2019.11.18. 12:41
Miféle virtus pilóták szemébe világítani?
Csak néhány drónozás, lézerezés történt a debreceni repülőtéren és annak környékén az elmúlt évben.
Fotó: Archívum
Az utóbbi hetekben több alkalommal is lézerezéssel és drónokkal zavarták meg a budapesti Liszt Ferenc repülőtér forgalmát. Ennek kapcsán megkérdeztük, hogy a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren előfordult-e már ilyen.
Király Tamás, a Debrecen International Airport Kft. ügyvezető-helyettese azt közölte lapunkkal, hogy nálunk sokkal jobb a helyzet ilyen tekintetben, az elmúlt évben csak néhány drónozás, lézerezés történt a repülőtéren és annak környezetében. A legutóbbi drónos incidensre szeptemberben került sor, amikor egy WizzAir-járat pilótájától kaptak erről szóló információt.
Akár meg is vakulhat
A szakember szerint az engedély nélküli drónhasználat a repülőgépekkel történő ütközés veszélyével járhat, amely a drón tömegétől függően a légi járművek géptörzsének kisebb-nagyobb szerkezeti sérülését okozhatja. A lézerezés kapcsán a pilóták elvakítása, súlyos esetben maradandó látássérülése jelentkezik kockázatként – fejtette ki.
Azt is megtudtuk Király Tamástól, hogy a repülőterek nagyjából 10 kilométeres sugarú körzete minősül úgynevezett „lézerfénymentes zónának”, tehát ezen a területen belül tilos lézerfénnyel az ég felé világítani.
A hatályos szabályozás szerint ott lehet pilóta nélküli légi járművet, drónt reptetni, ahol ahhoz a tulajdonos eseti légteret igényelt a Honvédelmi Minisztérium szakosított szervezeti egységétől. Ez lehet akár a repülőtér közvetlen közelében is, azonban ilyen esetekben a repülőtér-üzemeltető hozzájárulása, illetve a repülések végrehajtása közben folyamatos koordináció szükséges a felhasználó, valamint a repülőtér légi forgalmi szolgáltatási egysége között – tette hozzá a Debrecen International Airport Kft. ügyvezető-helyettese.
OCs
Három év is járhat érte
A debreceni repülőtéren történt drónos és lézerezéses esetekről szóló információkat az Innovációs és Technológiai Minisztérium Közlekedésbiztonsági Szervezetének továbbítják, amely indokolt esetben eljárás megindítását kezdeményezheti a rendőrségnél. Mivel a légi közlekedés veszélyeztetése bűncselekménynek minősül, ezért a légi járművek szándékos zavarása akár 3 év szabadságvesztéssel is sújtható. A nálunk történt esetek kapcsán nem történt elfogással záruló rendőrségi eljárás – derült ki.