Helyi közélet

2017.11.24. 17:42

A digitális patológia új határai

Debrecen - A virtuális és a kiterjesztett valóságra épülő számítógépes alkalmazásokat is használnak a jövőben a patológiai diagnosztikában. A technológiai újdonságokat az Általános Orvostudományi Kar szerdai előadásán mutatták be a szakembereknek.

Debrecen - A virtuális és a kiterjesztett valóságra épülő számítógépes alkalmazásokat is használnak a jövőben a patológiai diagnosztikában. A technológiai újdonságokat az Általános Orvostudományi Kar szerdai előadásán mutatták be a szakembereknek.

A szövettani vizsgálatokat több száz éve mikroszkóppal végzik. A jelenleg elérhető egyik legfontosabb újítás a metszetek szkennelése, melynek során egy mikroszkópot és egy digitális kamerát építenek egybe. A készülék több ezer nagy felbontású felvételt készít, amit aztán egy program egyetlen képpé alakít. Az apró részleteket ennek mozgatásával, kicsinyítésével, nagyításával a monitoron lehet tanulmányozni.

- Hasonló digitális technológiát alkalmazunk, mint a radiológusok. Segítségével a metszet kezelhetőbb, és sokkal több információ kapható, mintha a mintát a mikroszkóp kicsi lencséjén keresztül néznénk. Így hamarabb megszülethet a helyes, pontos diagnózis – hangsúlyozta a Kenézy Villában tartott november 22-ei előadásában Igali László, a Norfolk és Norwich Egyetemi Kórház konzulens főorvosa, a digitális patológia elismert szakértője.

Igali László hozzátette: a virtuális valóság és a holografikus technológia alkalmazásával minőségi ugrásra lehet számítani a patológia területén is. Lehetőség lesz arra, hogy háromdimenziós, jó felbontású alakzatokként vizsgálják a szövetmintákat. Minél jobb a rálátása a szakembernek, minél több az értékelhető szöveti paraméter, annál könnyebb az optimális kezelés kiválasztása. A legújabb, 3D szövetvizsgálaton alapuló technológiát a tervek szerint februárban mutatják be.

- Digitális metszeteket, virtuális patológiai preparátumokat már jó néhány éve hatékonyan használunk az oktatásban. Jelenlegi célkitűzésünk az, hogy a modern technikát távdiagnosztikára, távkonzultáció céljára is igénybe vegyük – mondta a rendezvény szervezője, Méhes Gábor professzor. A Patológiai Intézet igazgatója a jövő év egyik fontos feladatának azt tartja, hogy a Klinikai Központ és a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház között kialakuljon ez a fajta digitális konzultációs lehetőség.

- Jelenleg az az eljárás, ha látnak egy különlegesebb szakismeretet igénylő elváltozást, hogy a szövetmintát, a metszetet postával küldik el a megfelelő helyre. Ehelyett a jövőben egy gyors konferenciahívással nyílna lehetőség a digitális preparátum bemutatására, elemzésére – tette hozzá a professzor.

Méhes Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy a szakemberek körében jelentősebb szemléletváltásra is szükség lesz. A sok rutin feladat között ugyanis ma még nem mindenki áll készen akár a legegyszerűbb digitális technológia alkalmazására. A Debreceni Egyetemen a hallgatókat, a rezidenseket már most arra készíti fel, hogy szakorvosként élni tudjanak ezekkel a modern technológia nyújtotta új lehetőségekkel.

- Debreceni Egyetem -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában