2016.09.08. 08:04
Adóékben jók vagyunk
<em>Az adóék egy közgazdasági szakkifejezés, ami azt mutatja meg, hogy a teljes munkaerőköltségnek összesen hány százalékát vonja el az állam különböző adók és járulékok formájában; beleértve a munkavállaló és a munkaadó terheit egyaránt. Nos, azt kell mondjam, hogy (miközben innováció, versenyképesség, hatékonyság és termelékenység tekintetében továbbra is számos területen a béka feneke alatt teljesít a magyar gazdaság) adóékben jók vagyunk. </em> Petneházi Attila írása.
Az adóék egy közgazdasági szakkifejezés, ami azt mutatja meg, hogy a teljes munkaerőköltségnek összesen hány százalékát vonja el az állam különböző adók és járulékok formájában; beleértve a munkavállaló és a munkaadó terheit egyaránt. Nos, azt kell mondjam, hogy (miközben innováció, versenyképesség, hatékonyság és termelékenység tekintetében továbbra is számos területen a béka feneke alatt teljesít a magyar gazdaság) adóékben jók vagyunk. Petneházi Attila írása.
Ráadásul az alacsony jövedelműek (zömében szakképzetlenek) adóéke különösen brutális: a sajátos egykulcsos személyijövedelem-adó miatt ebben a körben a teljes bérköltség felét teszik ki az ilyen-olyan állami elvonások.
Erre mondta azt az egyik hajdú-bihari cégvezető, hogy bár az általános és érzékelhető mértékű béremelés kényszere tagadhatatlanul jelen van a magyar gazdaságban, ilyen drasztikus elvonások mellett fizetést rendezni nem kis mutatvány. De muszáj emelni, hiszen idén már a hazai feldolgozóipari vállalkozások 70(!) százaléka nyilatkozott úgy, hogy az elégtelen mennyiségű munkaerő (a betanított munkástól a mérnök- informatikusig) napjainkra bizony a termelést korlátozó tényezővé vált. Bért emelni persze csak akkor célszerű, ha azt a termelékenység növekedése alapozza meg, hiszen máskülönben romlik a versenyképesség és a vállalkozás „mehet a levesbe”.