2014.09.06. 21:38
Sztárszakácsok és háziasszonyok
Hajdúböszörmény - Hagyományápolás és felkészülés a világversenyre a Bezermeni Vigasságok Gasztronómiai Napon.
Hajdúböszörmény - Hagyományápolás és felkészülés a világversenyre a Bezermeni Vigasságok Gasztronómiai Napon.
Míg máshol egy, esetleg két sokat tudó szakács képviseli a konyhaművészet, a gasztronómia csúcsát, addig a hajdúböszörményi strandon csoportokban jártak-keltek, kóstolgattak a hófehér öltözékben tevékenykedő sztárszakácsok. Bezermeni napokra gyűlt össze több száz érdeklődő, gasztrorajongó vagy éppen csak szórakozni és beszélgetni vágyó hajdúsági ember. A szombati rendezvénynek azonban messzeföldön is híre mehetett, mert jellegzetes palóc tájszólású csoportra lettünk figyelmesek. Karancslapujtőről érkeztek.
Bezermenek hosszú ideig
-A gasztronómiai rendezvénynek természetesen a hagyományos böszörményi ízek megőrzése, bemutatása, továbbadása a célja. Az itt évszázadok óta tenyésztett- vagy éppen vadon élő állatokból hagyományos módon, régi receptek alapján készült ételeket, azok elkészítési módját mutatjuk meg az érdeklődőknek – beszél a most ötödik alkalommal megrendezett Bezermeni Vigasságok Gasztronómiai Nap céljáról Gajdán Attiláné. A főszervezőtől megtudtuk azt is, hogy miért éppen Bezermen a gasztronómiai találkozó elnevezése. – A városunk területén élőket nagyon hosszú ideig, egészen a török hódoltságig Bezermeneknek nevezték. Ebből lett később Böszörmény. Később Bocskai telepítette le a hajdúkat, ettől kezdve hajdútelepülés Böszörmény.
Felkészülés a megmérettetésekre
És mégis mit keresnek a találkozón a sztárszakácsok? Nos, a Bezermeni nap egyben felkészülési alkalom a szakmájuk világversenyeire készülő szakácsoknak. Alapanyagok, öltözékek, gasztrotechnikai eszközök, konyhatechnológia, szaktudás, tálalás, ízek – mind-mind a versenyre való felkészülést szolgálják. Persze nem csak profik, hanem amatőrök is főznek szép számmal. Az munkájukat is értékelik a térség legjobb, leghíresebb szakácsai. Mindez hasznosítható a hétköznapokban is.
-Gajdán Antal olimpiai ezüstérmes induló chéf és Gajdán Attila olimpiai bronzérmes induló chéf az ebben az évben Luxemburgban rendezendő világbajnokságra készülnek – folytatta Gajdán Attiláné. – A fürdő bejárati helyiségében látható a versenyanyaguk, amely tükrözi a világ vendéglátói trendjét, alapanyagait, ételeit, formáit is. Felkészülésüket Rédai Attila és Boros László segíti.
Persze nem csak főztek és ettek a vendégek, hanem színvonalas műsor is szórakoztatta őket egész nap. A helybeli és a környékről érkezett csoportok, valamint a sztárfellépők egymást váltották a színpadon.
HBN-KZS
Sztárszakács vendégek
- Boros László, Venesz-díjas mesterszakács- Rédai Attila, világbajnok mesterszakács
- Mile József, többszörös világbajnok mesterszakács
- Tóth Lajos, Venesz-díjas mesterszakács
- Beidenbach Dezső, világbajnok mesterszakács
- Gajdán Antal, olimpiai ezüstérmes szakács
- Gajdán Attila, olimpiai bronzérmes szakács
Hajdúság Legjobb Chéfje: Boda Mihály
második helyezett: Zacsik Tibor
harmadik helyezett: Bagdány Gyula
Először a szakácsot és a konyhát
A zsűri egyik tagját, Rédai Attila mesterszakácsot kérdeztük, milyen szempontok alapján értékelték a bezermeni napokon készült ételeket. A sárrétudvari származású, jelenleg Debrecenben dolgozó szakács elöljáróban elmondta, hogy az éttermekben először a szakácsot és környezetét nézi meg.. ha önmagára és környezetére igényes a szakács, akkor minden bizonnyal szemnek tetsző, nyelvnek ízletes ételt készít. – Tehát nézzük, milyen alapanyagot használ, a konyhatechnológia is számít, miként tálalja, jeleníti meg az ételt. Mert a vendég először a szemével „fogyasztja” az ételt. És persze az ízhatás is fontos.