruk jelentős, és voksaikra minden induló pártnak nagy szüksége van.
Ennek ellenére más településeken nem találkoztunk a debrecenihez hasonló mértékű önkormányzati "fürdőajándékkal". Ha csak Püspökladányban nem! Ebben azért nem lehetünk biztosak, mert nem ismerjük a pontos összeget. A ladányi fürdőben azonban a nyugdíjasoknak nem kell fizetni az orvos által kiírt kezelésekért. Ennek árát magára vállalja az önkormányzat.
Balmazújvároson és Hajdúböszörményben a kedvezményes nyugdíjas belépő (1200 forint) még olcsóbb annak, aki városkártyával rendelkezik. Ő 900, illetve 960 forintért kap jegyet. Polgáron 7 alkalomra szóló bérletet vehetnek a nyugdíjasok 4800 forintért, illetve a belépő számukra hét közben 800, hét végén 900 forint.
Hajdúszoboszlón - azon túl, hogy ott is minden nyugdíjas kedvezménnyel (1500 forint) fürödhet -, a helyi lakosok félárú belépőt kapnak. Ez a fürdő ajándéka, az önkormányzat nem téríti meg a különbözetet. S hogy mekkora az ajándék? Tavaly 15,5 millió forintot tett ki - mintegy 22 ezer jegyet vettek meg helyi lakosok.
Holléry Tibor a Debreceni Gyógyfürdő Kft. Fürdőszolgáltatás divízió igazgatója a témával kapcsolatban feltett kérdéseinkre a következőket válaszolta::
A Debreceni Gyógyfürdő Kft. és a városi önkormányzat között 2006. májusa óta van - jelenleg is élő - szerződés idősek számára nyújtott ingyenes fürdőbérlet támogatásról. Tavaly márciusban közgyűlési döntés értelmében a gyógyfürdőben felhasználható ingyenes fürdőbérletek alkalmazási feltételei megváltoztak: a korhatár 62. évről 65. emelkedett, míg a korábbi 7-szeri alkalom 5-re módosult.
Az önkormányzat és a gyógyfürdő közötti elszámolás pontos, tételes kimutatás alapján, utólagos havi átutalással történik. Tavaly 35.210 belépés történt ezzel a konstrukcióval. (A változtatás előtt ennek közel duplája volt/év).
Megjegyzendő, hogy belépések száma nem egyezik meg a nyugdíjasok számával, hiszen egy nyugdíjas többször is belépett a bérletével.
HBN-SZ.K.