2019.04.29. 13:00
Két madár és mázsányi hal pusztult el Polgáron
Nyoma sem volt a tömeges madárpusztulásnak a Polgár melletti tavon.
Fotó: Hortobágyi Madárpark –Madárkórház Alapítvány
Nincs tömeges madárpusztulás – jelentette ki megkeresésünkre az a fotós, aki madarak és halak pusztulásáról tett bejelentést a Hortobágyi Madárkórházba a napokban.
Molnár Tamás elmondta: a polgári ipari park mellett lévő halastavakhoz szokott kijárni fotózni, és eddig két alkalommal tapasztalt állatpusztulást. 2017-ben sirálytetemet, majd ebben az évben húsvét előtt egy nagykócsag és egy szürkegém tetemet látott. Ellenben ez utóbbi esetben mintegy egy mázsa döglött hal is úszott a víz felszínén, voltak a halak között 40-50 centiméteresek is. A több hal a tó Tiszacsege felé lévő kifolyó közelében volt észlelhető, de az állóvíz többi részén is látott haltetemet. Az elpusztult madarakat lefotózta, a képeket eljuttatta Hortobágyi Madárkórháznak.
A Hortobágyi Madárkórház illetékesség híján a madárpusztulásról értesítette a megyei kormányhivatalt.
– Vaklárma, semmi féle tömeges madárpusztulás nem történt az egyébként zárt tavon – fogalmazott megkeresésünkre Tóth József, Polgár első embere. Hozzátete, hogy a hétfő délelőtti városvezetői ülésükön is téma volt az interneten megjelnt fals információ. – A képek nem azonos időpontban és nem azonos helyen készültek. A mezőőrök voltak kint a területen, nem tapasztaltak madárpusztulást. Halpusztulást viszont igen, mégpedig a madarak etetésére szánt értéktelen, úgynevezett fehér halak, köztük Busa is, pusztult lokálisan. Ennek a mértéke azonban nem tér el az egyébként olykor előfordulótól megkeresésünkre elmondta, hogy – fűzte hozzá Tóth József.
Nem tömeges elhullás
A Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatalhoz a Madárkórház Alapítványtól érkezett bejelentés, mely szerint egy természetfotós jelzéssel fordult hozzájuk a polgári halastavon észlelt hal- és madárpusztulás ügyében – olvasható a hivatal lapunk megkeresésére elküldött válaszában, majd azzal folytatódik, hogy a kormányhivatal – a bejelentésben foglaltak tisztázása érdekében – haladéktalanul felvette a kapcsolatot a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósággal. Helyszíni bejárást követően az igazgatóság arról tájékoztatta a kormányhivatalt, hogy madártetem sem a vízben, sem a parton nem volt, a tóban talált haltetemek között – melyek pusztulását feltehetően a telepítést megelőző szállítás során, oxigénhiányos állapot okozta – védett faj egyedeit nem észlelte. A kormányhivatal emellett a Madárkórház Alapítvány felé bejelentéssel élő természetfotóssal is felvette a kapcsolatot, aki megerősítette, hogy mindösszesen két madár tetemét fotózta.
Mivel a kormányhivatal rendelkezésére álló adatok alapján az egyedek elhullása nem ítélhető tömegesnek, így nem merült fel olyan körülmény, amely természetvédelmi eljárás megindítását indokolná.
KZS