2020.09.04. 19:47
Átadták az új pályaszakaszt, már Biharig ér az M4-es sztráda – fotókkal, videóval
Az eseményen Szijjártó Péter és román kollégája is kitért a két ország közötti kapcsolat erősítésének fontosságára.
Fotó: Kovács Péter
A gyorsforgalmi út közvetlen kapcsolatot jelent Debrecen és Nagyvárad között.
– Ez az új összeköttetés egy siker, mégpedig közös siker. És jó alap arra, hogy bizalmat, és tiszteletet építsünk. Erre a bizalomra és kölcsönös tiszteletre alapozva még a nehéz kérdések is megoldhatók, a viták pedig lezárhatók lesznek. Hiszem azt, hogy sikerülni fog Magyarország és Románia viszonylatában is. Erre a közös munkára mi a jövőben is készen állunk – fogalmazott Szijjártó Péter Külgazdasági és külügyminiszter az M4 autópálya Berettyóújfalu és Nagykereki országhatár közötti 26,5 kilométeres szakaszának az államhatáron megtartott átadó ünnepségén pénteken.
Az M4-es sztráda új szakaszának átadása
Az eseményen jelenlévő Bogdan Lucian Aurescu román külügy-, és Lucian Nicolae Bode közlekedésért, infrastruktúráért és kommunikációért felelős miniszter magyar kollégájával együtt jelentette be:
2024-ben átadják a Csenger-Szatmárnémeti gyorsforgalmi utat.
Besegít Nagylaknak, könnyíti az ingázást
Magyarország és Románia kapcsolatát számos területen erősíti a pénteken átadott M4 sztrádaszakasz.
– Itt rámennek a sztrádára, majd körülbelül 27 kilométer megtétele után elérik az ünnepség helyszínét – igazított útba bennünket is az M4 új, immár az országhatáron átvezető szakaszának berettyóújfalui felhajtójánál a fogalmat irányító rendőr.
Mezőgazdasági területek, fasorok, erdők és egy pihenő mellett, majd a Berettyó- és a Kis-Körös hídján át 13 perc elteltével elértük a sztrádaszakasz átadásának helyszínét, az országhatárt. Mindkét országból polgármesterek, köztük Papp László, Debrecen első embere, országgyűlési képviselők, gazdasági szakemberek gyülekeztek. Kisvártatva a biztonságiak diszkréten kérték, hagyjuk szabadon a szélső sávot, érkeznek a miniszterek. Valóban begördültek a nagyvérű járművek, viszont Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Román kollégájával, Bogdan Lucian Aurescu-val, valamint Lucian Nicolae Bode közlekedésért, infrastruktúráért és kommunikációért felelős miniszterrel gyalog érkezett a parkolók felől az átadásra.
Áthaladhatnak Magyarországon
Lucian Nicolae Bode a két ország elmúlt évek egyik legfontosabb projektjének nevezte a határon áthaladó sztráda és a határátkelő megépítését. Hangsúlyozta, a román fél határidőre elkészítette a ráeső szakaszt, ami része az épülő erdélyi autópályának.
„Magyarországnak és Romániának konstruktív az együttműködése a jelenlegi vírusveszélyes helyzetben is.”
Biztosítjuk a személyek és az áruk mobilitását. A román állampolgárok a mostani helyzetben is áthaladhatnak Magyarországon, illetve a dolgozni járók is eljuthatnak munkahelyükre – ezt már Bogdan Lucian Aurescu mondta ünnepi beszédében, kiegészítve, hogy a jövőbeni együttműködés részleteiről tárgyaltak magyar kollégájukkal az átadást megelőzően.
Több határátkelő kell
Szíjjártó Péter elmondta: a szomszédokkal való együttműködés nagyrészt múlik azon, hogy milyen összeköttetéseink vannak velük. Ebben van Közép-Európa egyik legnagyobb versenyhátránya Nyugat-Európával szemben, mert amíg nyugaton 2,5-3 kilométerenként van határátkelési lehetőségek, addig Közép-Európában az átlagos távolság 35-40 kilométer. Ezért Magyarországnak fontos nemzetstratégiai és gazdasági érdeke, hogy minél több fizikai összeköttetése legyen a szomszédokkal.
– Hazánknak az az érdeke, hogy minél jobban és minél sűrűbben legyünk összekötve Romániával. Ez jó a gazdasági együttműködésnek, jó a kereskedelemnek és jó a határ mentén élő közösségeknek is – világított rá Szijjártó Péter. – Nonszensz, hogy mindössze a második autópálya átkelőt adjuk át Románia felé, miközben keleti szomszédunk a kilencedik legfontosabb partnerünk, a negyedik legfontosabb exportpiacunk, valamint a magyar tőkekihelyezésnek nyolcadik legfontosabb célországa. Ma az M4 átadásával ebben a tekintetben egy nagy előrelépést tudunk tenni.
„Ez az autópálya segítséget jelent majd a nagylaki kamiontorlódások enyhítésében, valamint az ingázóknak is.”
Ez a tizenkettedik átkelőhely a két ország határán. Folytatjuk a munkát, abban maradtunk a miniszterkollégákkal, hogy négy év múlva Csengernél Szatmárnémeti irányában megépítjük a következő autópálya csatlakozást, és 2024-ben átadjuk.
Kovács Zsolt