2020.01.02. 11:30
Ünnepek, távol a családtól
A Debreceni Egyetemen tanuló külföldi hallgatókkal beszélgettünk karácsony előtt.
20191211 Derbrecen fotó: Kiss Annamarie KA Hajdú-Bihari Napló A külföldi hallgatók karácsonyozásáról készült riport. képen: Lilian González Galindo
Fotó: Kiss Annamarie
A legtöbb, cívisvárosban tanuló külföldi diáknak nincs lehetősége hazautazni karácsonyra, így ők itt, otthonuktól távol töltik az ünnepeket. Milyen érzés lehet a felnőttkor küszöbét épp hogy átlépve egy másik világban, több ezer kilométerrel arrébb, szüleiktől távol ünnepelni? Nincsenek elkeseredve. Inkább talán úgy fogják fel, mint egy nagy kalandot. A modern technika segítségével napi kapcsolatban lehetnek az otthoniakkal. A Debreceni Egyetem (DE) pedig igyekszik még jobban, megannyi programmal színesíteni ezt az időszakot akár egy közös vacsorával a főépület dísztermében, akár egy kirándulással. Jellemző továbbá, hogy a különböző nemzetek fiataljai életre szóló barátságokat is kötnek itt.
Együtt könnyebb
A közel 9 millió fős lakosságú Mexikóvárosból hozzánk érkező, 24 éves Octavio Mateos Urbina első karácsonyát tölti távol családjától, úgy véli, furcsa érzés, kicsit szomorú, de egyáltalán nem éli meg nehézségnek ezt. Sajnálja, hogy nem lehet velük, viszont izgalmas kalandnak tartja, hogy idén a barátaival töltheti. Beszélgetésünkkor még nem volt biztos benne, hogy Debrecenben vagy a fővárosban ünnepelnek majd. Hozzátette, hogy ez volt az első alkalom, amikor a városban tartózkodott a hóesésnél, s lenyűgözte a látvány ablakát kitárva. Utolsó vizsgája reggelén boldogan baktatott a hóban, bár a hideg időhöz még nem szokott hozzá teljesen. Úgy véli, a cívisváros ugyan sokkal kisebb Mexikó fővárosához képest, mégis mindig talál valami programot, olykor pedig együtt kirándulnak a barátaival hétvégén. Szeretné a legjobb jegyeket hazavinni, így igyekszik minél többet tanulni, azonban szerinte itt megvan az egészséges egyensúly a tanulás és a szabadidő között. – Nagyon élvezem ezt a várost és olyan, mintha az egyetem lenne a központja. Remek, hogy a közlekedési eszközökön bemondják angolul is a megállókat, ezzel is segítve minket, amiért nagyon hálásak vagyunk – mondta a Naplónak.
Családibb körben
A messzi Nigériából érkező 22 éves Odjegoro Marie sem utazik haza az ünnepekre, azonban családi körben ünnepli: Angliában látogatja meg a nagynénjeit és unokatestvéreit. – December 24-én utazom, így 25-én ünneplünk majd, családi körben. Szilveszterkor pedig valószínűleg tanulni fogok a vizsgáimra – mondta. A csodás Bahamák mellől származik Erik Grant, aki a karácsonyt egy magyar barátjánál tölti. Számára is ez lesz az első alkalom, amikor családi kör nélkül ünnepel, nem érzi azonban magát szomorúnak, inkább felettébb izgatott, hogy idén új élményekkel gazdagodik, karácsony napján pedig mindenképpen felhívja az otthoniakat.
Barátok között
Szintén Mexikóból jött Lilian González Galindo. A 23 éves lány is idén tölti először távol az ünnepeket a családtól, azonban ezt ő is kalandnak éli meg, amit nagyon élvez. Az egyetemen találkozott egy csehországi lánnyal, akivel olyan jó barátságot kötöttek, hogy a cseh lány meghívta Liliant a családjához. – Nagyon izgatott vagyok, hogy velük karácsonyozhatok. Jól eső érzés, hogy én is részt vehetek a közös ünneplésükben – mondta Lilan. Hozzátette, a cívisvárosban meseszép a karácsonyi dekoráció, valamint, hogy idén látott először havat is életében. Valamint nagy álma, hogy a Nagytemplom tetejéről nézhessen végig a városon. – A hóesésben sétálni számomra csodálatos, elmondhatatlan érzés volt, a város pedig telis-tele van programokkal – mondta végül.
Élményekkel gazdagodva
Mohammed Zaid-Al-Kilani Jordániából érkezett egy szemeszter erejéig Debrecenbe. – A főépület olyan, mintha egy filmből vágták volna ki, csodálatos. A város is remek és az oktatás igen magas színvonalú – mondta el a 21 éves fiú. Kifejtette, hogy az itteni karácsonyi időszaknak más az aurája: itt ünnepibb hangulat van, mint otthon. A fényáradatban úszó várost varázslatosnak látja s boldog, hogy ezt átélheti. Ez az első ünnep, melyet családja nélkül tölt, kicsit hiányolja is őket, de sok barátja van, akikkel nagyon jól érzi magát. Karácsonyi tervei között szerepel, hogy elmennek a vásárba, isznak egy forralt bort s esznek egy kürtőskalácsot – ezt magyarul mondta –, hiszen nagyon szeretik az édességet. Úgy véli, az egyetemen megannyi programmal segítik őket s mindenki kedvére választhat közülük. Sajnálja, hogy csak egy szemesztert tölthet el itt: februárban hazautazik Jordániába, de nagyon szeretne visszajönni Magyarországra és Debrecenbe a jövőben még. – Életem egyik legszebb hete volt, amikor láttam a hóesést és hálás vagyok az itt élőknek is, hiszen rendkívül kedvesek – mondta végül.
Színes programokkal
A DE Hallgató Önkormányzat Egyetemi Hallgatói Külügyi Bizottságának (HÖK EHKB) elnöke, Palakovics Dóra a Naplónak elmondta: a félév során igyekeznek olyan programokat szervezni, amikkel közelebb hozhatják az itt tanuló cserediákokat egymáshoz. Ilyen például a Karaoke, a Just Dance Night és a Treasure Hunt, ahol csapatokba osztva versenyeznek egymással. Hozzátette, igyekeznek lehetőséget biztosítani számukra arra is, hogy jobban megismerjék a magyar, illetve egymás kultúráját. Népszerű rendezvényük az International Dinner, ahol mindenki a saját nemzeti ételét főzi meg és kínálja egy közös vacsorán. A Cooking Class által olyan magyaros ételek elkészítésére tanítják meg a hallgatókat, mint a lángos, vagy a farsangi fánk, karácsony idején pedig közösen sütnek mézeskalácsot. Továbbá igyekeznek buzdítani a külföldieket az önkénteskedésre is: volt már közös kutyamenhely-látogatás, állatkerti vizit, de szemétszedési akció is az egyetem és a klinikák környékén. Így hát igazán sok színű palettából választhatnak a messzebbről érkezett fiatalok: a DEHÖK EHKB nem hagyja unatkozni őket Debrecenben!
Összetartanak
– A félév során egy nagyon összetartó társaság alakul ki az itt tanuló cserediákokból, ahogy ők mondják, ez a második családjuk. A magyar hallgatókkal főleg az eseményeinken találkozhatnak, de egy-egy diákot mentorok (ahogy mi hívjuk őket: Erasmus Buddy-k) segítenek, köztük is fele arányban magyar hallgatók vannak. Emellett a Tandem Programunknak köszönhetően olyan hallgatókkal is találkozhatnak, akiktől magyarul tanulhatnak, és ők is taníthatják őket a saját anyanyelvükre – mondta Dóra.
Élet a városban
Hozzátette, a külföldi hallgatók nagyon otthonosnak tartják a várost. Már az első hetekben kialakulnak a kedvenc helyeik, szeretik a belvárosi kávézókat, éttermeket, jó időben szívesen töltenek időt a Békás-tónál, de az abszolút kedvenc minden évben a Bakelit. Emellett nagyon szeretik, hogy olyan sokan élnek együtt a Kossuth Lajos Kollégiumban, a közös főzések és a sok együtt töltött idő alatt pedig igazán szoros barátságok szövődnek.
Kifejtette, hogy a diákok igen talpraesettek. Eleinte nehéz megszokniuk, hogy kevesebb ember ért angolul az országban, de az ingyenes magyar tanfolyamnak hála a hallgatók közül sokan megtanulják az alapokat, amivel elboldogulnak.
A külügyi bizottság tapasztalatai alapján a külföldieknek főleg az egyetemi adminisztrációval szokott problémájuk akadni, vagy ha ügyintézésre kerül sor (például albérlettel, mobiltelefonnal, bankkal kapcsolatos teendők). Sokszor gondot okoz még az autóbérlés is.
Az ünnepek
Akik Európából érkeztek, általában hazamennek az ünnepekre, és csak szilveszterre, vagy az év első napjaira jönnek vissza. Olyanok is vannak, akik nem ünneplik a karácsonyt, ők ilyenkor kihasználják a sok szabadnapot, és egy kisebb körutazásra indulnak környező országokba.
– Úgy gondolom, aki egy fél évre érkezik, az felkészül rá lélekben, hogy hátra kell hagynia a családot, otthoni barátokat. Ma már igazán könnyű a kapcsolattartás, de az évek során azt tapasztaltam, hogy mindenkinek okoz hullámvölgyeket a távollét. Fontos, hogy ilyenkor legyen kivel beszélniük, ebben segítik is egymást, illetve a mentorok, akik mellettük vannak az ilyen nehézségek esetén is. Erre való ez a második család – fejtette ki Dóra.
Az EHKB elnöke
– Rengeteget fejlődtem ez idő alatt, sok barátra tettem szert, a világ minden tájáról. Különleges ez az önkénteskedés, mert egy nemzetközi diákszervezet, az Erasmus Student Network helyi szervezete is vagyunk (ESN Debrecen). Így egy körülbelül 15 ezer fős „csapat” tagjainak érezhetjük magunkat, ennyi emberrel közös az értékrendünk, céljaink és tapasztalataink: segíteni az egyetemünkre érkező cserediákokat, és népszerűsíteni a mobilitási programokat az itthoni hallgatóknak – mondta el Dóra, aki 2016 januárjában csatlakozott az DEHÖK EHKB-hoz, melyről úgy véli, egyetemi évei legjobb döntése volt.
Vett már részt tanulmányi célú mobilitási programban is: az előző félévet Szöulban, Dél-Koreában töltötte. Úgy érzi, hiba lenne az ilyen lehetőségeket kihagyni. Számára ez nem egy munka, hanem a szabadidejének hasznos eltöltése, amit ugyanazzal a szenvedéllyel végez, mint amikor operatív tagként csatlakozott. A bizottság munkája tehát események, kirándulások szervezése a DE-re érkező cserediákok részére, illetve olyan szolgáltatások biztosítása, mint az Erasmus Buddy Program (mentor program), Tandem Program (ingyenes nyelvtanulási lehetőség). Emellett tájékoztató jellegű tevékenységet is végeznek az egyetemen tanuló teljes képzéses magyar és külföldi hallgatóknak (pl. Külügyi Börze, Erasmus+ Reggeli, Mobility Café).
Laszkács Denise