fotókkal

2019.11.23. 12:21

A piaristák jubileumát ünnepelték Debrecenben

Éppen 300 éve annak, hogy piarista szerzetesek érkeztek Debrecenbe, nem sokkal azután, hogy a reformációt követően 1715-ben a királyi rendeletnek köszönhetően a városban ismét letelepedhettek a katolikusok.

A megemlékezést november 22-én tartották. Elsőként Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyés püspök mutatott be szentmisét a Szent Anna-székesegyházban, melyen koncelebrált Szilvásy László SP, tartományfőnök és dr. Krakomperger Zoltán plébános, valamint részt vett az ünneplő iskola vezetése, a diákjai, a Svetits Intézet jelenlegi és korábbi vezetői.

Isten eszközeiként

Palánki Ferenc arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy amikor Isten be akar lépni a szívünkbe, gyakran mi is visszautasítjuk Őt, mert nem akarjuk, hogy része, meghatározója legyen az életünknek.

– Gyakran attól félünk, hogy a szigorú törvények betartásával a boldogságot utasítanánk vissza annak ellenére, ez a valódi boldogság egyetlen útja. Az ember az egyetlen létező, amely felül tudja múlni önmagát és természetes létének természetfölötti a léte, de abban is egyedüli, ahogy ösztönlénnyé süllyedve magát alulmúlni képes – fogalmazott. Palánki Ferenc végezetül köszönetet mondott a piaristáknak, akik 300 évvel ezelőtt Isten eszközeként azzal a szándékkal érkeztek Debrecenbe, hogy a szegény, elesett gyermekeket neveljék.

Koszorúval emlékeztek

Az ünnepi szentmisét követően Szilvásy László átadta Bódis Zoltán intézményvezetőnek és a diákoknak annak az alapító okiratnak a másolatát, amellyel 300 évvel ezelőtt a király jóváhagyta a debreceni iskola meglapítását. Ezt követően a templom udvarán található rendalapító Kalazanczy Szent József–szobornál és a Szent Anna-plébánia belső falán elhelyezett Szlopnyai Elek SP emléktábláján virággal emlékeztek meg a jelenlévők.

Az iskoláról

Az iskola 1721. január 21-én kezdte meg működését. 1948-ban feloszlatták a szerzetesrendeket, ennek következtében két évvel később az 1947/48-as tanév befejeződése után a debreceni iskolát is államosították, és 1948–50-ig Révai Miklós Gimnáziumként, majd 2006-ig Csokonai Vitéz Mihály Gimnáziumként működött. Az egykori piarista gimnázium épülete 2007-től jogutódjának, a Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegye fenntartásában működő Szent József Gimnáziumnak ad otthont, mely méltó utódja kíván lenni az egykori, oly sok generációt keresztény hitre, emberségre, hazafiságra és tudományra oktató patinás alma maternek.

SzD

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában