2017.05.19. 12:52
Korszerű terápiával az IBD ellen
Debrecen - Az új biológiai terápiákkal teljes életet élhetnek a gyulladásos bélbetegségben szenvedők, akiknek ellátásában kiemelt szerepe van a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának. A betegség világnapján, május 19-én este lila fénybe borul a Nagyerdei Víztorony.
Debrecen - Az új biológiai terápiákkal teljes életet élhetnek a gyulladásos bélbetegségben szenvedők, akiknek ellátásában kiemelt szerepe van a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának. A betegség világnapján, május 19-én este lila fénybe borul a Nagyerdei Víztorony.
Tízezrek életét nehezíti meg Magyarországon a gyulladásos bélbetegség, avagy az IBD, amely a Crohn betegség és a Colitis Ulcerosa összefoglaló elnevezése. A betegségre és a közösségi elfogadásra hívja fel a figyelmet május 19-én a gyulladásos bélbetegek világnapja, melynek alkalmából este lila fénybe öltözik majd a Nagyerdei Víztorony.
Az emésztőrendszer krónikus gyulladásos betegsége és a fekélyes vastagbélgyulladás ugyan gyógyíthatatlan, de korai felismeréssel és megfelelő kezeléssel teljes életet élhetnek a betegségben érintettek.
- Óriási előrelépés történt a gyulladás folyamatának megismerésében és ma már célzottan tudjuk alkalmazni a gyulladás ellen ható új gyógyszereket. Az elmúlt 1-2 évben olyan innovatív biológiai kezelések jelentek meg, amelyeket, ha időben alkalmazunk, megakadályozhatjuk a súlyos szövődmények, például a fibrózis kialakulását – mondta a hirek.unideb.hu-nak Palatka Károly, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar, Belgyógyászati Intézet, Gastroenterológiai Tanszék egyetemi docense.
Az IBD-vel élők többségénél a betegség fiatal felnőttkorban jelenik meg először, de egyre gyakrabban diagnosztizálják már gyerekkorban. Bár a betegség során panaszmentes időszakok is előfordulnak, a tünetek kiújulásának időszakaiban az IBD a betegek életvitelét jelentősen befolyásolja. Tünetei többek között az erős, krónikus hasmenés, a hányinger, a fáradtság, a fogyás és a láz. A teljes gyógyulás még nem lehetséges, így a cél továbbra is a tünetmentes állapot elérése és fenntartása.
Az IBD betegek ellátása speciális tudást és hátteret igényel. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjában működik az ország egyik kiemelt és egyben legnagyobb forgalmú IBD központja, ahol a legmodernebb és legkomplexebb ellátást kapják a súlyosabb állapotban lévő, kiemelt figyelmet igénylő betegek.
- Szakmailag arra törekszünk, hogy világszínvonalú ellátást nyújtsunk, ugyanakkor az is hangsúlyos, hogy felhívjuk a figyelmet a betegségre és támogatást nyújtsunk az IBD betegeknek abban, hogy merjenek szégyenkezés nélkül beszélni problémáikról, bevonva őket a betegséggel élők egyre bővülő közösségébe – fogalmaz a szakember.
E cél érdekében minden évben május 19-én tartják a gyulladásos bélbetegek világnapját, amelyhez idén harmadik alkalommal Magyarország is csatlakozott. A világnapon Debrecenben orvosok, betegek és hozzátartozóik közös fotót készítenek a víztoronynál, amely sötétedéskor, a nap végén lila fényárba borul majd. A gyülekező 16 órakor lesz a Ködszínház melletti padoknál. A rendezvényen Palatka Károly mellett Papp Csaba, Debrecen Megyei Jogú Város tanácsnoka és Hajkó Judit, a Kelet-Magyarországi Crohn-Colitis Betegek Egyesületének elnöke is részt vesznek.
- Debreceni Egyetem -