Helyi közélet

2017.12.19. 14:58

A virágkarnevál is megújulhat majd

Debrecen - A Borsos-villában közösségi ház lehet a hosszú távú kulturális stratégia részeként.

Debrecen - A Borsos-villában közösségi ház lehet a hosszú távú kulturális stratégia részeként.

Sokrétű irányelveket fogadott el a cívisváros önkormányzati képviselő-testülete a december 14-i közgyűlésén. A saját, állami és európai uniós forrásokból megvalósítandó, nagyszabású tervnek úgy határozták meg az alapelveit, hogy azokkal Debrecen kulturális életének minden szereplője azonosulni tudjon, és biztos alapot adjanak a kijelölt célok megvalósításához.

Színészház és Pagony

A fejlesztések, nagyberuházások sorát az elfogadott előterjesztésben a Kodály Filharmónia – 2023-ig megépítendő – hangversenyközpontja nyitja, ami próbahelyszínként és a filharmónia székházaként is szolgál majd.

A Vojtina Bábszínház felett, a társasház első emeletén hozzák létre a Vitéz László „Bábmúzeum”-ot (2023). Itt kap helyet a Korngut-Kemény hagyaték, Közép-Európa egyik legnagyobb vásári bábjátékos dinasztiájának bábos öröksége. Emellett a Vojtinát is korszerűsítik. A Csokonai Színházat 2021-ben újítják fel. Az épület teljes külső-belső rekonstrukciójával párhuzamosan a színészházat is korszerűsítik. Szintén régóta sürgető feladat a Zenede épületének felújítása.

Ez 2019-ben történhet meg, s ugyanabban az évben a Latinovits Színház, Értéktár és Képzési Központ is elkészülhet. A Déri Múzeum raktárkomplexumot kap (2023), a Nagyerdei Szabadtéri Színpad számára technikai fejlesztés esedékes (2019), és felújítják a Nagyerdei Kultúrparkot is (2019). Ez utóbbi eredményeként, az unikális jelleget megőrizve, a parkban található kisvasút-hálózat is bővül.

Az Ötholdas Pagony játszóteret teljesen felújítják, és interaktív játszóteret hoznak létre (2019). A négy évszakos központot olyan berendezésekkel, játékokkal, elektronikus, interaktív eszközökkel szerelik fel, amik több korosztály, célcsoport igényeit is kiszolgálják.

Tímárház, Steinfeld-kúria

Lesz DVSC Sportmúzeum is (2023), ami elsősorban a DVSC sikertörténeteit, másrészt pedig a debreceni olimpiai sportágakkal kapcsolatos tudnivalókat mutatná be interaktív módon. Ezenkívül kialakítják a Kárpát-medence zsidóságát bemutató emlékközpont is (2023). Mindemellett az új kulturális csomópontok között a belvárosi terek újragondolása is szerepel (2023), továbbá a Tímárház építészeti, koncepcionális megújítása (2019). A tervek sorát gyarapítja a Hagyományok Háza (2030), a Debreceni Népfőiskolai Oktató és Foglalkoztató Központ (Steinfeld-kúria, 2030), valamint a híres Borsos-villa feltámasztása is (2019). A szecessziós épület a felújítást követően közösségi színtérként

funkcionál tovább, ahol a helyi közösségek mellett helyet kapnak kortárs művészeti projektek és egy startup pont is. A Nagysándor-telepen közösségi ház épül (2019), sőt fejlesztik a debreceni alkotó- és előadóműhelyeket is (2023), amelyek a város több pontján a sokszorosító grafika, a kézi könyvkötés és a fotográfia eszköztárát felhasználva például kulturális és művészeti szolgáltatásokat nyújtanak majd.

Táncművészeti Központ

A Latinovits Színházban kap otthont a Debreceni Táncművészeti Központ (2030), és beindul a lakás- és rezidensprogram is, hogy legyen elegendő műteremlakás a cívisvárosban. Mindezeken kívül az eddigi rendezvényeket is újragondolják, így új tartalmakkal gazdagodhat majd a virágkarnevál, a kórusverseny és a dzsessznapok is.

Új program lehet a Nagyerdei gyerekfesztivál (2019), a Nyári zenés fesztivál (2019), a Debreceni utcafesztivál (2019) és a Fényfesztivál is (2020). Ez utóbbi esemény a fény „misztériumára” épül, és a múzeumi negyedben zajlana.

HBN–VA


[related-post post_id="3435835"]

[related-post post_id="3710929"]

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában