2021.03.30. 07:30
Új szabály a buszközlekedésben: az utasok egyetértenek, de sok a kérdőjel
Felfüggesztették az első ajtós felszállást a helyközi járatoknál – hogyan vélekednek az utasok?
Fotó: Matey István
A Volánbusz rendkívüli forgalmi és kereskedelmi intézkedéseket vezetett be a helyi járatain a járvány miatt: március 29-től egységesen felfüggesztette az első ajtós felszállást, hogy az utasok, illetve a munkavállalóik közötti fizikai kontaktust minimalizálják – erről a határozatról kértük ki a cívisvárosi járókelők, valamint a buszmegállóban várakozók véleményét hétfőn délelőtt.
A megkérdezettek többsége egyetért a szigorítással, azonban akadnak olyanok, akiknek a fejében sok a kérdőjel. Gara Imre feleségével várakozott a pályaudvarhoz közel, élvezték a kora tavaszi napsütést, még a maszk sem szegte kedvüket, ugyanis úgy vélik, minden bevezetett óvintézkedésre szükség van. – A járványügyi előírásokat mindenkinek be kell tartania, hiszen csak így érhetjük el, hogy kevesebb ember fertőződjön meg a vírussal. Gondoljunk csak bele, ha a buszsofőrök megbetegszenek, vagy esetleg a kollégájuk megfertőződött – tehát kontaktnak számítanak – akkor otthon kell maradniuk: ebben az esetben ki fogja vezetni a buszokat, vagy törölnek járatokat? – tette fel a kérdést a megyénkbeli nyugdíjas, aki arra kéri az embereket, legyenek türelmesek, és tartsák be a szabályokat.
Kevesebb az utas
Többen utaztak délelőtt Debrecenből közeli kisebb városokba, többek között Balmazújvárosba és Hajdúböszörménybe. Mindannyian tisztában voltak vele, hogy csak a hátsó ajtót használhatják le- és felszállásra. Ezt Nagy István hajdúszoboszlói lakos is támogatja, viszont szerinte eddig sem terjedt nagyon a vírus a helyközi járatokon, legalábbis az utóbbi időben.
– Az elmúlt egy hónapban rendszeresen utazom a cívisvárosba, ugyanis kezelésekre járok, és alig találkozok utasokkal. Pedig azokban az órákban tartózkodom a járművön, amikor egyébként a legtöbb embernek kellene utaznia (csúcsidőben), azonban azt tapasztalom, hogy sokan inkább autóval közlekednek, vagy megpróbálják az ügyeiket úgy rendezni, hogy ne kelljen sok emberrel érintkezni – ettől függetlenül támogatom az ötletet, hiszen az első az egészség – mondta. Két paddal arrébb három három hölgy beszélgetett az friss határozatról, akik szintén tudják, hogy valahogy meg kell fékezni a járvány terjedését, legalábbis meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy kevesebb ember betegedjen meg a vírussal, de úgy vélik, nincs jól átgondolva, kivitelezve.
– A megyében nagyon sok kisvárosban nincs lehetőség jegyvásárlásra. A legtöbb településen csak vonatra lehet tikettet váltani, ami megnehezíti a közlekedést, főleg az idősebb korosztály számára. Természetesen tudom, hogy vannak jegykiadó automaták, de azok is csak a nagyobb településeken, és hiába van mobil applikáció, aminek a segítségével lehet jegyet vásárolni, sokan nem értenek hozzá. Bevallom, jómagam sem igazán értek az említett alkalmazásokhoz – így nem elvárható, hogy egyik napról a másikra mindenki alkalmazkodjon, de idővel bizonyára minden kialakul – fogalmazott Judit.
Retúrjegyvásárlás
A fiatalabbakat kevésbé viseli meg az új rendelkezés, ugyanis azok, akiket megkérdeztünk a témában mindannyian online vásároltak jegyet, elmondásuk szerint számukra így sokkal egyszerűbb és kényelmesebb. – Már hamarabb bevezethették volna a szigorítást, sokszor délután annyian várakoztunk a buszra, hogy percekig csak sorban álltunk, amikor jegyet kellett venni a sofőrtől. Hiába volt jegyem, mert előzetesen megvásároltam, ugyanúgy ácsorognom kellett – ezért mindenképpen támogatom az ötletet – osztotta meg véleményét Petra, a huszonegy éves hajdúböszörményi lány.
Többen sérelmezték, hogy retúrjegyvásárlás esetén nemcsak a napot, hanem azt is tudniuk kell, hogy pontosan melyik busszal kívánnak visszautazni – ez a megkérdezettek szerint azért nem életszerű, mert sokszor ő maguk sem tudják, mikor fognak visszautazni, hiszen ha ügyet intéznek, kórházba mennek, ez nem tőlük függ.
Nagy Emese