2014.05.06. 14:55
Az Alpok-Adria tudományos műhelyében
Debrecen - A Debreceni Egyetem oktatói is részt vettek április 28. és május 3. között a nemzetközi tudományos konferencián az ausztriai Villachban.
Debrecen - A Debreceni Egyetem oktatói is részt vettek április 28. és május 3. között a nemzetközi tudományos konferencián az ausztriai Villachban.
Az Alpok-Adria konferencia segíti az agrártudományok területén a térségbeli – horvát, osztrák, cseh, szlovák és magyar – tudományos, szakmai közösségek kapcsolatainak ápolását, lehetőséget biztosít a pályakezdő fiatal oktatóknak, kutatóknak és doktoranduszoknak a nemzetközi konferencián való részvételre, publikálásra, illetve más kutatókkal való kapcsolat kialakítására. A konferencia szervezőbizottságának tagjai: Jolánkai Márton professzor, Kőmíves Tamás, Németh Tamás és Várallyay György akadémikusok.
- Opatijában 2002-ben volt az első Alpok-Adria konferencia, melyet azóta minden évben más helyszínen szerveznek meg. 2007-ben már én is részt vettem az ausztriai Obervellachban ezen a rangos, angol nyelvű, nemzetközi konferencián. Kollégáimmal és a doktorandusz hallgatókkal igényes előadásokkal és poszterekkel készültünk – mondta el Széles Adrienn, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi adjunktusa.
Az konferencia témája minden évben más és más. Az idei konferencián az agroökoszisztémákban használt szerves trágya és műtrágya felhasználásával kapcsolatos kutatási eredményeket vitatták meg. A növénytermesztés számára elengedhetetlen fontosságúak a növényi tápanyagok, melyek elsősorban műtrágyából, szerves trágyából és esetenként szennyvíziszapból nyerhetőek. Azonban csak helyes tápanyag-gazdálkodással érhető el, hogy ne legyenek vízminőség-problémák, a különböző növényfajták elérjék genetikai termőképességük felső határát, optimális gazdasági haszon realizálódjon, ugyanakkor csökkenjen a környezetterhelés. A fő területek: növénynövekedés és fejlődés, növény egészségügyi vonatkozás, antropogén hatások az ökológiára és a gazdaságra, rendszerelemzés.
A Debreceni Egyetem ebben az évben két második helyezést hozott el Szilágyi Gergő: A vetésváltás és a tápanyagellátás hatása a SPAD-értékeire őszi búzánál és Czimbalmos Ágnes, Jóvér János, Zsembeli József: A műtrágyázás hatása az őszi búza néhány minőségi és mennyiségi jellemzőjére a Nagykunságban címmel bemutatott tudományos munkájukkal.