2014.12.21. 16:22
Milliókat kérne érte; ha eladná…
Hajdú-Bihar - Valóságos árrobbanás ment végbe az utóbbi években megyénk termőföld-piacán.
Hajdú-Bihar - Valóságos árrobbanás ment végbe az utóbbi években megyénk termőföld-piacán.„Az eladó kacérkodik, a vevő próbálkozik, de megkötött üzletről nem igazán hallani. Kisebb parcellákat ugyan adnak-vesznek az emberek, de a nagyobb földdarabok tulajdonosai vagy el se akarják adni a területüket, vagy megszeppentek a bürokratikus ügyintézéstől és inkább várnak” – összegezte a hajdúnánási földpiac jelenlegi helyzetét Bódi László, a Tedej Zrt. vezérigazgatója.
Tavaly lassult
A statisztikai hivatal elemzése szerint lassult tavaly a termőföldárak emelkedése, ennek azonban Hajdú-Biharban (legalábbis a megye hajdúsági részén) nyoma sincs. A Hajdúságban 100 ezer forint alatti aranykorona-árról szinte már nem is hallani, ugyanakkor például Komádi környékén átlagosan fele ennyibe kerül egy aranykoronányi földterület. Ráadásul nem is nagyon van szántó eladó.
„Egyértelműen keresleti piac alakult ki, az árak pedig az egekbe szöktek. Nem csoda, hiszen a termelők leginkább úgy tudják a gazdálkodás biztonságát megteremteni, ha minél több saját földdel rendelkeznek. Persze, a haszonbérlet is jó, csak az a gond vele, hogy ha a föld ára nő, az a bérleti díjakban is visszaköszön” – utalt a nyilvánvaló összefüggésre Riskó Mihály, a Kabai Burgonya Szövetkezet vezetője.
Akár ötmillió
A szakember helyi viszonyok között 110-130 ezer forintos aranykorona-árat említett, ami egy 40 aranykoronás föld esetén hektáronként akár ötmillió forintos vételárat is jelenthet. – A legdrágább a jó minőségű, egybefüggő nagyobb terület, ami jól megközelíthető és öntözhető, de az is felfelé hajtja az árat, ha egy kisebb földdarabot a közvetlen szomszéd akar megvenni. Ha valaki úgy dönt, hogy eladja a szántóját, az készüljön fel, hogy hat-hét hónap is eltelik a különféle hivatalok útvesztőiben, mire a pénzéhez juthat – mondta Riskó Mihály, hozzátéve, hogy aki áprilisban adta el a földjét, az még a mai napig sem tudja, hogy ki fogja megvenni és mikor láthatja viszont a pénzét. Ezt eredményezi az, ha nem teljesen szabad a termőföldpiac.
Spekulánsok ellen
Örvendi László, a Magosz megyei elnöke is tisztában van vele, hogy egy-egy adásvétel kifutási ideje bizony fél év körül van, szerinte azonban ennek az az oka, hogy a spekulánsokat kiszűrhesék. – Valóban elszabadultak a földárak, talán túzott mértékben is. Ugyanakkor ez azt jelzi, hogy mind többen látnak fantáziát a gazdálkodásban, aminek a hasznát újabb földek megvásárlásába forgatják vissza, akik csak tehetik – fogalmazott. A Hajdúszoboszló környéki földárakról azt mondta, hogy amit néhány éve még másfél millió forintért lehetett megvenni, ahhoz ma három- vagy akár négymillió forintért lehet (ha lehet) hozzájutni.