2014.04.10. 09:34
Egy óvóhely maradt az egész megyére
Debrecen - Az óvóhelyek többsége jelenleg üres, esetleg raktárként, üzletként használják.
Debrecen - Az óvóhelyek többsége jelenleg üres, esetleg raktárként, üzletként használják.
A hidegháború befejeződése óta eltelt évtizedekben az óvóhelyek létjogosultsága erősen megkérdőjeleződött. Szakértők szerint, az emberéletet és az anyagi javakat ma már sokkal inkább a természeti és ipari katasztrófák hatásai veszélyeztetik, mint a háború. Ilyen esetekben általában sokkal hatékonyabb védekezés a helyben történő elzárkózás, esetleg kitelepítés, mint óvóhelyre menekülni.
Egyetlenegy
Hivatalosan mindössze egyetlen háború esetén a lakosság védelmére szolgáló óvóhely található Hajdú-Biharban, méghozzá a megyeszékhelyen, a Kassai út végén, a Göcs-bérházaknál. (A helyet a közelmúltban bemutattuk.)
A megyei katasztrófavédelem szakértőjétől, Vezendi Pál tűzoltó századostól megtudtuk, hogy ezen kívül úgynevezett üzemi óvóhelyből is van néhány például a MÁV-nál, rendvédelmi szervezeteknél, melyek az ott dolgozókat lennének hivatottak védeni.
(Érdekes, hogy a Kálvin tér alatt, a volt aluljáróból nyíló, két párhuzamos, több száz méter hosszú, erős vasbetonból készült folyosót nem tartják külön nyilván. A szerk.)
Megerősített pincék
Debrecenben a katasztrófavédők szerint, 2012-ig hivatalosan 165 óvóhely, úgynevezett „életvédelmi létesítmény” létezett. Ezek a megerősített pincék többnyire régi társasházak alagsorában helyezkedtek el, például az Egyetem sugárúton, a Széchenyi utcán, a Kassai úton, a Dobozi utcán, a Piac utcán, valamint a Wesselényi utcán. Ilyenekben nagyjából 12 ezer főnek lenne hely, ami a város lakosságának mindössze 6-7 százaléka – mondta el Vezendi Pál tűzoltó százados.
Információink szerint a megye kisebb városaiban általában mindössze néhány ilyen helyiség létezik.
HBN-OCS
A teljes cikk a Napló csütörtöki számában, vagy a naplo.hu-n olvasható.