járvány

2021.02.26. 08:58

Hajdú-Biharban is oltanak Sinopharm-vakcinával

A háziorvos szerint a kezdeti idegenkedés után jól alakul az oltási kedv.

Postáné Hartman Ibolya AstraZeneca-vakcinát kapott Varga Éva háziorvostól | Fotó: Kiss Annamarie

Fotó: Kiss Annamarie

Magyarországon a lakosságot már öt vakcinával oltják. A Pfizer-, a Moderna-, az AstraZeneca- és a Szputnyik mellett megkezdődött az oltás a kínai Sinopharm-oltóanyaggal is. Az utóbbiból az eddig hazánkba érkezett, 275 ezer ember oltásához elég vakcinát a hét elején szállították ki a megyei kormányhivatalokba, így a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatalba is – tájékoztatta a Naplót az intézmény. A háziorvosok nincsenek egyszerű helyzetben az oltások szervezésében. Központilag kapnak egy listát, ahol a regisztráltak szerepelnek korosztályonként. – Egyrészt kétféle oltóanyag – a Pfizer és a Szputnyik – beoltásához tudunk a Kenézy Gyula Kórházba és a Klinikai Központba oltópontra küldeni minden héten beteget. Kezdtük a 80 év fölöttiekkel, most már a 70 év felettieknél járunk. Mi a háziorvosi praxisban az AstraZenecával oltunk, egy ampullát kapunk, ebből tizenegy embert tudunk hetente beoltani – mondta el a Naplónak Szikora Miklós háziorvos.

Postáné Hartman Ibolya AstraZeneca-vakcinát kapott Varga Éva háziorvostól | Fotó: Kiss Annamarie

Felgyorsulhat az oltás

Szikora Miklós szerdán hozott ki 55 kínai Sinopharm-vakcinát, ezzel oltanak egészen keddig. – A kínait bárkinek lehet adni, de a veszélyeztetett korosztállyal kezdjük. Jó lenne minél hamarabb mindenkit beoltani – hangsúlyozta a háziorvos. Véleménye szerint az oltóanyagok között nincs érdemi különbség. – Az a jó oltóanyag, ami van, és be van adva. Mind az öt jó, nincs különbség köztük, a végeredmény ugyanaz. A kínai vakcinát nyugodt szívvel tudom ajánlani. Hagyni kellene a szakmát dolgozni, és támogatni kellene őket. A Sino­pharmot biztonságosnak tartom, sőt, egyre többen kérik, a jelenlegi rendelkezésre álló 55 vakcinára minden helyünk betelt, a jövő héten is kihozok ennyit – mondta.

A különböző oltóanyagok szétosztásának módja változó, hiszen tárolási és szállítási paramétereik nem egyformák. A kizárólag oltóponton hozzáférhető vakcinákat Hajdú-Bihar megyében a Debreceni Egyetem Klinikai Központra szállítják. A háziorvosok által felhasználható oltóanyagok – az influenza-­oltóanyagéhoz hasonlóan – a kormányhivatal népegészségügyi főosztályáról a nép­egészségügyi osztályokhoz kerülnek, onnan pedig a háziorvosokhoz.

Az oltás beadása előtt testhőmérséklet-mérést is végeznek a háziorvosok | Fotó: Kiss Annamarie

Rengeteg szervezési munka

A háziorvosok a járási kormányhivataloktól kapnak értesítést, hány emberre elegendő oltóanyagot kapnak egyszerre. Az orvosok kiválasztják az embereket, aztán elindul a telefonálgatás és az e-mailezgetés. – Az oltópontról is kapok értesítést, hogy a betegeimnek mennyi Pfizert vagy Szputnyikot tudnak adni, őket is értesítjük. Rengeteg telefonnal jár ez, hiszen minden beteget felhívunk, de minden második beteg vagy nem ér rá, vagy másik oltást kér. Jelentjük, hogy megvan, mondjuk, az a tíz ember, aki következik. Most például a heti pfizeres betegeinket a klinikán oltják pénteken, szombaton már a második körös Pfizert adják be az oltópontokon. Millió e-maillel, telefonnal jár ez, mellette még dolgozunk is – mondta. Szikora Miklós szerint a nagyobb mennyiségű kínai vakcina miatt ettől a héttől kicsit felgyorsul az oltás. Súlyosabb oltási reakciókról eddig nem számoltak be a betegek. – Három hete kaptam meg a második Pfizer-oltást, a második után másnap úgy éreztem, mintha az influenza első napján lennék, bágyadtság fogott el, de ez csak pár óráig tartott, aztán magától elmúlt – osztotta meg tapasztalatait Szikora Miklós a saját oltakozásáról. Varga Éva háziorvos a vakcina beadásának a menetéről beszélt lapunknak. – Van egy központilag kapott kérdőív, amit ki kell tölteni a betegnek a korábbi betegségeiről, esetleges panaszairól, illetve arról, szed-e olyan gyógyszert, amely befolyásolhatja a védőoltás hatásosságát. A nyilatkozattétel után következik egy testhőmérséklet-mérés, egy gyors vizsgálat, hogy minden rendben van-e, utána adjuk be, általában a bal felkar deltaizmába a védőoltást – tudatta.

Az oltás után húsz percet kell várakozniuk a betegeknek, hogy ha esetleg valamilyen allergiás reakció jelentkezik, azonnali ellátást kaphassanak.

Húszezer főnek is elég

A Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint az, hogy egy héten melyik háziorvosi praxis milyen oltóanyagból mekkora mennyiséget kap, szinte kizárólag az országba érkező vakcinamennyiség függvénye. – Az oltásra is regisztrált betegekről, valamint a vakcináról a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő állít össze listát, melyet közvetlenül a háziorvosok részére juttat el. Fontos, hogy akkor is a háziorvos egyeztet az oltásra jelentkező betegekkel, ha az oltást nem maga végzi, hanem a megyei oltópontok. A cél, hogy valamennyi praxis kapjon oltóanyagot vagy lehetőséget oltópontra irányítani betegeit – közölték. Hajdú-Bihar megyében már minden háziorvosi körzetben elérhető a regisztrált és adott korcsoportba is tartozó betegek számára vakcina. Február utolsó hetében 20 ezer főnek elegendő vakcina áll rendelkezésre a megyében, az egészségügyi dolgozókon kívül pedig eddig már több mint 13 ezer fő legalább első körös immunizálása történt meg. Az oltottak harmada már a második oltást is megkapta.

Kiss Dóra

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában