2016.09.18. 08:33
Knight Rider már nincs is olyan messze? - A közösségi autózásé lehet a jövő
Debrecen - Elon Musk szerint a jövő egyértelműen az autómegosztó szolgáltatásoké, főleg akkor, ha az önvezető autók nagy számban elterjedhetnek. Emlékszik arra, amikor David Hasselhoff a Knight Riderben K.I.T.T.-et hívja? És mit gondol arról, hogy a Tesla Motors tulajdonosa szerint ezt, nem is a távoli jövőben, de Ön is megteheti? Ráadásul mindezt egy olyan autóval képzeli el, ami nemcsak a gazdája kényelmét szolgálja, hanem adott feltételek mellett kikölcsönözhető is.
Debrecen - Elon Musk szerint a jövő egyértelműen az autómegosztó szolgáltatásoké, főleg akkor, ha az önvezető autók nagy számban elterjedhetnek. Emlékszik arra, amikor David Hasselhoff a Knight Riderben K.I.T.T.-et hívja? És mit gondol arról, hogy a Tesla Motors tulajdonosa szerint ezt, nem is a távoli jövőben, de Ön is megteheti? Ráadásul mindezt egy olyan autóval képzeli el, ami nemcsak a gazdája kényelmét szolgálja, hanem adott feltételek mellett kikölcsönözhető is.
Elon Musk, az elektromos meghajtású autókat gyártó amerikai vállalat, a Tesla Motors tulajdonosa szerint azok a gépjármű tulajdonosok, akik átlagosan csupán a nap 5-10 százalékában használják járművüket, a maradék időszakban kikölcsönözhetik azt másoknak. A kölcsönadás természetesen használati díj fejében történik, és az önvezetés lehetővé teszi, hogy a gazdának mindeközben nem kell jelen lennie, de ha újra szüksége van a járműre, egyszerűen magához szólíthatja azt. Miért jó ez a bérbevevőnek? Ez még kézenfekvőbb, nem az ő vállát terheli a kocsi fenntartásának az összes nyűge, baja (és legfőképpen a költségei), mégis bármikor elérhető számára. A Tesla annak érdekében, hogy ezt az új szolgáltatást elfogadtassa a szélesebb közönséggel, a közeljövőben saját önvezető gépjármű parkot kíván telepíteni azokba a városokba, ahol erre a feltételek megfelelőek (azért Magyarországon még hosszú ideig ne számítsunk ilyesmire).
Autózna, de nincs mivel?
Minderre természetesen lehet legyinteni, de mielőtt ezt megtennék, nézzünk körül milyen szolgáltatások közül választhatnak ma azok, akik gépjárművel szeretnének eljutni A-ból B-be.
A Mercedes F 015-ös önvezető modellje belülről is eléggé eltér a megszokottól… | Fotó: AFP
A bérautó fogalmát mindenki ismeri, ez az, amit leginkább nyaralásaink során használunk. Bázisállomáson vesszük fel és adjuk le, miután az utazást befejeztük, illetve magunk gondoskodunk az üzemanyag pótlásáról.
A telekocsi rendszert, angolul a car pooling-ot, hazánkban inkább az ifjabb generáció használja, hiszen olcsóbb, mint a tömegközlekedés és emellett – ami szintén nem elhanyagolható szempont – környezettudatos is. Magyarországi elterjedése két egyetemistának köszönhető, akik a lakóhelyük és az egyetem közötti rendszeres ingázás során megtapasztalták a tömegközlekedés árnyoldalait, és azt, hogy jól működik a „veletek megyek és beszállok a benzinbe” elv. 2007-ben létrehozták az Oszkárt, az ingyenes telekocsi portált, ahol az egy irányban utazók egymásra találhatnak. A rendszerben mind az utas, mind a vezető biztonságát szolgáló elemek is vannak. Az oldalon lehet tájékozódni például a gépjármű adatairól, sőt arról is, hogy házi kedvencünk velünk tarthat-e az úton. Szintén a biztonsági faktort növeli, hogy a vezető és az utas egyaránt értékeli egymást, és a vélemény szintén elérhető a weblapon. A rendszer nyilván tartja, hogy ki a hivatásos Oszkár-sofőr, illetve ki az úgynevezett úrvezető.
Amire nincs szó…
Elon Musk víziója a car sharing-hez áll legközelebb, ami olyannyira nem elterjedt még nálunk, hogy pontos megnevezés sincs magyarul. A car sharing jellemzője, hogy működtetői a város különböző pontjain helyeznek el autókat. A használatuk chipkártyával történő, percdíjas szolgáltatás, amelyet ha befejeztünk, a gépjárművet tulajdonképpen bárhol, egy arra alkalmas helyen ott lehet hagyni. Magyarországon a jelenleg egyedül Budapesten igénybe vehető car sharing több ponton eltér ettől a modelltől, ugyanis a kocsikat oda kell visszavinni, ahonnan azokat elhozták. Az ügyfél regisztrációkor kap egy chipkártyát és egy számot jelszóval. Amikor kocsira van szüksége, az interneten választhat az autók közül, rögzíti a rendszerben, hogy meddig kívánja használni, majd érte megy a megadott helyre. Az autót a chipkártyával nyitja, a slusszkulcs az úti okmányokkal és egy üzemanyag kártyával a rendelkezésére áll. Próbaként igényeltünk egy középkategóriás autót péntek délelőtt 9 órától délig, gyermeküléssel, gps-szel. Azonban a szolgáltatást csak egy teljes napra vehettük volna igénybe 15 ezer 900 forintért (műholdas navigáció nélkül 2 ezer forinttal lett volna olcsóbb).
A Google jellegzetes autója a kategóriából | Fotó: AFP
Ha két autó sok
A felhasználók körét tekintve is jelentős az eltérés a hazai modell és a külföldi társai között. Míg Nyugat-Európában többségében magánszemélyek, addig Magyarországon cégek veszik igénybe a car sharing-et. Vélhetőleg ennek a népszerűségnek az az oka, hogy az operatív lízinghez képest jóval egyszerűbben felmondható ez a forma, illetve a vállalatok kivethetik nyakukból a „kulcsos kocsikkal” járó problémákat. Az, hogy mikor és milyen célcsoportban fog ez a szolgáltatás elterjedni a magánszemélyek között, jelenleg még nem tudható. Az viszont valószínűsíthető, hogy egyre növekvő népszerűségre tehet szert a szolgáltatás egyéb formáit már használó, esetleg pozitív (külföldi) tapasztalattal rendelkező „nagyvároslakók” körében, illetve azoknál a családoknál, ahol ennek használatával elkerülhető egy második autó fenntartása.
Jól látszik tehát, hogy a kezdeti bizalmatlanság, amely hazánkban a közösségi gépkocsi használatot kísérte, tulajdonképpen megszűnt. És mikor lesz a múlté a gyanakvás, amely az önvezető autókat övezi? Valószínű, akkor, ha már nem kapjuk fel a fejünket arra, amikor egy sofőr nélküli gépjármű elhalad mellettünk. Ez pedig csak idő kérdése… Még mindig legyintünk?
Maximálták az árat
És hogyan vélekedik a NAV a telekocsi rendszerről, azaz adó- és engedélyköteles tevékenység-e? Ez attól függ. A jelenlegi törvényi szabályozás külön választja az üzleti, engedélyköteles tevékenységet és a klasszikus telekocsizást. A határvonal a kettő között azonban nem mindig teljesen egyértelmű. Az Oszkár úgy fogalmaz, hogy a klasszikus telekocsizás ismérvei, amikor a vezető akár egyedül is útnak indul, illetve az útiköltség meghatározásánál a költségmegosztás és nem a profitszerzés a cél. Ebben a telekocsi rendszerben ezt az összeget 18 forint/kilométer útdíjban maximálják. A cég belső szabályzata szerint az utasok számát tekintve is van limit, aki egy hónap alatt 40 főnél több utast szállít, annak az általános felhasználási feltételeknek megfelelően üzleti csomagot kell vásárolnia.