2015.03.18. 08:22
Zónákon innen és túl - Türelmetlen harc a türelmiért
Debrecen - Elfogyott a szexmunkások türelme a szerintük törvénysértő önkormányzatokkal szemben.
Debrecen - Elfogyott a szexmunkások türelme a szerintük törvénysértő önkormányzatokkal szemben.
Debrecenben a korábbinál jóval kevesebb a szexmunkás, mert egy részüket elzárták, a másik részük külföldre menekült az itteni jogfosztott helyzete miatt, a többiek pedig a rendőrségtől rettegve, bujkálva próbálnak pénzt keresni a megélhetéséhez. Ezt állítja Földi Ágnes, a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesületének elnöke, aki szerint a debreceni önkormányzat 15 éve mulasztásos törvénysértést követ el, azzal, hogy nem jelöl ki türelmi zónát a városban. Az önkormányzatnál ezt természetesen másképpen látják. A városházától kapott válasz szerint a képviselő-testület 2000. február 10-ei ülésén döntött úgy, hogy a prostitúció folytatásának helyi szabályairól nem alkot rendeletet. A város közigazgatási területén ugyanis a közterületi prostitúció olyan tömeges megjelenése és koncentrálódása nem tapasztalható, amely alkalmas lenne a nyugalom megzavarására. Kérdés, mit jelent a tömeges, ugyanis az egyesület számára készített, a 2012-es állapotot feldolgozó országos hatástanulmányban az szerepel, hogy a szexmunkások ellen egyéb jogcímeken kiszabott 11 ezer 265 helyszíni bírságból 3127-et megyénkben róttak ki a rendőrök.
Függetlenül attól, hogy valaki az aktushoz felkínálta magát vagy elfogadta azt, szabálysértést követ el, ha járműben szexel, ezért ideje lenne már ezt az „ősi tevékenységet” megfelelő módon rendezni – véli Földi Ágnes, a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesületének elnöke. Szerinte már sokkal megnyugtatóbban rendeződött volna a helyzet, ha az önkormányzatok betartanák a türelmi zónákra vonatkozó törvényi szabályozást.
Legális prostitúció
Az üzletszerű kéjelgés bűncselekményi kategóriát Magyarországon 1993-ban helyezték hatályon kívül, 1999 szeptemberéig pedig a joggyakorlat a prostitúciót szabálysértésként kezelte. Az abban az évben hozott törvény szerint legális tevékenységnek számít a 2012-ben törvénybe foglalt szabályok betartásával. Ennek értelmében pénzért szexuális szolgáltatást csak 18 évesnél idősebb személy ajánlhat fel, illetve fogadhat el, de csak akkor, ha ez nem jár zaklatással, és a prostituált rendelkezik orvosi igazolással. A szexmunkások egy 2009-es törvény alapján egyéni vállalkozóknak számítanak. Mivel a rendszerváltást követően egyre több örömlány jelent meg a települések közterein, felmerült a türelmi zónák kijelölésének a szükségessége, amit a szervezett bűnözéshez kapcsolódó jelenségek elleni törvény részeként alkotott meg az országgyűlés 1999-ben. Csakhogy az önkormányzatok azóta is húzódoznak a végrehajtásától, ami részben érthető, viszont a rendelkezések egyértelműek. Eszerint az 50 ezernél kisebb lélekszámú településeknek csak ajánlott, de az azt meghaladóknak kötelező a zóna vagy zónák kijelölése a prostitúció tömeges megjelenése esetén. Ennek hiányát sérelmezi az egyesület elnöke, mert szerinte Debrecenben a bájaikat kínáló hölgyek vegzálását a rendőrök részéről tömegesnek lehetett tekinteni.
Helyszíni bírságok tömkelege
A debreceni önkormányzat az ezredfordulón az etikai, emberi jogi és kisebbségi bizottságot kérte fel, hogy a városi rendőrkapitánysággal együttműködve figyelemmel kísérje a közterületi prostitúciót. A bizottság megszűnése óta a rendőrség évente beszámol a közgyűlésnek a prostitúció alakulásáról, az eddigiek még nem indokolták a türelmi zóna kijelölését – kaptuk az információt a városházáról. A prostitúció mértékére vonatkozó kérdésünkre a rendőrségtől is megkaptuk a választ. Ebből kiderül, tavaly 160, azt megelőzően 116, míg 2012-ben 431 szabálysértést regisztráltak tiltott prostitúcióért. Emiatt tavaly 148, előtte évben 70, 2012-ben 29 személyt állítottak elő, közülük 2014-ben 58-at, 2013-ban 70-et, 2012-ben 29-et vettek szabálysértési őrizetbe, s kezdeményezték a gyorsított bírósági eljárás lefolytatását. Egy 2012-es állapotokat tükröző országos hatástanulmányban a szexmunkások tevékenységével összefüggésbe hozható helyszíni bírságok ennél nagyobb arányt tükröznek. Eszerint Hajdú-Biharban köztisztasági és gyalogosközlekedési szabálysértés miatt 3127 alkalommal szabtak ki bírságot az örömlányokra, ami messze a legtöbb, hiszen a második Bács-Kiskunban csak 1881-et, míg Veszprémben 5-öt, Nógrádban pedig 3-at. A hatástanulmány egyébként a 2012. április 15-én hatályba lépett szabálysértési törvénynek a szexmunkásokra gyakorolt negatív hatását hivatott bizonyítani azzal, hogy a rendőrség jogosultságot kapott valamennyi szabálysértés helyszíni bírságolására, amivel megszűnt a bíróságok kontrollja – áll a tanulmányban.
Sok hűhó, alig valamiért
S, hogy miért lenne fontos a türelmi zónák kijelölése, arra dr. Balogh Lajos ügyvéd szavai adnak választ. Mint mondta, azért vállalta el két debreceni prostituált védelmét, mert szerinte is mulasztásos törvényt sért az önkormányzat, másrészt a kiszabott bírság töredékét fizetik csak be a szexmunkások. Ugyanakkor sok embert lekötnek az eljárások, melyek nem sok haszonnal járnak. Ráadásul egy legálisan végezhető tevékenységet büntetnek, attól függően, hogy a felkínálkozás a törvény által előírt határokon belül vagy kívül történt, ez utóbbira adna választ a kijelölt zóna.