2015.06.24. 08:31
Folytatódik a hortobágyi bombázó lőtér tűzszerészeti mentesítése
Nádudvar-Mihályhalma, 2015. június 23., kedd (MTI) - A Magyar Honvédség (MH) tűzszerészei folytatják az egykori hortobágyi bombázó lőtér mentesítését - közölte a honvédelmi miniszter a helyszínen kedden.
Nádudvar-Mihályhalma, 2015. június 23., kedd (MTI) - A Magyar Honvédség (MH) tűzszerészei folytatják az egykori hortobágyi bombázó lőtér mentesítését - közölte a honvédelmi miniszter a helyszínen kedden.
Hende Csaba elmondta: a mentesítés két fázisában előbb kézi műszerekkel feltárják és megjelölik a lőszerek, bombák helyét, majd a tűzszerészek megsemmisítik azokat.
Eddig már csaknem 40 ezer ilyen jelölés van a Hortobágyon - tette hozzá megjegyezve, hogy eddig 521 hektáron történt meg a mentesítés, ahol 532 robbanótöltetet és 126 kilogramm egyéb pirotechnikai anyagot, robbanószert találtak.
Hende Csaba sajnálatosnak nevezte, hogy ennyi évvel a háború után szerte az országban nagy számban találnak háborús lőszereket.
Tavaly 2612 lakossági bejelentéshez vonultak ki a tűzszerészek, idén már 1242 bejelentésnél tartanak - fűzte hozzá.
A honvédelmi miniszter elismeréssel szólt a nehéz feladatot végző tűzszerészekről, akik - csakúgy mint a többi katona - július 1-től 30 százalékos illetményemelésben részesülnek.
A következő évek január elsején újabb 5-5 százalékos emeléshez, így a mostanihoz képest 2019 január elsejétől átlagosan 50 százalékos illetményemelést kapnak a katonák. Nagyon megérdemlik, főként a tűzszerészek - jegyezte meg Hende Csaba.
Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért felelős helyettes államtitkára hozzátette: az összesen 3 milliárd 450 millió forintba kerülő projekt keretében több mint 4100 hektár területet mentesítenek és adnak vissza legelőnek a nemzeti parkban.
A munkálatok, amelyet az unió finanszíroz, 2018 május 30-án fejeződnek be - mondta a helyettes államtitkár.
Beszámolt arról, hogy eddig ötezer bombatölcsért temetettek be, felszámolták az egykori kifutópályát, a "sárgatornyot" és egy laktanyát, és számos műtárgyat.
Rácz András emlékezetett rá, hogy az egykori bombázó lőtér árvízi vésztározóként is működik, s az utóbbi években háromszor kellett elárasztani, majd a vizet a Körösökbe vezették. A táj-rehabilitációval megszűnik a terület potenciális szennyező forrás lenni - fűzte hozzá.
Kiemelte: a HNP kezelésében lévő terület a világörökség része, Natura 2000 védelem alatt áll, így rendkívül fontos, hogy visszaállítsák és a hagyományos legeltetéssel hosszú távon fenntartsák a térség természeti állapotát.
Böröndi Gábor dandártábornok, a Magyar Honvédség szárazföldi haderőnem főnöke elmondta: a tűzszerészeknek a debreceni 5. számú Bocskai Lövészdandár biztosítja a logisztikát: a műszaki gépeket, a lánctalpas terepjárót, a biztosítást és az egészségügyi ellátást.
A feladat nagy kihívást jelent, ugyanis ilyen kis területen ennyi robbanószert az MH 1. tűzszerész és hadihajós ezrede még nem hatástalanított. A magyar tűzszerészek nagy tapasztalatot szereznek ebben a munkában, s ezt a képességet felajánlották a V4 országoknak és a NATO-nak is - közölte a parancsnok.
Szilágyi Gábor, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója hozzátette: a most záruló Környezetés Energia Operatív Program (KEOP) projektből a munkák negyedét végezték el eddig, az új uniós költségvetésből pedig a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében finanszírozzák a munkák háromnegyedét.
- MTI -