2019.11.12. 16:53
A prosztata- és hererákot megelőzni nem tudjuk, de korán felfedezni igen
A november évek óta a férfiegészség, valamint a prosztata- és a hererák elleni küzdelem jegyében telik. Ez alkalomból a Holnapom Egyesület szervezésében különféle programokkal és előadásokkal hívták fel a figyelmet a rendszeres ön- és szűrővizsgálatok fontosságára a múlt pénteken Debrecenben, a Csapó utcai bevásárlóközpont mínusz egyedik emeletén.
Fotó: Kiss Dóra
A prosztatarák gyakori rosszindulatú daganat, mely elsősorban az 50 év feletti korosztályt érinti, Magyarországon évente mintegy 4-5 ezer férfi betegszik meg, s csaknem 1500-an halnak meg ebben a daganatos betegségben. A hererák a fiatalabb korosztály betegsége, főként a 25–35 év közötti férfiakat érinti. – Ezen a rendezvényen a férfiegészség két részét ragadtuk ki: a here- és prosztatarákot. A legfontosabb az, hogy ezekről a betegségekről mindenkinek tudnia kell, s tudni kell azt is, hogyan lehet korán felfedezni ezeket. „Divatos” az a felfogás, hogy a betegségeket előzzük meg – azt mondhatom, hogy ezeket megelőzni nem tudjuk, de korán felfedezni igen. Ha idejében diagnosztizáljuk, akkor mind a két betegség gyógyítható, a kezelés után egészséges életet lehet élni – hangsúlyozta dr. Flaskó Tibor, a Debreceni Egyetem Urológiai Klinikájának az igazgatója.
A szűrővizsgálatok fontossága
A szakember kitért arra is, hogy az egészséges életmód sok mindenre kiterjed, többek között a rendszeres mozgásra, az egészséges étkezésre. – A saját egészségéért mindenki felelős, aktívan el kell menni szűrővizsgálatokra, mert csak akkor élhetünk nyugodtan, ha gondoskodunk magunkról – hangsúlyozta az urológus.
– Legyenek eléggé férfiak, elég bátrak, s menjenek el a prosztataszűrésre, ez tényleg életet menthet. Ma Magyarországon 1500 férfit veszítünk el minden évben, mert nem megy el szűrésre. A hölgytársaimnak üzenem, próbálják ösztökélni őket, ha máshogy nem megy, kísérjék el őket a vizsgálatra – szólította meg a megjelenteket Bánfi Ildikó, a Holnapom Egyesület elnöke.
A hererák főként a fiatal férfiakat veszélyezteti, így a Loki játékosai is képviseltették magukat a rendezvényen, s a kampány mellé álltak.
Bajuszos kampány
A délután további részében többek között dr. Varga Dániel urológus beszélt tabuk nélkül az urológiai problémákról, egy gyógyulás történetét is meghallgathattuk, valamint arról is szó esett dr. Mailáth Mónika onkopszichiáter jóvoltából, hogyan fér meg a férfiasság mellett a segítségkérés. Az egészségszigeten ingyenes szűréssel, urológiai tanácsadással, stresszkezelési ötletekkel várták az érdeklődőket.
Ausztrál kezdeményezésre indult el a Movember mozgalom, melynek jelképe a bajusz. Világszerte a férfiak egy teljes hónapra félreteszik a borotvát és megnövesztik bajszukat. E tevékenységükkel hívják fel a figyelmet arra, hogy a férfiaknak is törődniük kell egészségükkel, és szembe kell nézniük az egyik legelterjedtebb férfibetegséggel, a prosztatarákkal. A bajusz egy „kitűző”, melyet büszkén visel gazdája, ahogy a mellrákkampány támogatói a rózsaszín szalagot hordják a szívük felett.
Kiss Dóra
Borítókép: Dr. Flaskó Tibor (balról), Bánfi Ildikó, Átányi Ajtony, Fazekas László és Herczeg András, háttérben a Loki labdarúgói