2017.06.07. 09:48
Bombahír a Burka-ügyben: fegyház apának és fiának
Debrecen - A 45 milliós kártérítés sorsáról korai beszélni, amíg ez az eljárás nem zárul le jogerősen.
Debrecen - A 45 milliós kártérítés sorsáról korai beszélni, amíg ez az eljárás nem zárul le jogerősen.
Tizenöt évvel ezelőtt az akkori megyei bíróság elítélte, három évvel később viszont már bizonyítottság hiányában felmentette a ma 60 éves Burka Ferencet és 40 éves fiát az 1999 márciusában Újszentmargitán agyonvert Gyurcsó János halála miatt, emberölés vádjával folyó büntetőeljárásban. Szerdán ugyanez a bíróság (persze egy másik tanács) ismételten bűnösnek nyilvánította a két férfit: mi történt a köztes 12 évben, hogy Lányi Csaba bíró egy perújítási eljárás eredményeként hatályon kívül helyezte a jogerős felmentést, és 12, illetve 10 év fegyházzal büntette a vádlottakat?
A mostani ítélet közel háromórás szóbeli indokolása szerint Burkáék bűnösségét alapvetően néhány, a vádlottakkal nem éppen szívélyes viszonyt ápoló hozzátartozó 2012-es terhelő tanúvallomása, pár telefonlehallgatás, illetve poloskával rögzített családi veszekedés felvétele, egy-két életfogytos fegyenc Burkáék bűnösségét taglaló nyilatkozata, valamint egy olyan antennadarab bizonyítja, amiről igazából azt sem tudni, hogy tényszerűen abból az antennából származik-e, amely a Gyurcsó János által a gyilkosság éjjelén őrzött háztól eltűnt. Ezzel természetesen nem az ítéletet vonjuk kétségbe, csak arra szeretnénk rámutatni, hogy amivel az ügyészség ebben a történetben immár közel két évtizede inkább küszködik, semmint küzd, az a bizonyítás nehézsége, más szóval a Burkáék bűnösségére utaló közvetlen bizonyítékok hiányossága.
A vádlottak bűnösségét alátámasztó egyik markánsabbnak tűnő bizonyíték ifj. Burka Ferenc volt élettársának vallomása, és a perújítási nyomozás idején közöttük elhangzott telefonbeszélgetések. Előbbi esetben a nő arról vallott, hogy Gyurcsó halála éjszakáján ifj. Burka beszélt neki az általa elkövetett emberölésről, illetve meg is kérték egy nadrág azonnali kimosására. A telefonlehallgatásokból pedig az derül ki, hogy a férfi halálosan megfenyegette a nőt arra az esetre, ha kiadja a rendőröknek.
S van egy sógornő is, akinek nagy súllyal esett a latba a vallomása a vádlottak bűnössége oldalán: ez az asszony a kétezres években visszavonta a büntetőeljárásban tett nyilatkozatát, miszerint, amikor id. Burka Ferenc pénzt kért tőle kölcsön ügyvédre, akkor kikotyogta, hogy ők ölték meg Gyurcsót, igaz, csak az antennát akarták ellopni. Akkor ennek a vallomásnak a visszavonása (amit a nő utóbb az őt ért fenyegetéssel indokolt) komoly mértékben gyengítette a vádat. Most viszont a bíróság számára ez a nyilatkozat is rendelkezésre állt.
Megfellebbezték
A vádlottak védői, Zeke László és Győrffy István az egész perújítási eljárást súlyosan jogsértőnek tartják (a bíró szerint a vonatkozó jogszabályok szerint jártak el), álláspontjuk szerint a bíróság az ügyészi elvárásoknak kívánt megfelelni. Zekéék elfogultnak nevezték a másodfokú bíróságként szóba jöhető Debreceni Ítélőtáblát, kérve, hogy ne ez a szerv bírálja el az ügyet a továbbiakban. A védők az ítélet hatályon kívül helyezése, illetve felmentés érdekében fellebbeztek, míg Jogg Zsolt ügyész elfogadta a törvényszék határozatát.
HBN–RaL
Dolgozni még eljárhat
A kilenckor kezdődő, fél kettőig tartó ítélethirdetésen a tévéstábok és a fotóriporterek is végig kitartottak, egyszerű okból: komolyan lehetett számítani arra, hogy Burkáékat még ott előzetes letartóztatásba helyezi a bíróság. Márpedig ha így történik, annak, ugye, meg kell lennie képben (bilincs kerül a vádlottakra, és viszik őket a bv-be).
Az előzetes letartóztatást az ügyész indítványozta is, ám Lányi Csaba bíró megelégedett a lakhelyelhagyási tilalom elrendelésével. Mint indokolta, a súlyos fegyházbüntetés miatt lehetne ugyan tartani a szökés, elrejtőzés veszélyétől, ám a vádlottak eddig minden egyes tárgyaláson rendben megjelentek, kiskorúról gondoskodnak (id. Burkáék egy unokát, míg a fia öt gyereket nevel a feleségével), dolgoznak, és az egyéb személyi körülményeik is megengedik a szabadságot korlátozó intézkedések ezen enyhébb formáját.
A lakhelyelhagyási tilalom értelmében a két férfinak hetente egyszer le kell jelentkeznie a Tiszacsegei Rendőrőrsön, és persze a lakóhelyül szolgáló települést csak engedéllyel hagyhatják el. Az apa esetében ez Újszentmargita, a fiánál Tiszacsege. Utóbbi egyébként Miskolcra jár dolgozni egy neves céghez; az állás megtartása érdekében a bíróság a munkába járás idejére részlegesen feloldja az említett tilalmat.
"Nem követtem el, nem érzem magamat bűnösnek" - Burkáék az utolsó szó jogán
A másodrendű vádlott védője jogellenesnek tartja a perújítási nyomozást.
Nagymama boríthatta az asztalt
Tizennyolc évvel Gyurcsó János halála utána az ügyészség ismét felel a kérdésre, hogy ki ölte meg.