fotókkal

2021.05.19. 19:52

A jövő szakemberei vizsgáznak Debrecenben, két iskolába mi is ellátogattunk

A cívisvárosban tizenegy szakképző intézménye hetvenkét szakmában szervez vizsgákat.

Fotó: Matey István

Javában tartanak a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) intézményeiben a szakmai vizsgák. Egyedi miniszteri határozat szerint a szóbeli vizsgákat nem tartják meg, de az írásbeli és gyakorlati részeket igen. Május 10. és június 17. között szervezik a szakmai vizsgákat, amelyekre a DSZC intézményeiben 2 ezer 175 fő jelentkezett – tájékoztatta lapunkat Hámori Éva főigazgató. Kifutó OKJ-s vizsgára 2018-an, míg az új típusú szakmajegyzékes vizsgára 157-en jelentkeztek. A szakképzési centrum 11 intézményében összesen 72 szakmában szerveznek vizsgákat a több mint egy hónapos időszakban.

Míg bent a téglákból falat építettek a végzős kőművestanulók, addig az udvaron az alsóbb éves társaik a betonkeverővel készítették nekik a habarcsot – ez az életkép fogadott minket szerda reggel a Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskolában (Építech). Ezen a napon a kőműves szakmai vizsga zajlott az intézményben, mely már önmagában is egy egész napos program, arról nem is szólva, hogy komoly fizikai munka.

Hét és fél óra alatt kellett a tanulóknak az öt részből álló vizsgát teljesíteni, így jutott idő a falazásra, a vakolásra, a térkövezésre, a homlokzatszigetelésre és a betonozásra is. Az Építechben szerdán nappali és felnőttoktatás keretében összesen 19-en vizsgáztak, az utóbbiak vannak többen. – Nem könnyű szakma ez, habarccsal kell dolgozni, ami csapkod, koszosak, piszkosak leszünk, ez fizikai, nem egy irodai munka. A másik oldala viszont az, hogy jól meg lehet belőle élni. Sok fiatalt visszariaszt, hogy nehéz a kőművesmunka, viszont látni kell azt, hogy rengeteget fejlődött az építőipar az elmúlt 25-30 évben, nagyon sok minden gépesítve van – véli Geronó Zoltán szakoktató.

Balról: Balogh Tamás, Gyökeres Zalán és Geronó Zoltán | Fotó: Matey István

Hozzátette,

aki elszánt, és végigcsinálja az iskolát, annak biztos megélhetése lesz, a vállalkozók kapkodnak a szakemberek után.

– Láthatjuk, hogy az építőipar a vírushelyzet alatt sem állt meg, a kőműves az, aki lerakja az alapokat, minden más szakma csak utána tud dolgozni. Az idei jelentkezések azt mutatják, lesz utánpótlás, sőt most keresztfélévben is indult kőműves felnőtt szakmai oktatás – ezt már Sándorné Nagyváradi Nelli szakmai igazgatóhelyettes mondta.

Sándorné Nagyváradi Nelli | Fotó: Matey István

A felnőttképzés a 16 évet betöltötteknek elérhető, akiknek már van alapfokú iskolai végzettségük.

Most számítógépen

A Debreceni SZC Kreatív Technikumban szerdán külső gyakorlati helyen a nyomdaipari technikus, míg az iskolában a női szabó vizsgákat tartottak.

Lajos Orsolya vizsga közben | Fotó: Molnár Péter

– Ez az utolsó év, amikor a női szabó szakképesítés szerint vizsgáznak, hiszen ezután divatszabó szakma lesz. A nappali és a felnőttoktatásban tanuló diákjaink végeznek most, nem nagy létszámú a csoport, a nappalisoknál 7 fő, a felnőtteknél 11 fő vizsgázik ma – tudatta Kovácsné Győrfi Enikő igazgató. Kiemelte, ez egy olyan képzés, aminek nagy múltja van az intézményben, nem is olyan rég még a könnyűipari nevet viselte az iskola. – A női szabóink komplex vizsgát tennének normál körülmények között, ami egy írásbeli, egy gyakorlati és egy szóbeli vizsgarészből áll, az utóbbi idén elmarad. Az írásbelinek egy számítógépes tervezési feladat is a része, ez történik most. Ez a szakma nemcsak a szabás és varrás munkafázisokból áll, hanem ennek van egy vizuális és modern területe is – mondta.

A tanulók 45 perc alatt dolgozzák ki, hogy egy adott ruhadarabot kiszabásához mekkora teríték kell, s abban úgy kell elhelyezniük a szabásmintákat, hogy 10 százalék alatt legyen a hulladék.

Női szabóból divatszabó

2020 szeptemberétől már a új szakmajegyzékben a női szabó szakma egy modernebb, valamelyest vonzóbb elnevezést kapott, de nemcsak névlegesen, hanem tartalmában is megújult a képzés.

Fotó: Molnár Péter

– Nem állt meg a megújulás. Ez a szakma a korábbiakban a könnyűipari ágazat része volt, most pedig egy átfogó, kreatív ágazat égisze alatt nő. A kreatív ágazaton belül jelenleg is tananyag-tartalomfejlesztés történik, mind az ipari vonalon, mind a vizuális területen – tudatta Kovácsné Győrfi Enikő, a DSZC Kreatív Technikum igazgatója.

Kiss Dóra

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában