2016.10.20. 18:15
Olvasói levél: Levéltetű-invázió egy debreceni utcában
Debrecen - <em>Az utcában 20 méter magasra megnőtt platánfákat a nyár folyamán annyira ellepték a levéltetvek, hogy a gyerekkocsiban levegőztető kisgyereket be kellett takarni. A polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályán – többszöri hivatali közbenjárás után – azt az információt kaptam, hogy a levéltetű elleni védekezés ki van adva vállalkozásba és éjszaka permetez a parkoló kocsikra tekintettel - </em>kezdi levelét olvasónk. Az illetékes válaszolt is neki.
Debrecen - Az utcában 20 méter magasra megnőtt platánfákat a nyár folyamán annyira ellepték a levéltetvek, hogy a gyerekkocsiban levegőztető kisgyereket be kellett takarni. A polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályán – többszöri hivatali közbenjárás után – azt az információt kaptam, hogy a levéltetű elleni védekezés ki van adva vállalkozásba és éjszaka permetez a parkoló kocsikra tekintettel - kezdi levelét olvasónk. Az illetékes válaszolt is neki.
Nyáron az ablakok nyitva vannak, a szomszédokkal beszélgetve senki sem hallotta a permetező gépek zaját. Ezeket a fákat pedig háti permetezővel nem lehet permetezni. Az augusztus 20-i ünnepek előtt repülőgépről szúnyogirtást végeztek. Valószínűleg, a levéltetvek is reagáltak, ritkultak: vastagon volt a talajon a hullájuk fehér színűen. A permetszer nem juthatott be a fák koronájának az alsóbb részére, így a levéltetű fertőzés fennáll a hideg idő beálltáig. Azt gondolná az ember, hogy lejárt a rajzási idejük, de úgy vélem, több nemzedékűek lehetnek. Felvetettem, hogy a szép platán fasor elmúlt 40 éves, mivel mi ültettük társadalmi munkában és sok helyen üreges. Ebből kifolyólag egy vihar rádöntheti a házak tetejére. Azt a választ kaptam, ha ez bekövetkezne, az önkormányzat fizet. Ez a beszélgetés, egy illetékes hölgy munkatárssal folyt. Jó lenne valamilyen megoldást találni a fenti problémákra.
- Nagy Sándor, Debrecen -
Platánon levéltetű?
A platánfáknak számtalan kórokozója van. Számos gombafaj (a gnomónia és a lisztharmat a legismertebbek), valamint néhány rovarfaj (sátorosmoly, levélkabóca és csipkés levélpoloska), de levéltetű kártevője nem ismert – kezdődik a polgármesteri hivatal városfejlesztési főosztályától kapott válaszlevél, s így folytatódik: A platánok nagy mérete és lombozatuk terebélyessége miatt növényvédelmük költséges és nem hoz teljes javulást.
Közterületi növényvédelem esetén a tartós, hosszú hatású szerek nem engedélyezettek. A vállalkozó évente szerződés szerint 2 alkalommal permetezi a csipkés levélpoloska ellen a platánokat. A szerződésében foglaltakon felül a vállalkozó lakossági bejelentésre a helyszíni szemlét követően 3 napon belül beavatkozik, amennyiben az szükséges.
Az idei nedves, csapadékos nyár kedvezett a poloskák elszaporodásának. Egy tenyészidőszak alatt a poloskáknak két nemzedéke fejlődik: az első májusban, a második augusztusban rajzik. A vállalkozó a nyár folyamán június 21-én és július 29-én permetezte meg a Kálmáncsehi utca platánjait. A korábban érvényes növényvédelmi törvény alapján a közterületi növényvédelmet este 10 és hajnal 2-3 óra között lehetett elvégezni. A szúnyogirtáskor használt szerek hathatnak ugyan más rovarfajokra, de azok tömeges pusztulását nem idézhetik elő.
A platánok elöregedésének kezdete 200 éves korukra tehető. A Kálmáncsehi utcán lévő platánok koruknak és élőhelyi sajátosságaiknak megfelelő állapotúak, közvetlen veszélyt nem jelentenek a környezetükre. Természetesen, mint minden fa esetében történhetnek váratlan, előre nem látható, „vis major” káresemények.
Egy esetleges káresemény bekövetkezéséhez kapcsolódóan tájékoztatjuk a lakosokat, hogy az esetleges fakidőlésből fakadó káresemény bekövetkezése nem az ingatlantulajdonosok felelőssége, mivel a közterületen lévő fák tulajdonjogát és ehhez kapcsolódóan a felelősségi kört a jogszabályok egyértelműen meghatározzák.