2020.09.30. 08:31
Miniszteri rendelet védi a hortobágyi csillagos égboltot
Védőövezetet jelöltek ki, melyen belül csak engedéllyel lehet fényforrást telepíteni, illetve bizonyos esetekben építkezni.
Fotó: Facebook / Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
A hazánk elsőként létesített, világörökségi címmel is rendelkező nemzeti parkjában található táji és természeti értékek hatékony megőrzését – a nemzeti park övezeti besorolásának 2020 júniusi kihirdetését követően – 2020 szeptemberétől védőövezet is elősegíti dr. Nagy István agrárminiszter rendeletének megjelenésével – írja a termeszetvedelem.hu.
A portál rámutat: védőövezet kijelölésére a természet védelméről szóló törvény biztosít lehetőséget azon tevékenységek hatásainak mérséklése érdekében, amelyek kedvezőtlenül befolyásolnák egy adott védett természeti terület állapotát vagy rendeltetését. A védőövezet a védett természeti területen kívül helyezkedik el, nem képezi annak részét (a térkép itt tekinthető meg: pdf).
Elsősorban a „töretlen látóhatár”, valamint a „természetes sötét égbolt”, mint a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékét hordozó attribútumok hatékonyabb védelmére nyílik lehetőség ezáltal. Míg előbbit − mint a pusztai tájkarakter legjellemzőbb elemét − a nemzeti parkot/világörökségi helyszínt övező sávban akár több kilométeres távolságban megjelenő objektumok is veszélyeztethetik, utóbbira, mint csillagoségbolt-parkként (2011), valamint az UNESCO Csillagászat és Világörökség (Astronomy and World Heritage) tematikus programjába való felvétellel (2018) egyaránt elismert értékhordozóra a nemzeti parktól/világörökségi helyszíntől akár jelentősebb távolságra lévő (fény)szennyező források jelentenek veszélyt.
E szempontok és körülmények figyelembe vételével és mérlegelése alapján határozza meg a miniszteri rendelet a nemzeti park védőövezetén belül a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött tevékenységeket, eleget téve az Igazságügyi Minisztérium által megerősített, ez irányú szabályozásra vonatkozó követelménynek.
A Hortobágyi Nemzeti Park mintegy 91500 hektár kiterjedésű védőövezetében a fentiek alapján
a természetvédelmi hatóság engedélyével végezhető.
Annak érdekében, hogy a nemzeti park védőövezetén belül csak olyan helyszínen és csak olyan paraméterek, feltételek szerinti tevékenységek engedélyhez kötése valósuljon meg, ahol és amelyek esetében ez szakmai szempontból indokolt – kiküszöbölve ezáltal szükségtelen adminisztratív terheket – az előbbi két tevékenységi körön belül az engedélyköteles eseteket a tervezett beavatkozás helyszíne és műszaki paraméterei alapján, differenciáltan határozza meg a rendelet – mutat rá a portál.
A védett természeti terület védőövezeteként történő kijelölés az azzal egyidejűleg meghatározott tevékenységek természetvédelmi hatósági engedélyhez kötésén kívül további kötelezettséggel, korlátozással stb. nem jár.