2020.12.01. 12:18
Kétéves felzárkóztató programsorozat ért véget Nyíradonyban és környékén
Nyolc település bevonásával sikeresen zárult a hátrányos helyzetben élők felzárkóztatását célzó programsorozat.
Fotó: Kedves Zilahi Enikő
Két évvel ezelőtt indult, s ebben az évben ér véget az a programsorozat, melyben Nyíradony járásszékhely irányításával Nyíradony, Nyíracsád, Nyírábrány, Nyírmártonfalva, Vámospércs, Bagamér, Álmosd, Fülöp konzorciumi települések célcsoportjai és szakemberei vettek részt. A hátrányos helyzetben élők felzárkóztatását célzó rendezvények eredményességéhez a helyi szakmai megvalósítókon kívül a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat, mint kilencedik konzorciumi tag programjai is hozzájárultak. A pályázati támogatással megvalósult projekt szakmai vezetője a nyíradonyi Molnár Csilla volt, aki a két év munkáját foglalta össze a Naplónak.
– A programnak két irányvonala volt. Az egyik a hátrányos helyzetben élő emberek felzárkóztatása, visszairányítása a munkaerőpiacra, a másik, a már humán szolgáltatás területén dolgozó munkatársak képzése, továbbképzése. Valamennyi résztvevő településen klubok alakultak a tudatosabb életért, a közösségek összefogásáért, de működött ifjúsági klub és diákszövetség is. Ezeken keresztül próbáltunk kompetenciafejlesztést elérni a célcsoport tagjainál, valamint a mentális egészség fejlesztésével is folyamatosan foglalkoztak a szakemberek, akik csoportos és egyéni mentorálást is végeztek – fogalmazott a szakmai vezető.
Színes volt a programelemek palettája
A klubfoglalkozások mellett helyi nemzetiségi és családi napokat szerveztek, települési és megyei ösztöndíjak segítették a közép- és felsőoktatásban résztvevő tanulókat, amivel a helyben maradást próbálták elősegíteni. Fontos eleme volt a programsorozatnak a szívességbank, ami a másokon való önzetlen segítségnyújtásra irányította a figyelmet, de szerveztek család- és gyermekjóléti preventív programokat, pályaorientációs foglalkozásokat és szemétszedési akciókat is, valamint egy vándorkiállítást, amely a kultúrák közötti kommunikáció vizuális formában megvalósuló elősegítését célozta meg.
A munkafolyamat két konferenciával zárult.
Az elsőre október 23-án Nyíradonyban került sor, melyen a résztvevő szakemberek vettek részt, és számoltak be a programelemek megvalósítása során szerzett tapasztalatokról. A második, novemberben tartott konferenciának három roma származású vendége is volt, akik saját élettapasztalatukat osztották meg arról, hogyan lehet kitörni az előítéletek rabságából.
Legyen hosszú távú a hozadék
Tasó Béla, Nyíradony város polgármestere örömmel fogadta és támogatta a kezdeményezést. – Minden lehetőség fontos, amivel a hátrányos helyzetben élő embereket segíthetjük. Ugyanakkor szükségesnek tartom a magyar kormány, a magyar állam és az Európai Unió támogatását is, aminek köszönhetően a most befejezéshez közeledő programok megvalósulhatnak. Célunk volt, hogy olyan kezdeményezés induljon el, amelyre további programokat is ráépíthetünk. Ezzel elérhetjük, hogy hosszabb távon is legyen hozadéka a projektnek, hiszen a hátrányos helyzetben élő emberek integrációja, felzárkóztatása szempontjából elengedhetetlen a több generáción átívelő példaadás és folyamatos motiváció – fogalmazott a konzorciumvezető polgármester, aki fontosnak tartja, hogy a mai tizenévesek már abban a szellemben szocializálódjanak, hogy érezzék, van kitörési lehetőség, van segítség az állam és a települések részéről egyaránt.
Kedves Zilahi Enikő